לדלג לתוכן

תכנות לילדים באמצעות Game Maker/פונג/צעד 2: המחבט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


אובייקטים

[עריכה]

עכשיו יש לנו משחק עובד, אבל הוא די משעמם: הוא לא עושה כלום. בשביל שהוא יעשה משהו, צריך שיהיו בו דברים שעושים משהו - זזים, מתנגשים, מתפוצצים, וכן הלאה. לדבר שעושה משהו קוראים אוֹבְּיֵיקְט (עצם, חפץ) או באנגלית: object (אוֹבְּגֵ'קְט).

האובייקט הראשון שניצור יהיה מחבט שבעזרתו נחבוט בכדור. בשביל לעשות לעצמנו חיים קלים, המחבט יהיה די דומה לקו, וכל מה שהוא יעשה זה לזוז ימינה ושמאלה בתחתית החלון ולמנוע מהכדור לצאת מאזור המשחק (החדר).

בשביל ליצור אובייקט צריך להקליק על הכפתור בצורת כדור כחול.

אחרי שלוחצים, אפשר לראות את האובייקט ברשימת המשאבים שבצד שמאל, בתיקיית האובייקטים.

השם ש-Game Makerנתן לאובייקט החדש הוא object0. מבחינתו הרי לא משנה איך נקרא לאובייקטים שלנו - הוא לא מבין אנגלית וגם לא עברית. אבל לנו עדיף לקרוא לאובייקטים שלנו בשמות שבאמת מתאימים להם, כדי שיהיה קל לנו להסתדר גם כשיהיו לנו הרבה אובייקטים. וזה עוד יותר חשוב כשמתחילים לכתוב פקודות בשפת תכנות, אבל לזה נגיע בהמשך. בשביל לשנות את השם של האובייקט צריך לבחור את האובייקט בהקלקה, ואז להקליק על השם ולכתוב במקומו שם חדש. כדאי לקרוא לו פשוט "מחבט" באנגלית: bat (בַּט). (לא לשכוח ללחוץ אנטר אחרי שהקלדת את השם החדש!)


כדאי לדעת:

כדי להמנע מבעיות בהמשך, כדאי לתת שמות שמורכבים רק מאותיות באנגלית וספרות - בלי עברית, בלי רווחים, ובלי סימני פיסוק. הסימן היחיד שאפשר להשתמש בו הוא הקו התחתי _. השם צריך להתחיל באות (ולא בספרה).


דמות

[עריכה]

מימין לרשימת המשאבים, נפתח לנו חלון עם הכותרת Object Properties (אוֹבְּגֵ'קְט פְּרוֹפֵּרְטִיז) - תכונות האובייקט.

התכונה הראשונה שנגדיר תהיה איך האובייקט נראה או "הדמות" שלו, ובאנגלית: sprite (סְפְּרַייט). את הדמות של האובייקט קובעים בשדה שמצד שמאל. מאחר שעוד אין לנו דמויות בין המשאבים במשחק, ניצור דמות חדשה ע"י הקלקה על New (נְיוּ) - חדש.

עכשיו נפתח עוד חלון שמאפשר לנו להגדיר דמות. הפעם לא נצייר בעצמנו דמות, אלא נפתח דמות שמישהו אחר כבר צייר. בשביל זה צריך להקליק על הכפתור Load Sprite (לוֹוּד סְפְּרַייט - טעינת דמוּת). ואז Game Maker מביא אותנו לתיקיה שבה יש כמה תיקיות עם דמויות מוכנות. יש דמויות שיתאימו לנו בתיקיה breakout, אז נכנס לשם. אפשר פשוט לעבור על התמונות שם ולראות מה נראה נחמד, אבל לדעתי כדאי לבחור ב-bat1 או bat2. אחרי שבחרת תמונה (ולחצת אנטר או Open), הדמות תוצג בחלון הגדרת הדמות. נאשר בלחיצה על OK (הכפתור עם סימן וִי ירוק) - והנה יש לנו דמות למחבט שלנו!

אפשר לראות ציור קטן של הדמות הזאת ברשימת המשאבים מצד שמאל - גם ליד האובייקט שלנו bat, וגם כשמשאב נפרד בתיקיית הדמויות (Sprites). אמנם לשני המשאבים אותו ציור, אבל הם שונים מאוד! הדמות היא בסך הכל תמונה, ואילו האובייקט יוכל לעשות כל מיני דברים מעניינים, כולל להחליף דמויות במהלך המשחק, לזוז, להתנגש בדברים, להשמיע קולות, וכן הלאה. הדמות היא בסך הכל כמו בגד שהאובייקט לובש.

הצבת האובייקט על המסך

[עריכה]

עכשיו צריך להכניס את האובייקט bat לחדר שיצרנו קודם, כדי שהוא יופיע במשחק. בשביל להכניס אובייקטים לחדר, צריך לפתוח את חלון תכונות החדר באמצעות הקלקה-כפולה על החדר ברשימת המשאבים.

לחלון תכונות החדר שנפתח יש שני חלקים: מימין יש תמונה של החדר וכל מה שיש בו (שזה כלום בינתיים) ומשמאל יש תכונות שאפשר לשנות. בשדה מצד שמאל למטה אפשר לבחור איזה אובייקטים להוסיף לחדר, ומעליו יש תמונה של האובייקט שנבחר. מאחר שכרגע יש במשחק רק אובייקט אחד - המחבט - אמורה להיות שם התמונה של המחבט. כדי לשים את האובייקט בחדר צריך פשוט להקליק איפשהו בתמונה של החדר (מימין) ומיד יופיע שם האובייקט. אם המקום שבו שמת את האובייקט לא מוצא חן בעיניך, אפשר למחוק את האובייקט בהקלקה בכפתור הימני של העכבר. בשביל המשחק שלנו, כדאי שהמחבט יהיה בתחתית המסך, פחות או יותר באמצע. (כדאי להגדיל את החלון כדי לראות את כל שטח החדר.)

אחרי שגמרת למקם את המחבט בחדר, צריך להקליק על הכפתור עם סימן וִי ירוק, שנמצא למעלה משמאל. עכשיו צריך לבדוק את מה שעשינו כדי לראות שהכל עובד כמו שהתכוונו:

להקליק על כפתור ההפעלה שבצורת משולש ירוק.

אם הכל הצליח, אמורים לראות חלון עם המחבט. הצלחת?

אז עכשיו צריך שוב לשמור! סוגרים את חלון המשחק ומקליקים על כפתור השמירה.


עכשיו כשיש לנו במשחק חדר ובתוך החדר אובייקט, אפשר להתחיל לגרום לדברים לקרות: צעד 3: ארועים ופעולות