לדלג לתוכן

ויקיספר:מזנון

הוספת נושא
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
תגובה אחרונה: לפני 6 ימים מאת Keegan (WMF) בנושא U4C Special Election - Call for Candidates
המזנון
המזנון
המזנון
המזנון

המזנון של ויקיספר משמש לדיונים כלליים, קביעת מדיניות וקבלת החלטות כלליות בלבד.

 • הערות ושאלות לגבי דפים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה המתאים.
 • אם אתם זקוקים לעזרה, או שנתקלתם בבעיה כלשהי, פנו לדלפק הייעוץ.

דיונים ישנים שהתקיימו במזנון נמצאים בארכיון המזנון.

רשימת הארכיונים בויקיספר
דפי ארכיון של המזנון
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


המזנון במיזמים עבריים נוספים: ויקיפדיהויקימילוןויקיציטוטויקיטקסטויקיחדשותאיך יוצרים ויקיספר חדש?[עריכה]

לא מראה לי קישור אדום כשאני מחפש גיא לוקין. (שיחה) 12:19, 10 בפברואר 2024 (IST)תגובה

@גיא לוקין., אני רואה שהסתדרת. אם תצטרך סיוע נוסף, תייג משתמשים פעילים. מקף (שיחה) 11:32, 11 בפברואר 2024 (IST)תגובה


בחירת חברי חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה לשנת 2024[עריכה]

אפשר לקרוא תרגומים של המסר הזה לשפות נוספות במטא־ויקי.

שלום לכולם,

בשנה זו תסתיים כהונתם של ארבעה חברים בחבר הנאמנים, שנבחרו על־ידי הקהילה וארגונים שותפים [1]. חבר הנאמנים מזמין את התנועה כולה להשתתף בתהליך הבחירות של שנה זו, ולהצביע כדי למלא את מקומם של הפורשים.

ועדת הבחירות תפקח על התהליך בעזרתם של עובדי הקרן [2]. ועדת הניהול (Governance Committee) של חבר הנאמנים הקימה קבוצת עבודה לבחירות, הכוללת נאמנים שאינם יכולים להציג מועמדות בבחירות 2024 לנציגי הקהילה והארגונים השותפים. בקבוצת העבודה חברים דריוש ימלניאק, נטליה טימקיב, אסרא א־שאפעי, קתי קולינס ושני אבנשטיין סיגלוב [3]. משימתה של הקבוצה לפקח מטעם חבר הנאמנים על תהליך הבחירות ולהעביר מידע לחבר הנאמנים. פרטים נוספים על תפקידיהם של ועדת הבחירות, חבר הנאמנים וסגל העובדים אפשר לקרוא כאן [4].

להלן המועדים החשובים המתוכננים:

 • מאי 2024: קול קורא להצגת מועמדות ולשאלות
 • יוני 2024: הארגונים השותפים יצביעו לבחירת 12 מועמדים לרשימה המצומצמת (שלב הרשימה המצומצמת לא יתקיים אם רק 15 מועמדים או פחות יציגו את מועמדותם) [5]
 • יוני-אוגוסט 2024: תקופת מסע הבחירות
 • סוף אוגוסט/תחילת ספטמבר 2024: תקופת ההצבעה של הקהילה שתימשך שבועיים
 • אוקטובר-נובמבר 2024: בדיקת רקע למועמדים שנבחרו
 • ישיבת חבר הנאמנים בדצמבר 2024: קבלת הנאמנים החדשים

פרטים נוספים על תהליך הבחירות של 2024, כדי לתכנן את צעדיכם, אפשר לקרוא בדף הזה במטא־ויקי, בכלל זה לוח־זמנים מפורט, תהליך הצגת מועמדות, כללי מסע הבחירות והקריטריונים לזכאות להצבעה.

מתנדבי הבחירות

דרך נוספת למעורבות בתהליך הבחירות של 2024 היא להיות מתנדב/ת בחירות. מתנדבי הבחירות הם גשר בין ועדת הבחירות לבין הקהילות שלהם. הם עוזרים להבטיח שהקהילה שלהם מיוצגת ומגייסים את אנשיה להצבעה. פרטים נוספים על התוכנית ועל אופן ההצטרפות אליה בדף מטא־ויקי הזה.

בברכה חמה,

דריוש ימלניאק (Dariusz Jemielniak), יו"ר ועדת הניהול, קבוצת העבודה של הבחירות לחבר הנאמנים

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Wikimedia_Foundation_elections/2021/Results#Elected

[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter

[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee

[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles

[5] אף על־פי שמספר המועמדים האידיאלי לבחירת 4 נאמנים הוא 12, תהליך הרשימה המצומצמת יתקיים רק אם יהיו יותר מ־15 מועמדים. זאת משום שהסרת מועמדותם של 1–3 מועמדים עלולה ליצור את הרושם כאילו הם מנודים. כמו כן, הארגונים השותפים יצטרכו להשקיע עבודה רבה בתהליך הרשימה המצומצמת רק כדי להסיר 1–3 מועמדים מהרשימה.

MPossoupe_(WMF)21:56, 12 במרץ 2024 (IST)תגובה

בחירת בירוקרט חדש[עריכה]

היקף הפעילות כאן לא גדול כמו ויקיפדיה העברית ובכל זאת אפשר לשים לב שחשוב שיהיה כאן בירוקרט במשרה מלאה שכן משתמש:Rotemliss לא ערך כאן למעלה משנה ועל פי הנוהל היבש, אמורים להסיר לו את ההרשאות. במעלה הדף אפשר לראות שהיה כאן לראשונה מקרה הסרת הרשאות דחוף במיוחד שחיכה מחודש ינואר (!) שכן לא הצטבר רוב להסרת ההרשאות לפי הנוהל לבקשת ההסרה מדייל חיצוני במטא. חשוב לי לשמוע את דעתכם ולבדוק האם יש כאן מישהו שירצה לקחת עליו את התפקיד? דרך אגב, המצב הנתון הוא שיש כרגע מלבדו רק 2 מפעילי מערכת פעילים ואנצל את הדיון לשאול גם אם יש מי שירצה לקחת על עצמו להיות מפעיל מערכת. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:14, 30 במאי 2024 (IDT)תגובה

המצב עד כדי כך חמור שאין אפילו משתמש אחד פעיל שיגיב? טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:38, 4 ביוני 2024 (IDT)תגובה
אנחנו עוקבים, רק שהיינו מקווים לתשובתו של רותם. אולי אפשר לשלוח מייל ולהזמינו לדיון. ~ מקף ෴‏ 23:39, 4 ביוני 2024 (IDT)תגובה
תודה, אין לי כוונה להסיר ללא ידיעתו אלא לשמוע קודם את דעת הקהילה. שלחתי מייל בעצתך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:57, 4 ביוני 2024 (IDT)תגובה
תודה על העלאת הנושא החשוב ועל המשוב. להלן הערותיי בנושא:
 • לצערי, הקהילה בוויקיספר קטנה וכרגע אינה פעילה ביותר (הפעילות עולה ויורדת לאורך השנים), וכך גם לגבי חלק ממפעילי המערכת כאן. אני סבור שהנושא החשוב ביותר הוא שכל אחד שיכול לתרום למיזם, יתרום לו – ושכל אחד שאמין מספיק להתמנות כמפעיל מערכת ולהילחם בהשחתות, ייקח על עצמו את התפקיד (ולכן, אני מצטרף לקריאתך להצעת מפעילי מערכת נוספים).
 • אני בהחלט אשמח למנות ביורוקרט (או ביורוקרטית) חדשים – בתנאי כמובן שהם יזכו לאמון הקהילה, יהיו אמינים לחלוטין (עם עדיפות להוכחת אמינות במיזמים אחרים עם קהילה גדולה יותר, וכמובן, להעדר עבר בעייתי במיזמים אחרים), ויהיו מוכנים לקחת אחריות לאורך שנים. בהחלט יש עדיפות לביורוקרטים פעילים ומעורים בקהילה.
 • ואולם, כל עוד לא יימצאו ביורוקרט (או ביורוקרטית) חדשים שעומדים בתנאים הנדרשים – בעיניי עדיף שאשאר בתפקיד הביורוקרט, כיוון שעיקר התפקיד (בקהילה קטנה כמו זו) הוא בכך שאוכל למנות מפעילי מערכת אמינים (וכן, במידת הצורך, להימנע ממינויים של מפעילי מערכת שאמינותם טרם הוכחה) שזוכים לקונצנזוס של הקהילה. זהו תפקיד בהיקף צר, אבל מהותי. בעיניי, מצב שבו יש ביורוקרט שאינו פעיל במיוחד אבל כן זמין למענה לפניות ולמינוי מפעילים (ואתייחס להלן לביקורת שנשמעה בנושא), עדיף על מצב כמו זה שקיים בוויקיחדשות, שבו אין ביורוקרט כלל (כבר שנים רבות) ולכן יש שם בפועל חסם למינוי מפעילים, שדורש הליך מורכב וממושך יותר.
 • כל זה כפוף לקונצנזוס של הקהילה. אם יתגבש כאן קונצנזוס של קהילה משמעותית שלפיו ההרשאות שלי גורמות יותר נזק מתועלת, כמובן שאסיר אותן. אבל, כפי שהדגשתי, כל עוד לא נבחר ביורוקרט חדש שעומד בתנאים הנדרשים, אני סבור שפעילותי (גם אם היא מבוצעת by demand ולא באופן יזום) מועילה לקהילה ועדיפה על כך שלא אהיה כאן. אינני יכול ליצור קהילה או מפעילים, אבל אני כן יכול לעזור למי שפועל לעשות זאת.
בהתייחס לביקורות הספציפיות שנשמעו כאן:
 • לגבי דיון הסרת ההרשאות שנפתח בינואר – הסרת הרשאות אינה נכללת בסמכות הביורוקרט, ולכן, לצערי, אין לי סמכות לעזור בה באופן מיידי או משמעותי, אף לא במקרים דחופים כמו זה. במקרה הספציפי שתואר כאן, אני הייתי כמובן מסיר מיידית את ההרשאות אילו זה היה בסמכותי (בהתחשב בבקשת המשתמשת ובנסיבות שאופפות את הנושא) – אך כיוון שאין לי סמכות לכך, וכיוון שמדובר במקרה בעייתי ורגיש, השתדלתי לטפל בו באופן דיסקרטי (טיפול שלצערי לא הצליח), ומעבר לכך לא היה לי שום יתרון בטיפול בנושא על פני משתמשים אחרים (ואכן, מקף לקח את היוזמה, פתח את ההצבעה במזנון, הגיש את הבקשה להסרת ההרשאות במטא וקידם אותה עד לביצועה בידי הדיילים, ועל כך אני מודה לו; מיותר לציין שהייתי גם מוסיף את הצבעתי בעד הסרת ההרשאות אילו הייתי מקבל הודעה או תיוג על ההצבעה בטרם סיומה). אכן קיוויתי לטפל בנושא הזה בעצמי מוקדם יותר בצורה דומה לפעולות שביצע מקף בסופו של דבר – אבל, לצערי, כיום אינני יכול להעמיד בעדיפות גבוהה נושאים שכל משתמש אחר יכול לבצעם (להבדיל מנושאים שבהם יש צורך שאשתמש בסמכות הביורוקרט, שלהם כן אתן עדיפות גבוהה), בפרט כשלא קיבלתי שום פנייה נוספת לגביהם.
 • לגבי הטענות על אי-מענה לתיוגים – הטענות אינן ברורות. התיוגים היחידים שלהם "לא עניתי" היו מהימים האחרונים (אחד בדיון הסרת ההרשאות, שכאמור אינו בסמכותי וממילא טופל בידי הדיילים ביום שלאחר התיוג; ושניים בדיון הנוכחי, שלהם אני עונה כעת). (אני מדגיש שלגבי "תיוג" קודם בדיון הסרת ההרשאות, אכן פעלתי בנושא באופן דיסקרטי כפי שהיה ראוי בעיניי במקרה הזה בנסיבות שהיו אז (בפברואר) – ואני מוסיף שפעולה פומבית מצדי לא הייתה מוסיפה דבר, כיוון שאין לי שום סמכות מיוחדת בנושא הסרת הרשאות מפעיל.) אינני יכול להבטיח לענות לתיוגים (אם כי אני משתדל להיכנס ולהסתכל עליהם מפעם לפעם, ואם אראה תיוג שמופנה אליי, אשתדל לטפל בו; את התיוגים מהימים האחרונים טרם ראיתי עד עכשיו), והדרך הבטוחה לקבל מענה ממני היא מייל (ראו להלן).
 • לגבי הטענות על אי-טיפול בהשחתות פוטנציאליות – זה אינו תפקיד הביורוקרט, אלא תפקיד מפעילי המערכת ומנטרים אחרים. לדאבוני אינני יכול לקחת על עצמי את האחריות לטיפול בהשחתות (למעט מקרים דחופים שמישהו מודיע לי עליהם במייל), אבל אשמח לסייע לכל מי שיכול לקחת על עצמו את הטיפול בנושא (כולל במתן הרשאות למי שעומד בתנאים ומקבל את אמון הקהילה).
 • לגבי הטענות על העדר פעילות – אכן, צר לי על כך. בשלב הנוכחי אני עמוס מאוד ונאלץ לצמצם את פעילותי למקרים שבהם קיבלתי בקשות במייל שאני יכול לעזור בהן כביורוקרט. אשר למדיניות הגלובלית לגבי פעילות מפעילים שהוזכרה כאן, הרי אם אינני טועה, היא מדברת על אי-פעילות מוחלטת במשך שנתיים (בשונה מהמקרה שלי). בכל מקרה, אני מקווה להגדיל מחדש את מספר עריכותיי, אבל אני לא יכול להתחייב לכך בשלב הנוכחי. מה שאני כן יכול להתחייב אליו, הוא לטפל בנושאים שיובאו לתשומת לבי.
כאמור, הדרך העיקרית שבה אני יכול לעזור בשלב זה, היא אם אקבל פנייה למייל בנושא שדורש את התערבותי כביורוקרט (ובמיוחד, כמובן, מינוי מפעילי מערכת נוספים) או כמפעיל מערכת. לאורך כל השנים האחרונות, כל מי שפנה אליי יודע שתמיד השבתי לכל פנייה שקיבלתי במייל (תשובה מיידית במקרה של פניות דחופות מאוד, או תשובה תוך זמן סביר במקרה של פניות אחרות) ושטיפלתי בכל פנייה בצורה האחראית ביותר שיכולתי. גם בפניות בנושאים שאינם בסמכותי (כגון הסרת הרשאות), אני עדיין תמיד משתדל לעזור, לסייע ולהפנות לגורם הרלוונטי. אני מתחייב להמשיך לענות ולטפל (באופן אחראי ותוך זמן סביר) בכל נושא שיובא לתשומת לבי במייל ושנמצא בסמכותי כביורוקרט או כמפעיל מערכת.
אשמח לקבל ולהתייחס לכל ביקורת נוספת, בפומבי או בפרטי. בכל פעולותיי כביורוקרט, חתרתי תמיד לקונצנזוס של הקהילה ושאפתי לקבל את המשוב שלה; כמובן שאמשיך בקו זה. ‏– rotemlissשיחה 13:18, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה
תודה על ההתייחסות המפורטת לכל הטענות שהועלו. כתבת נכון שהקהילה כאן קטנה והיקף הפעילות היומיומי לא גדול לצערנו לעומת מיזמים אחרים. אם הקהילה תסכים, אוכל לקחת על עצמי להתמנות כבירוקרט נוסף לצידך שכן זמינותי גבוהה יחסית. אין לי כוונה לדחוק אותך מויקיספר אלא רק לוודא כי יש כאן בעלי הרשאות לטובת הקהילה במקרה הצורך. אתמוך כמובן בכל משתמש ותיק אחר שמכיר את הקהילה ובקיא במדיניות. מה שכן, אשמח בינתיים לקבל הרשאות מפעיל ועורך ממשק, גם אם זמניות, לביצוע השינויים כמבוקש. בתקווה לקהילה פורה יותר. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 13:46, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה

בקשת הרשאות של רונאלדיניו המלך[עריכה]

לרגל חגיגות 20 שנה לויקיספר העברי להחלפת עיצוב העמוד הראשי, אני מבקש לשפר את עיצוב העמוד הראשי. כפי שכתבתי בהודעה שהשארתי בדף השיחה של רותם, אני מבקש לקבל הרשאות מפעיל מערכת ועורך ממשק לצורך ייבוא קוד JS ו-CSS רלוונטי. יש לי ניסיון רב ואני משתמש ותיק בויקיפדיה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 13:06, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה

שלום טל,
תודה לך על רוח ההתנדבות שגילית ועל הרצון לתרום למיזם. יחד עם זאת, מצער אותי שבחרת להגיש בקשה למינוי (לקבלת שתי (!) הרשאות בו־זמנית) ישירות למטא ולא לקהילה (ויודגש שלפי ההנחיות המופיעות שם, חובתך לפתוח דיון כאן במזנון המקומי של ויקיספר לפני הכל – ומתפקידי כביורוקרט לטפל בבקשותיך; עוד מצער שגם לא עדכנת את הקהילה או אותי בבקשה הנפרדת שהגשת במטא, ושלי נודע על הבקשה במטא רק ממייל שקיבלתי מדייל), וכן מצער אותי שבחרת לשלוח לי שני מיילים והודעות רבות בדפי השיחה, וגם כאן במזנון ובעמודים רבים אחרים, בפרק זמן של פחות מ־15 שעות. לצערי, ההתרשמות שלי מהמהלכים שבחרת לעשות כאן בענייני הרשאות, מהקישור שבחרת לבצע ביניהם, ממה שנראה כניסיון לעקוף גם את הקהילה וגם אותי ולפנות ישירות לדיילים במטא, ומהתלהבות היתר שגילית בעניין זה, כולל הודעות ובקשות כפולות ומשולשות באותו נושא בהפרש זמן אפסי – אינה התרשמות חיובית. זו לא התנהגות מקובלת, וזו לא התנהגות שמובילה לקבלת הרשאות. (זכותך, כמובן, לפתוח כל דיון שתרצה, בין אם לבקש הרשאות עבור עצמך או עבור אחר, או לבקש להסיר הרשאות של אחרים; אבל צריך לעשות את זה תמיד באופן שקוף, ענייני, מנומק, סבלני ואחראי, ולהוכיח לקהילה שאפשר לסמוך עליך.) בוויקיספר היו לנו בעבר מקרים שבהם משתמשים שלא הצליחו לקבל הרשאות בוויקיפדיה, ניסו לקבלן כאן כ"סמל סטטוס" (ואפילו הם לא הרחיקו לכת עד כדי פנייה ישירה לדיילים תוך הסתרת עובדה זו מהקהילה), ואני והקהילה לא איפשרנו זאת. מטבע הדברים, הרשאות מפעיל מערכת והרשאות עורך ממשק הן הרשאות רגישות, שמגודרות לעניינים ספציפיים ולתכליות קונקרטיות (וממש לא כ"סמל סטטוס" שיש לשאוף אליו), וששימוש לרעה (או אפילו שימוש לא־אחראי) בהן עלול לגרום לנזקים, במיוחד במיזמים קטנים כמו המיזם הנוכחי.
יחד עם זאת, אני מעוניין לתת לך הזדמנות (ויודגש שלא בדקתי את התנהלותך בוויקיפדיה, אלא רק את הדברים שבחרת לבצע כאן), וכן אני לא מעוניין שייווצר חלילה רושם של נקמנות אישית מצדי, שכמובן אינו המצב (ויודגש, מבחינתי אין לי כל עניין אישי להמשיך להחזיק בהרשאותיי, אלא יש לי רק עניין לוודא שיהיה לפחות ביורוקרט אחד בוויקיספר שיסנן באופן אחראי, כמיטב היכולת, בקשות הרשאה). לפיכך, עניתי בהיקף נרחב וענייני לכל ההערות שנשמעו כלפי תפקודי האישי; ולגבי בקשותיך האישיות, הסברתי לעיל את הטעויות שעשית במקרה הזה, אבל אני מוכן לצאת כרגע מנקודת הנחה שאלה טעויות שלא יחזרו בעתיד, ולא התנהלות מכוונת. לכן, אם תתרום כאן בוויקיספר בצורה משמעותית וחיובית לאורך מספר חודשים לפחות, או אם תוכיח שקיבלת הרשאות דומות בפרויקט פעיל אחר ושהשתמשת בהן באופן חיובי ואמין לאורך זמן, או גם וגם – אציע שאז תעלה מחדש את הבקשה (אם ההרשאות יסייעו לך באופן קונקרטי ומתמשך באותו זמן), והקהילה ואני נבדוק אותה בעיון ונשקול אם היא תהיה נכונה אז. כרגע, לצערי, הבקשה שלך מוקדמת מדי.
לגבי בקשתך החדשה למינוי כביורוקרט: מטבע הדברים, כל מה שאמרתי לגבי שתי בקשותיך הקודמות למינוי כמפעיל מערכת וכעורך ממשק, חל ביתר שאת גם על בקשתך למינוי כביורוקרט (זהו התפקיד הרגיש ביותר ובעל פוטנציאל הנזק הגבוה ביותר באתר), במיוחד בהתחשב בתנאים למינוי ביורוקרטים שציינתי אותם בהודעתי הקודמת. לכן, הבקשה שלך למינוי כזה היא הרבה־הרבה יותר מדי מוקדמת.
לגבי פעולות ספציפיות, אתה מוזמן לבקש שינויים קונקרטיים וספציפיים לעמודים שמוגנים כרגע (במסגרת העמוד הראשי) ולסקריפטים ולסגנונות הרלוונטיים, ואם הם יהיו נכונים ולא תהיה התנגדות להם, אני או אחד המפעילים האחרים נבצע אותם בתוך זמן סביר.
תודה. ‏– rotemlissשיחה 14:52, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה
אני פועל בויקיפדיה במשתמש שלי משנת 2008 ועוד קודם לכן כמשתמש לא רשום. באמתחתי היקף פעילות נרחב מאוד, כתבתי כמעט 300 ערכים, מחזיק בהרשאת מנטר וצופה ברשימת המעקב על בסיס יומיומי. ייחוס כוונות נסתרות להשגת הרשאות שלא כדין לא ראוי ולא מכובד. בדיוק כמו שכתבת, אתה שמחזיק בהרשאות ההנרחבות ביותר, שממנה כמעט את כל בעלי ההרשאות תחתיו, אמור להיות משתמש שמהווה אבן בסיס ודוגמה להתנהלות. למרות שאתה פעיל כמעט מידי יום בויקיפדיה, לא ערכת במיזם ויקיספר במשך כל השנה האחרונה בכלל וספציפית התוספת האחרונה שלך במרחב הספרים הייתה לפני 4 שנים (!) ולטעמי, בלשון המעטה, זה חוטא לתפקיד.
המצב הנתון כרגע הוא שעל אף הטון הבוטה, אני מוכן לקחת על עצמי לסייע בניטור השחתות ובקשת ההרשאות נבעה בכדי לאפשר לי בניטור שוטף ללא הטרחת בעלי תפקיד אחרים שכפי שכתבת לא זמינים בכל שעה.
העדיפות היא כמובן למינוי בירוקרט מתוך קהילת המפעילים הקיימת, וציינתי זאת בתגובה קודמת כך שאם יופיע משתמש אחר לבקשת ההרשאות אכבד את בקשתו.
בכל מקרה, עדיין אשמח לשמוע את דעת הקהילה באשר למינוי שלי כמפעיל ולהחזקת ההרשאות שלך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 16:36, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה
לגבי בקשתך למינוי כמפעיל מערכת ו/או כעורך ממשק: כפי שכתבתי, אני מוכן בהחלט להניח שההתנהלות שלך בימים האחרונים, ובמיוחד ביום האחרון, נובעת מטעות בתום לב לגבי העובדות ולגבי הדרך הנכונה לפעול בנושא הזה. מה שמטריד אותי הוא חוסר המוכנות שלך להכיר בטעות, והעובדה שדווקא כמשתמש ותיק בוויקיפדיה היית אמור לדעת כיצד נכון להתנהל. זה נראה לך הגיוני להציף את המערכת ואותי בהודעות ובבקשות חוזרות ונשנות באותו נושא במרווח זמן אפסי? זה נראה לך הגיוני להיכנס לאתר שעד למועד הודעתך מעכשיו היו לך בו 95 עריכות (מתוכן רק 45 עריכות עד וכולל שנת 2023, ו־50 עריכות נוספות החל מה־29 במאי 2024, שרובן עוסקות בלוגו, בעיצוב העמוד הראשי ובבקשות הרשאה, וכמעט לא באתר עצמו), ולכתוב מיד בתקיפות ובנחרצות (ובסוג של מחטף) כדי לבקש להדיח משתמשים קיימים (גם אם אינם פעילים מספיק) ולבקש לקבל בעצמך את ההרשאות הנרחבות ביותר, הרשאות שמעולם לא החזקת בהן בשום אתר (ככל הידוע לי), לתכליות שהנמקתן משתנה בכל פעם (ושחלקה הנמקה נקודתית שאמורה להיות מטופלת בצורה אחרת ושבוודאי אינה סיבה למינוי)? האם מעשים כאלה, בפרק זמן כה קצר, מלמדים על האחריות והאמינות הנדרשות כדי להחזיק בהרשאות מהותיות?
אני מצטער, אבל ויקיספר העברי אינו מגרש משחקים פרטי ואינו מקום להתנסות בהרשאות. גם בהנחה (שאני מוכן להניח שהיא נכונה) שכל מעשיך נבעו מכוונות טהורות ומרצון אמיתי לתרום, מה שעשית כאן לא היה נכון. מי שמעוניין לקבל הרשאות ולתרום לאתר, אם טרם הוכיח את עצמו ואת אמינותו באתר אחר (ולא בקבלת הרשאות מנטר, אלא בקבלת הרשאות מפעיל מערכת ובעבודה חיובית וקונסטרקטיבית איתן) או בתרומה עקבית לאתר הנוכחי, מוזמן לתרום כאן ללא ההרשאות עד שיוכיח את עצמו. אין בכך שום פחיתות כבוד – כך כולנו פעלנו. אתה מוזמן מאוד להשתתף בניטור כאן, וכולנו נברך על כך; אבל בשלב הזה, אנא פנה לבקשות למפעילים כדי שיטפלו בכל פעולה שדורשת הרשאות מפעיל.
צר לי מאוד על כך שנעלבת מטון הדברים שכתבתי; אבל אשמח אם בכל זאת תיקח בחשבון את תוכן הדברים. (לדוגמה, בנושא השני אני עניתי באופן ענייני לכל טענותיך לגבי התנהלותי האישית, כי גם אם לא אהבתי את הטענות וגם לא את הטון שבו הן נאמרו ואת רמת הדיוק העובדתי שלהן – אני עדיין חייב לתת תשובות ענייניות לציבור ולקהילה. לעומת זאת, לא מצאתי בדבריך שום תשובה עניינית לביקורת שלי. בעל תפקיד, או מי שמבקש להיות בעל תפקיד, חייב לקחת בחשבון ביקורת שמופנית כלפיו ולהתייחס אליה באופן ענייני, ולא להסיט את הנושא ליתרונותיו ולמעלותיו, ואף לא להסיט את הנושא לפגמיו ולחסרונותיו של בן־שיחו.) אני מוכן להניח שתרומתך בוויקיפדיה עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר (לא בדקתי זאת לעומק), אבל מה שעשית כאן בוויקיספר (ובמטא) אינו מקובל, ואנא קח זאת בחשבון בעתיד.
לגבי התייחסותך להרשאות שלי כביורוקרט: כדאי להפריד את הנושא הזה מהדיון בבקשות שלך (ובעיניי כלל לא היה נכון לדון בהם ביחד, אבל לצערי בחרת לערבב בין שני הנושאים בעת הגשת בקשותיך, גם כאן וגם במטא; ואני הפרדתי בין שני הנושאים לכותרות נפרדות). כבר אמרתי: צר לי על כך שאין לי כרגע מספיק זמן לבצע מספיק עריכות, או מספיק פעולות של מפעיל מערכת, באופן שוטף ויזום. אבל את תפקידי כביורוקרט אני מבצע ואבצע, כולל ברגע זה. (אני מוכן לצאת מנקודת הנחה שלא ידעת שלביורוקרט כלל אין סמכות להסיר הרשאות מפעיל, ושלכן לא היה עיכוב מצדי בהפעלת הסמכות במקרה שתיארת. אבל אפשר להניח לנקודה הזו.) בעיניי, תפקידו של ביורוקרט, במיוחד באתר קטן כמו האתר הנוכחי, אינו להוות דוגמה לדרך הנכונה לערוך (יש היבטים אחרים שבהם הוא כן נדרש להוות דוגמה, כגון אמינות ואחריות, ובזה אני משתדל לעמוד), אלא לעשות את השימוש הנבון ביותר בהרשאות הקונקרטיות (בפרט, הרשאת המינוי של מפעילי מערכת). בד בבד, אני מקווה שבזמן הקרוב אוכל לתרום יותר גם בהיבטים של פעילות כמפעיל מערכת.
כדאי גם שתשים לב שיש בחלק מההודעות שלך טעויות עובדתיות, כמו האמירה האחרונה (והמודגשת!) שלך שלפיה אני כביכול "פעיל כמעט מידי יום בוויקיפדיה" (הלוואי; בפועל היו לי 4 עריכות בוויקיפדיה ב־2024 עד כה), או טענתך במטא שהתעכבתי במענה למיילים (כשבפועל לא התעכבתי במענה לאף מייל). לצערי אין לי כיום די זמן לערוך במיזמים שבעבר הייתי פעיל בהם הרבה יותר (ויקיפדיה, ויקיספר והמיזמים האחרים), אבל אני נשאר כאן כדי לבצע את תפקידי כביורוקרט באופן המלא והאחראי ביותר ולתמוך כמיטב יכולתי בקהילה ובהחלטות שצריכות להתקבל בה, בידיעה שהאלטרנטיבה של העדר ביורוקרט היא גרועה יותר לקהילה ולאתר. עם זאת, כמובן, אם משתמש אמין לחלוטין, ותיק ופעיל מעוניין להתמנות לביורוקרט ויזכה באמון הקהילה, אני אהיה הראשון לברך על כך.
כולם מוזמנים כמובן להביע את עמדתם בשני הנושאים הללו.
יחד עם זאת, עצתי לך היא שבשלב זה תמשוך את בקשתך למינוי שלך כמפעיל מערכת או כעורך ממשק (וקל וחומר, את בקשתך למינוי כביורוקרט). מבחינתי, כפי שפירטתי בהרחבה, זו גם בקשה מוקדמת מדי, גם בקשה לא מתאימה כרגע, וגם אופן הגשת הבקשה על־ידך מטיל עליה צל כבד (גם בהנחה שזו הייתה טעות בתום לב, או יותר נכון, שרשרת טעויות בתום לב), אפילו בהנחה הסבירה שכל פעילותך כמנטר בוויקיפדיה היא ללא דופי. צר לי על עוגמת הנפש שהדיון הזה גרם וגורם לך, ואני חושב שהמשכו לא יועיל לך ולקהילה שלנו. תודה. ‏– rotemlissשיחה 19:21, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה
פניתי דרך מטא כי ראיתי שתיוגים קודמים לא הועילו והסקתי שאין כאן בירוקרט פעיל. ייתכן ובקשתי להסרת ההרשאות הייתה נמהרת. בכל מקרה וגם אם הייתי דורש, היה מתנהל דיון עד להסכמת רוב הקהילה גם היא קטנה. אני מבין שמדובר בציפור נפשך ומצטער שנפגעת מהבקשה הזו. אני חושב שבכל מינוי, גם וירטואלי, יש אחריות וכמנהל מצופה ממך להיות זמין וכפי שכתבת שוב ושוב אין לך את הזמן לעסוק בכך.
ריבוי המלל שכתבת רק עד כמה יוקרת התפקיד חשובה לך ולא איכות התוכן כאן. התוקפנות שהפגנת כלפי משתמש ותיק ותורם לא הגיונית ולא ראוייה ורק עליה עלייך להתנצל.
ראה שוב את הניסוח שכתבתי בתחילת הדיון ובו ביקשתי מהקהילה להציע עצמה לתפקיד החשוב ורק לאחר מכן הצעתי עצמי כמועמד בכדי לשמוע את דעת הקהילה.
חושב שהיקף פעילותי מדבר בעד עצמו.
דבר אחרון: הנחתי כמה בקשות חשובות בבקשות ממפעילים. אחכה לראות את זמן התגובה ועד כמה הזמינות כאן באמת קיימת. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 19:47, 5 ביוני 2024 (IDT)תגובה
יש כאן זמינות, אני מסתכל בדף שינויים אחרונים לעיתים קרובות (אך בקשות מסובכות יותר לוקח לי טיפה יותר זמן לבצע).
לגבי הסרת הרשאות ל־Rotemliss אני מתנגד בתוקף; כאשר פניתי אליו בעבר קיבלתי מענה תוך ימים ספורים ואף פעם לא הייתה לי בעייה.
לגבי הרשאת בירוקרט אני אשמח להתמנות בתור בירוקרט משני ולפתוח הצבעה בעתיד לגבי זה (לא אוכל בזמן הקרוב) אך לא בשביל להחליף את רותם. Xnet1234 (שיחה) 10:20, 6 ביוני 2024 (IDT)תגובה

לסיכום הדיון[עריכה]

בהתחשב בדברים שנכתבו בדיון ובדעות שהובעו בו:

 1. זה מוטעה לקיים דיון בו־זמני על הסרת הרשאות משתמש ועל מתן הרשאות למשתמש אחר. לכן, לא יתאפשרו דיונים משולבים כאלה בעתיד, אלא רק דיונים נפרדים וקונקרטיים כמקובל במיזמים אחרים.
 2. באופן כללי, מכל משתמש שמגיע לתרום למיזם מסוים, מצופה לכבד את המשתמשים האחרים במיזם ואת הכללים המקומיים התקפים במיזם. באופן קונקרטי, אני בטוח שהכוונה של כל המשתתפים בדיון הזה הייתה טובה, ואני סבור שהשתלשלות הדברים שקרתה כאן ושפירטתי בהודעות קודמות, מהווה שרשרת של טעויות (חלקן מצד המציע, אבל חלקן גם מצדי) ללא כוונת זדון מצד איש. לפיכך, מוטב שנפתח דף חדש ללא האשמות אישיות מכל סוג.
 3. בפרט, באופן אישי, אני מצטער על הניסוח והטון של מספר חלקים מהתגובות שכתבתי בדיון שפגעו באחרים.
 4. לגבי בקשת המציע להתמנות כמפעיל מערכת ו/או כעורך ממשק – ללא קשר לטעויות שביצע בהגשת בקשתו, לצערי המציע אינו עומד בשלב זה בתנאי הסף שיושם במינויי עבר של מפעילי מערכת, שדורש אחד משני אלה: (א) רצף פעילות משמעותי, אמין וענייני בוויקיספר; או (ב) הרשאה בדרגת אמון גבוהה (מפעיל מערכת ו/או עורך ממשק) מאתר ויקי אחר ורצף פעולות משמעותי ואמין עם ההרשאה באותו אתר. (תנאי הסף אינו מבטיח מינוי לתפקיד, שדורש גם אמון מהקהילה והחלטת ביורוקרט; אבל עמידה בתנאי הסף היא המינימום הנדרש.) לפיכך, הוא לא ימונה בשלב זה. אין מניעה שהמשתמש יציע את מועמדותו שוב בעתיד, באופן הגשה נכון, ולאחר שתנאי הסף למינויו יתקיים.
 5. הבקשה להסרת ההרשאות שלי, לא קיבלה תמיכה מהקהילה ולכן נדחתה על־ידה. יחד עם זאת, אני לוקח בחשבון (גם היום וגם בעתיד) את ההערות והביקורת שנשמעו כאן, גם מבחינת מהות וגם מבחינת נראות.
 6. אני מברך על דברים קונסטרקטיביים שהגיעו מהדיון הזה, ובמיוחד על התנדבותו של Xnet1234 להציע את מועמדותו כביורוקרט בעתיד. חשוב לי להדגיש במיוחד שכל תרומה ומעורבות של כל משתמש ומשתמשת באתר ויקיספר, יתקבלו ברצון ובברכה.

תודה לכולם. ‏– rotemlissשיחה 22:25, 12 ביוני 2024 (IDT)תגובה

Announcing the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee[עריכה]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. אנא סייעו בתרגום הדף

Hello,

The scrutineers have finished reviewing the vote results. We are following up with the results of the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) election.

We are pleased to announce the following individuals as regional members of the U4C, who will fulfill a two-year term:

 • North America (USA and Canada)
 • Northern and Western Europe
 • Latin America and Caribbean
 • Central and East Europe (CEE)
 • Sub-Saharan Africa
 • Middle East and North Africa
 • East, South East Asia and Pacific (ESEAP)
 • South Asia

The following individuals are elected to be community-at-large members of the U4C, fulfilling a one-year term:

Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.

Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. Follow their work on Meta-wiki.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 11:14, 3 ביוני 2024 (IDT)תגובה

שדרוג עיצוב העמוד הראשי[עריכה]

שדרוג עיצוב העמוד הראשי

ויקימשתמשים יקרים,
לרגל ציון 20 שנים לוויקיספר העברי ובאיחור אופנתי, הגיע הזמן לשדרוג העיצוב בדף הראשי. עיצבתי לפני כמה שנים את העמוד הראשי של ויקיפדיה והוא נבחר ברוב קולות. משתמש:Xnet1234 עיצב כאן גרסה מקומית מצוינת שכוללת את כל המרכיבים הקיימים בצורה גרפית, חדשנית וצבעונית.
אשמח לתמיכתם להטמעת העיצוב באופן קבוע. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:46, 4 ביוני 2024 (IDT)תגובה
יהיה נחמד לראות גרסה חדשה (ואף על פי שאני יצרתי כאן דוגמא מקומית לעיצוב שלך) אני בעד. Xnet1234 (שיחה) 10:21, 6 ביוני 2024 (IDT)תגובה
תודה על התמיכה. יש כרגע תקלה בעיצוב ונראה שויקיספר העברי לא תומך בקוד שיש לתצוגת ניידים. ההשערה שלי היא שחסר מאחורי הקלעים קוד CSS שכן קיים בויקיפדיה ומקומות אחרים. האם יש עורכי ממשק שיודעים לסדר זאת? טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 16:43, 12 ביוני 2024 (IDT)תגובה
עורכי הממשק כרגע הם אני ו־Xnet1234 (ראה רשימת עורכי ממשק). לא ידוע לי כרגע מהו הקוד הנדרש כדי לטפל בבעיה שהעלית, אבל אם תמצא את הקוד החסר (אתה יכול לבדוק אותו בעזרת דפי ה־CSS האישיים שלך) ותכתוב לנו מהו הקוד ולאן יש להוסיף אותו, אחד מאיתנו יוכל להוסיף אותו בדפי ה־CSS הכלליים. ‏– rotemlissשיחה 21:23, 12 ביוני 2024 (IDT)תגובה

הוצאה מארכיון - מחיקת התרומות שלי ביטול הרשאות ניהול[עריכה]

[תוכן פוגעני הוסר]

משתמש:Rotemliss

בויקיספר:מזנון/ארכיון 12#ביטול הרשאות ניהול ובויקיספר:מזנון/ארכיון12#מחיקת התרומות שלי נעשו שתי בקשות. מחיקת ההרשות שלי מגיעה עם מחיקת התרומות שלי [תוכן פוגעני הוסר]

יוני202311:35, 8 ביוני 2024 (IDT)תגובה

User:EPIC you can read also here. I too long wait that my donates be delete for ever. --‏יוני202312:01, 8 ביוני 2024 (IDT)תגובה
I want you to del my user:Mathreturn too. All my users. 2A06:C701:9928:6800:BC4A:7643:956D:1737 12:10, 8 ביוני 2024 (IDT)תגובה
לצערי, בניגוד להרשאות שאותן ביקשת להסיר, לא ניתן לבצע מחיקה של התרומות שביצעת בעבר (פרט לתרומות שמלכתחילה לא עמדו בכללי האתר). הנוהל מופיע כאן ואת מוזמנת לקרוא אותו. מוסבר בו מהן האפשרויות העומדות לרשותך לגבי הסרת שם המשתמש או שינויו.
כמו כן, בשום מקרה לא יתאפשרו קללות או ניבולי פה כלפי משתמשים או קבוצות אוכלוסיה, בשום מקום באתר. זה לא יעזור לך להשיג את מה שאת מבקשת, ועלול להוביל לתוצאות הפוכות.
צר לי על כל הדברים שאת עברת ועוברת, אבל עדיין יש בוויקיספר כללים שכולנו ננהג לפיהם. ‏– rotemlissשיחה 14:37, 8 ביוני 2024 (IDT)תגובה

The final text of the Wikimedia Movement Charter is now on Meta[עריכה]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. אנא סייעו בתרגום הדף

Hi everyone,

The final text of the Wikimedia Movement Charter is now up on Meta in more than 20 languages for your reading.

What is the Wikimedia Movement Charter?

The Wikimedia Movement Charter is a proposed document to define roles and responsibilities for all the members and entities of the Wikimedia movement, including the creation of a new body – the Global Council – for movement governance.

Join the Wikimedia Movement Charter “Launch Party”

Join the “Launch Party” on June 20, 2024 at 14.00-15.00 UTC (your local time). During this call, we will celebrate the release of the final Charter and present the content of the Charter. Join and learn about the Charter before casting your vote.

Movement Charter ratification vote

Voting will commence on SecurePoll on June 25, 2024 at 00:01 UTC and will conclude on July 9, 2024 at 23:59 UTC. You can read more about the voting process, eligibility criteria, and other details on Meta.

If you have any questions, please leave a comment on the Meta talk page or email the MCDC at mcdc@wikimedia.org.

On behalf of the MCDC,

RamzyM (WMF) 11:44, 11 ביוני 2024 (IDT)תגובה

GFDL[עריכה]

Hello! Sorry to write in English.

Perhaps someone could check מדיה ויקי:Licenses. It seems that some license templates are substed instead of being added as a normal template.

Instead of Template:PD-self it is better to use c:Template:Cc-zero.

Also Template:GFDL is not a good license for media files. It is better to use Template:Cc-by-sa-4.0 for example (may have to create it first). So I suggest to remove this line:

  • subst:שימוש חופשי עם קרדיט|אני יצרתי את הקובץ, ואני מבקש/ת לייחס לי קרדיט

--MGA73 (שיחה) 17:07, 22 ביוני 2024 (IDT)תגובה

Voting to ratify the Wikimedia Movement Charter is now open – cast your vote[עריכה]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. אנא סייעו בתרגום הדף

Hello everyone,

The voting to ratify the Wikimedia Movement Charter is now open. The Wikimedia Movement Charter is a document to define roles and responsibilities for all the members and entities of the Wikimedia movement, including the creation of a new body – the Global Council – for movement governance.

The final version of the Wikimedia Movement Charter is available on Meta in different languages and attached here in PDF format for your reading.

Voting commenced on SecurePoll on June 25, 2024 at 00:01 UTC and will conclude on July 9, 2024 at 23:59 UTC. Please read more on the voter information and eligibility details.

After reading the Charter, please vote here and share this note further.

If you have any questions about the ratification vote, please contact the Charter Electoral Commission at cec@wikimedia.org.

On behalf of the CEC,

RamzyM (WMF) 13:51, 25 ביוני 2024 (IDT)תגובה

Voting to ratify the Wikimedia Movement Charter is ending soon[עריכה]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. אנא סייעו בתרגום הדף

Hello everyone,

This is a kind reminder that the voting period to ratify the Wikimedia Movement Charter will be closed on July 9, 2024, at 23:59 UTC.

If you have not voted yet, please vote on SecurePoll.

On behalf of the Charter Electoral Commission,

RamzyM (WMF) 06:45, 8 ביולי 2024 (IDT)תגובה

U4C Special Election - Call for Candidates[עריכה]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. אנא סייעו בתרגום הדף

Hello all,

A special election has been called to fill additional vacancies on the U4C. The call for candidates phase is open from now through July 19, 2024.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members are invited to submit their applications in the special election for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

In this special election, according to chapter 2 of the U4C charter, there are 9 seats available on the U4C: four community-at-large seats and five regional seats to ensure the U4C represents the diversity of the movement. No more than two members of the U4C can be elected from the same home wiki. Therefore, candidates must not have English Wikipedia, German Wikipedia, or Italian Wikipedia as their home wiki.

Read more and submit your application on Meta-wiki.

In cooperation with the U4C,

-- Keegan (WMF) (talk) 03:02, 10 ביולי 2024 (IDT)תגובה