לדלג לתוכן

שימוש בפיירפוקס/תוספים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


מה זה תוסף?

[עריכה]

פיירפוקס דורש תוספים כדי לקרוא או להציג תוכן מיוחד מאתרים. תוספים הם תוכנות שמובנות בתוך פיירפוקס שמאפשרות לאתרים לספק לך תוכן. תוכן כזה כולל סרטוני פלאש, משחק ג'אווה, ווידאו זורם מהאינטרנט. דוגמה לפלאגינים הם פלאש,RealPlayer, וג'אווה. תוספים הם חלקים הכרחיים כדי שנוכל לראות ולהשתמש בחלקים האינטרקטיבים באינטרנט.

רשימה הרבה יותר גדולה של תוספים, עם הוראות התקנה מפורטות, ישנה באתר Mozilla Update. רשימה נוספת נמצאת באתר Mozdev Plugins.

לפני ההתקנה

[עריכה]

סגור את פיירפוקס לפני התקנת תוספים

[עריכה]

פיירפוקס צריך להיות סגור לפני שמריצים תוכנה להתקנת תוספים, מכיוון שקבצים מסויימים שנמצאים בשימוש כאשר פיירפוקס פתוח עלולים להמחק וקבצים חדשים יחליפו אותם.

שימוש בתוכנה XPInstall כדי להתקין תוספים

[עריכה]

תוספים מסויימים זמינים בתור חבילת XPinstall (חבילת XPI), אותו הפורמט כמו ההרחבות. היכן שחבילות XPI זמינות, השימוש בהם מומלץ מכיוון שהם רוב הפעמים מתקינים את התוסף אוטומטית בלי אתחול את פיירפוקס. אחרי שחבילת ה-XPI סיימה להתקין, אתה תצטרך לאתחל בזמן שתרצה.

בדיקה איזה תוספים התקנת

[עריכה]

כדי לבדוק איזה תוספים מותקנים אצלך, פשוט הקלד about:plugins בשורת הכתובות. הדף הזה יראה לך איזה תוספים מותקנים, איזה סוגי קבצים משוייכים אליהם ואם התוסף פעיל (מאופשר) או לא.

תוספים זמינים

[עריכה]

קורא ה-PDF של אדוב

[עריכה]

כדי לקרוא קבצי pdf , צריך להתקין קורא pdf. הקורא של אדוב (Adobe Reader), אחד מהתוכנות הכי פופולריות, יכול לעשות זאת. פשוט לכו לאתר של אדוב ותורידו את הקורא של אדוב. כאשר פיירפוקס סגור, התקינו את הקורא של אדוב והוא גם יתקין את התוסף הדרוש לפיירפוקס כדי להציג קבצי pdf. שום צעדים נוספים אינם דרושים. פיירפוקס יפתח קבצי pdf מעכשיו.

אם התקנת את הקורא של אדוב אחרי פיירפוקס, הוא אוטומטית יבחר את התוסף הנכון. אם כבר יש לך את הגירסה האחרונה של הקורא של אדוב מותקנת אז פיירפוקס אוטומטית ישתמש בתוסף. לחלק מהאנשים יש בעיות עם התוסף של הקורא של אדוב לפיירפוקס. ההסבר והפתרון נמצאים כאן (באנגלית).

ג'אווה

[עריכה]

תוסף הג'אווה הוא חלק מתוך סביבת ההרצה של ג'אווה (Java Runtime Environment). ההתקנה של סביבת ההרצה של ג'אווה תתקין את תוסף הג'אווה לנטסקייפ ומוזילה פיירפוקס אוטומטית. פשוט התקינו את סביבת ההרצה של ג'אווה 5.0 או ההתקנה שלא דורשת חיבור לאינטרנט.

נגן הפלאש של מקרומדיה

[עריכה]

כאשר נתקלים באתר שעושה שימוש בגראפיקת פלאש, יופיע סרגל צהוב בראש הדף שיספר לכם שתוסף חסר מונע ממכם לראות את כל התוכן בדף הנוכחי. לחצו על התקן תוסף חסר ומוצא התוספים של מוזילה יופיע אוטומטית. אחרי אישור הסכם השימוש ממקרומדיה, הרכיב הדרוש כדי לראות פלאש יותקן.

לחילופין, אתם יכולים להתקין את נגן הפלאש של מקרומדיה (בלי הצורך ללכת לאתר) ע"י התקנת התוסף ידנית. פשוט לכו לכאן ולחצו על הקישור לנגן הפלאש של מקרומדיה 8 (Macromedia Flash Player 8.0).

נגן ה-Shockwave של מקרומדיה

[עריכה]

פשוט לכו לתאר של Macromedia Shockwave והתקינו את התוסף. כאשר תתקינו אותו, פיירפוקס יופיע ברשימה של הדפדפנים שניתן להתקין להם את התוסף. (זכרו, פיירפוקס צריך להיות סגור כאשר מתקינים).

נגן קוויקטיים (חלונות & מק)

[עריכה]

פשוט לך לאתר של אפל (המפתחת של קוויקטיים) והורד את קוויקטיים. ההתקנה של קוויקטיים תתקין גם את התוסף המתאים לפיירפוקס כדי לראות קבצים מסוג mov.

RealPlayer

[עריכה]

פשוט לך אל האתר של Real (המפתחת של RealPlayer) והורד את התוכנה. ההתקנה של RealPlayer אוטומטית תתקין את הפלאגין המתאים בפיירפוקס.

מחיקת תוספים

[עריכה]

רשימה של התוספים המותקנים ניתן למצוא כאשר מקלידים בשורת הכתובות about:plugins. בכלליות, כדי למחוק תוסף, מוחקים פשוט את הקובץ שמופיע ברשימה בפרטים של התוסף תחת שם קובץ.


הפרק הקודם:
הרחבות
תוספים הפרק הבא:
מקשים בעכבר