שימוש בפיירפוקס/מבוא

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


אודות פיירפוקס[עריכה]

מוזילה פיירפוקס (Firefox, במקור "Phoenix", לתקופה קצרה "Mozilla Firebird") הוא דפדפן אינטרנט חופשי המפותח על ידי קרן מוזילה ומאות מתנדבים. כ־25 מיליון הורדות ב־99 הימים הראשונים מאז שחרורה של הגרסה היציבה הראשונה, 1.0, הפכו אותו למוצר הקוד הפתוח הנפוץ ביותר בקרב משתמשים ביתיים.

מטרת פיתוחו של פיירפוקס היא ליצור דפדפן קל, מהיר, פשוט וגמיש העומד בפני עצמו. פיירפוקס מבוסס על הדפדפן של חבילת היישומים "Mozilla Suite". פייירפוקס הפך למוקד המאמצים של מפתחי מוזילה (יחד עם לקוח הדואר האלקטרוני "Thunderbird"), והוא מחליף כיום את ה־Mozilla Suite כמוצר המרכזי של הקרן.

תכונותיו המרכזיות של הדפדפן כוללות חוסם חלונות קופצים מובנה, תמיכה בערכות נושא (סקינים), גלישת אינטרנט באמצעות לשוניות (טאבים), תמיכה מלאה בתקנים ואפשרות להתקנת הרחבות (Extensions) להגדלת השימושיות של הדפדפן. על אף שדפדפנים נוספים הציעו גם הם תכונות אלה בעבר, פיירפוקס היה הדפדפן הראשון שיישם אותן באופן נרחב.

פיירפוקס זכה לתשומת לב רבה כתחליף לדפדפנים אחרים כדוגמת Internet Explorer ‏(IE) של חברת מיקרוסופט. נכון להיום (2005) אחוז השימוש בדפדפן עומד על יותר מ־10% מכלל הדפדפנים. תומכים רבים מאמינים שפיירפוקס יוסיף להקטין את אחוזי השימוש ב־IE, ואולי אף יצית מחדש את מלחמת הדפדפנים.

היסטוריה[עריכה]

דייב היאט (Hyatt) ובלייק רוס (Ross) החלו בפיתוח מיזם הפיירפוקס כזרוע ניסויית נפרדת של Mozilla Suite. הם האמינו שהדרישות הפרסומיות בשל החסות שהעניקה נטסקייפ (Netscape) והחיבה המוגזמת לשכלולים מצד המפתחים פגעו בדפדפן מוזילה. כדי להלחם בשימוש ההולך וגובר של מוזילה במשאבי מחשוב, הם יצרו דפדפן בו הם ראו תחליף לדפדפן של Mozilla Suite.

את פיירפוקס ניתן להפעיל בכל מערכת הפעלה בזכות השימוש בשפת הממשק XUL. בזכות התמיכה של פיירפוקס ב־XUL, יש באפשרותם של משתמשים להרחיב את יכולותיו של הדפדפן על ידי יצירת ערכות נושא חדשות והרחבות. תוספות אלה היוו בעבר סכנות מבחינת אבטחה, אך עם השקתה של גרסה 0.9, פתחה קרן מוזילה את "Mozilla Update", אתר המרכז את ההרחבות וערכות הנושא שאושרו כבטוחים לשימוש.

"MozillaZine", המופעל באופן בלתי רשמי על ידי משתמשים פרטיים, הוא אתר ובו חדשות, פורומים ובלוגים בנושאים הנוגעים למוזילה. האתר הוקם ב־1 בספטמבר 1998 והוא מארח את הפורום הרשמי של משתמשי פיירפוקס.

מטרתה של קרן מוזילה היא לייצב את Mozilla Suite, ולהחליפה בפיירפוקס. ב־10 במרץ 2005, הודיעה הקרן כי הפיתוח הרשמי של Mozilla Suite מוזילה ייפסק בסדרה 1.7. קהילת מוזילה (בניגוד לקרן) ממשיכה בפיתוח חבילת התוכנה, והשיקה את הגרסה הבאה תחת השם SeaMonkey 1.0. הקרן ממשיכה לספק תמיכה (כדוגמת גישת CVS) לקהילת מפתחי מוזילה. כיום, פיירפוקס הוא הדפדפן שלוקח הכי הרבה נתח שוק מהדפדפן של מיקרוסופט ומאיים להשתלט על האינטרנט בעוד שנים מעטות.


- מבוא הפרק הבא:
התקנה