לדלג לתוכן

מסע היסטורי אל עולמה של ספרד/אספמיה הקרתגנזית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בחצי האי האיברי ישבו קלטים ואיברים. מזרח ספרד – איברים. צפון – קלטים. אין מהם היסטוריה כתובה. מידע עליהם נמסר אצל הכרוניקנים היוונים.

הם חיו במערות ובהרים; בישובים קטנים בעלי עשרות או מאות משפחות. הם עסקו בחקלאות – גידול צאן ובקר. הם היו פזורים בכל חצי האי האיברי. חקלאות של דגנים. הם כמעט לא פיתחו תרבות אורבנית: אין אף שרידים של חומות. הם התמחו בחרשות פשוטה ובגידול ירקות ועצים בטרסות בהרים, אשר הייתה תלויה באספקת מים.

תרבות לא מפותחת לעומת השומרים (2,200 לפנה"ס) – פיתוח מתמטיקה וחלוקת השנה ל-365 ימים. שם ישנן ערים. כך גם בנילוס. לעומת זאת, מאזור הבלקן ועד ספרד – ההתפתחות החומרית היא הרבה יותר מאוחרת. מקובלת הדעה שהתרבויות הקדומות – סין, הודו ומסופוטמיה - לאורך הנהרות הגדולים - כאשר היה צורך לבוא ולנקז את המים – ניתבו בין עונות בהן יש גאות ולעונות שבהן אין מים. לכן היה צורך בניתוב נהרות. התרבות הפניקית היא שיישבה ערי מסחר ראשונות לאורך החוף וכך גם היישוב הספרדי. השינוי הראשון חל במאה השלישית לפנה"ס, ב-238 לפנה"ס לערך. אנשי קרתגו מתחילים במדיניות של קולוניזציה. בין המלחמה הפונית הראשונה לשנייה.

אירועים עירוניים תרבותיים:

קרתגו – במאה 8 לפנה"ס – 750 לפנה"ס נוסדה.

776 לפנה"ס – אולימפיאדה ראשונה ביוון.

753/751 – לפנה"ס – הקמתה של רומא.

קרתגו – קרת חדשת. פניקים – השם שנתנו היוונים לאנשי החוף של צור וצידון. אנשי קרתגו הופכים מעיירת מסחר למעצמה עצמאית. אנשי קרתגו יושבים בטוניס ובעלי תרבות שמית – האמינו באלילים כגון בעל ועשתורת. האימפריה היא האמפריה הקרתגנזית. אימפריה ימית מסחרית, שלטה במשך זמן רב בסיציליה (25,000 קמ"ר). מדי פעם בפעם היה עימות בין הצי היווני לצי הקרתגנזי. אנשי קרתגו הקימו מושבות בספרד – קרת חדש, היא קרטחנה בספרד, Cartagena.

עיר נוספת, הוקמה על ידי משפחת ברקה. הם הקימו את העיר ברקינה/ברקינו, היא ברצלונה. הקרתגנזים מחפשים מתכות ותבואה. לשם כך הם מקימים מושבות ומקיפים אותן בצבאות.

506 לפנה"ס – תושבי רומא משתחררים מהאטרוסקים (ששלטו באיטליה). הם מקימים res publica. רומא הולכת ומתפשטת. עימות בין רומא לקרתגנזים על התרחבות ושליטה בסיציליה. שלושת המלחמות הפוניות. באותו הזמן קרתגו מנתבת כוחות לספרד כדי לפתוח עוד חזית.

204-218 לפנה"ס - במלחמה הפונית השנייה, חניבעל ממשפחת ברקה, במקום לתקוף חזיתית דרך הים מחליט לתקוף דרך ספרד, הוא נושא את צבאו על פילים ונכנס לאיטליה רכוב. במשך 7 שנים, השתוללו באיטליה והביאו להרס מוחלט – קרבות באזור טוסקנה ופרוג'י. כתגובת נגד מתחילה חדירת נגד של רומא לספרד החל מ-200 לפנה"ס. הצבא הקרתגנזי הוא על בסיס שכירי חרב. אצולה שמעוניינת להתעשר ולקבל אדמות. לוחמים שחלקם עוסקים במסחר. במלחמה השתתפו 30,000 חיילים קרתגנזים. הפילים הועברו בתכנון מראש. במשך חודשים. תהליך ההשתלטות של רומא נמשך כ-100 שנים.

נומנסיה – 133 לפנה"ס – קרוב לסוֹריה. מספרם קרוב ל-1,000, החליטו שמוטב לא לחיות מאשר להיות עבדים. סיפור מצדה, אם תרצו.

קישורים חיצוניים[עריכה]