לדלג לתוכן

מסע היסטורי אל עולמה של ספרד/התפרקות הח'ליפות וראשית הרקונקיסטה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
שלבי הרקונקיסטה

התפרקות הח'ליפות[עריכה]

912-976 – משלו עבד א-רחמן ה-3 ובנו חכים ה-2. זוהי מעצמה חזקה, ישנה התפרקות מבפנים. 976 – הישאם ה-2 עולה שלטון בחליפות, הח'ליפות חזקה יחסית – עליה של 2 גורמים. מנהיג צבאי – אל מנצור – ראש הצבא. אל מנצור היה בעל שאיפות לשלטון וכוח רב בכיבושים. במקביל הייתה עלייה של כוחם של אנשי הדת. הישאם ה-2 היה כנראה מנהיג די חלש. אלמנצור כבש שאחים ודיכא מיעוטים שרצו השפעה על השלטון. אלמנצור מגיע לסנטיאגו דה לה קומפוסט לה. כנסיה שבה קבור יעקב הקדוש. הוא הורס את הקתדרלה, אך לא את הקבר.(זה היה בתחום נוצרי – ממלכת ליאון בצפון).

  • יעקב הקדוש – המאה ה-9. אגדה בה רועי צאן אמרו שהלכו אחרי כוכבים בשמים וראו ארון קבורה ובו שרידי אדם והגיעו למסקנה שאלו עצמות יעקב הקדוש – סנטיאגו. קומפוסטלה – שדה הכוכבים.

ע"פ המסורת – יעקב היה תלמיד ישו שיצא מא"י להפיץ את הנצרות בספרד. הסיפור מספר שהרומאים הוציאו אותו להורג כששב לארץ. ישנן 2 אגדות: תלמידיו שמו אותו בארון. 1. הספינה הגיעה מארץ ישראל לחוף סנטיאגו דה לה קומפוסטלה בלי אנשי צוות אלא על ידי מלאכים. 2. על ידי מלחים, הספינה טובעת וצדפה ענקית משיטה את הארון לחוף.

החל מהמאה ה-10 סנטיאגו דה לה קומפוסט לה הפכה לשניה בחשיבותה במסעי הצליינות. כל מי שעולה לסנטיאגו עונד צדף על צווארו לזכר יעקב שארונו נמשה.

אלמנצור כבש את העיר, הרס את הקתדרלה, אבל לא את הקבר. הוא לקח את הפעמונים. לפי האמונה, יעקב הקדוש מופיע לעזרת הנוצרים בכל מלחמות הרקונקיסטה. סנטיאגו מטה-מורוס – הורג המוסלמים. יעקב בן זבדי הוא הקדוש של ספרד. הדימוי של יעקב הקדוש: "גבר" רוכב על סוס – בידו חרב, רומס רבים. בשביל לממן את מסעותיו הצבאיים, אלמנצור מטיל המון מסים על האוכלוסייה. 976 – במקביל לעלייתו של אלמנצור עולה כוחם של אנשי הדת המוסלמים. אחת הפעולות שהם נוקטים: שריפת הספרים בח'ליפות (400,000 ספרים – מהספריות הגדולות באותה תקופה). הגישה היא מרוכזת בקוראן כספר הספרים. כל מה שנבנה בימי עבד א-רחמן ובנו חכים ה-2 נהרס בשיטתיות. נסיגה תרבותית.

976-1003 - החלשות בתקופת הישאם. עם מותם של הישאם ומנצור התחילה ההתפרקות. 1003-1031 – התפרקות הח'ליפות מבפנים. התקוממויות של מיעוטים: מוסלמים סלבים, איברים, אנשי דמשק וכו'. אלו יסודות אתניים מוסלמיים שאינם רוצים את השלטון המדכא של אומאיה. ההתקוממות מספים של מוסלמים – הח'ליפות הולכת ומתפרקת ואת מקומה תופסות בסופו של דבר 35 יחידות פוליטיות עצמאיות. ישנן מדינות מוסלמיות וברבריות – ערביות טהורות, מוסלמיות סלביות. המדינות נלחמות אחת בשניה וכובשות זו את זו. האופי נקבע על פי מי שבשלטון. טאיפה – תקופת הנסיכויות הקטנות.

מדיניות המסים הכבדים (אלמנצור), הכיבושים (טאיפה) ושריפת ספרים (כהני דת) שפעלה בימי הישאם וכהני הדת גרמה להתמרמרות רבה ואי נחת. 1031 – בעיר קורדובה, התכנסות של כהני דת – באופן רשמי נקבע שהח'ליפות אינה קיימת. הנוצרים בצפון ספרד: 3 מדינות נוצריות – ליאון, נבארה, רוזנות ברצלונה. עם התפרקות הח'ליפות, הצפון הנוצרי מתחיל להדרים – לפעמים נלחמים יחד עם מוסלמים כנגד מוסלמים אחרים. הנוצרים משחקים תפקיד במאבקים הפנימיים של המוסלמים.

המדינות הנוצריות בראשית הרקונקיסטה[עריכה]

לאון. נבארה – פמפלונה, טודלה, אסטלה. רוזנות ברצלונה – אליה נכנס קארל הגדול ולכן בעלת אופי צרפתי היסטורית.

ישנו מיעוט גדול נוצרי תחת שלטון מוסלמי שמסייע למדינות הנוצריות לקבלת הטבות.

רקונקיסטה – reconquista הכיבוש מחדש – מושג ספרדי נוצרי. הכיבוש מחדש של ספרד על ידי הנוצרים. נמשכה בערך 200 שנה. עד השנים: 1050-1250.

במשך 200 שנה, לאון כובשת עוד שטחים והופכת למדינה גדולה ששמה קסטיליה castile. הולכת ומתפתחת מדינה ששמה פורטוגל. נווארה נשארת קטנה. ארגון מתפתחת למדינה. מדינה מוסלמית נשארת בדרום – גרנדה.

4 מדינות נוצריות – 1250-1482[עריכה]

פורטוגל – עיר אופורטו - Oporto. עיר נמל, מסביבה מתפתחת רוסנות. עיר הבירה ליסבון. שטח 91 אלף קמ"ר. נבארה – הייתה קיימת לאורך ההיסטוריה. בירה פמפלונה. 10,000 קמ"ר מדינה נוצרית עצמאית. ארגון – מורכבת מ-7 מחוזות שונים. ארגון קטלוניה, ולנסיה, האיים הבליארים. יותר מ100,000 קמ"ר. בירה סרגוסה. קסטיליה – הרבה איזורים – גליסיה, ליאון, קסטיליה עתיקה. 400,000 קמ"ר. לא הייתה בירה קבועה. אחת הערים החשובות – טולדו. גרנדה – מדינה מוסלמית בדרום – 30,000 קמ"ר.

1030-1050 – 3 מדינות נוצריות קטנות בצפון – נבארה, ליאון ור. ברצלונה. נסיכויות מוסלמיות רבות. 1250-1482 – דרנדה מוסלמית קטנה בדרום. 4 ממלכות נוצריות גדולות. במרכז קסטיליה.

1482 – 2 מלכים משנים את המפה – פרננדו מארגון ואיזבל מקסטיליה. הם נישאים ויוצאים למהלך של איחוד המדינות הנוצריות השונות.

כששלטון נוצרי כובש מקום הוא נותן פוארו – fuero - קובץ חוקים שמתייחס למקום נתון. הענקת פוארו מלווה כמעט תמיד בהענקת אדמות. ישנה תופעה התיישבותית של הענקת אדמות למתישבים נוצרים שמגיעים מן הצפון. הכוונה היא לנצר את האזור. בין המתיישבים הללו מגיעים אף יהודים, מה שגורם לכך שעד הגירוש יש בספרד יהודים בלי כרמי זיתים, גפנים, גני ירק. יהודים בעלי אדמות מייצרים יין כשר. מסגדים הופכים לכנסיות ואף לבתי כנסת. יהודים – אוכלוסיה שנחשבת יעלה. עסקו בכל חוץ מגז וגידול צאן. עד הגירוש היהודים היו מעורבים בכל תחומי החיים. היו אף מאלפי אריות. בימי הרקונקיסטה נוצרה שכבה דקה של יהודים שהפכו לחצרנים בחצרות המלכים.