תכנות לילדים באמצעות Game Maker/פונג/צעד 6: נפילה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


פעולות על פעולות[עריכה]

כשאובייקט יוצא מהמסך, Game Maker מודיע לו על הארוע הזה. אז נוסיף את הארוע הזה לאובייקט הכדור:

 1. ללחוץ על הוספת ארוע.
 2. לבחור בסוג ארוע Other (אַזֵר) - אחר Gmaker other.png.
 3. בתפריט שצץ לבחור Outside Room (אַוּוטְסַייד רוּם) - מחוץ לחדר.

Gmaker outside room.png

איזה פעולה נרצה לעשות כשזה קורה? הפעם יש שתי פעולות שצריך לעשות: להביא את הכדור חזרה לנקודת ההתחלה, ולהגריל שוב את כיוון התנועה שלו. בשביל להחזיר אובייקט לנקודת ההתחלה שלו בחדר, נשתמש בפעולת המעבר למיקום ההתחלתי: Gmaker jump to start.png


Gmaker test save.png וכרגיל, צריך לבדוק.את הפעולה של קביעת כיוון נפילה אקראי כבר עשינו בארוע היצירה של האובייקט. במקום לכתוב מחדש את כל המספרים (והביטויים), אפשר פשוט להעתיק אותה משם:

 1. Gmaker create.png להקליק על ארוע היצירה ברשימת הארועים של אובייקט הכדור.
 2. Gmaker blue move button.png ברשימת הפעולות של הארוע מופיעה פעולת התנועה המדוייקת (חצים כחולים). לבחור אותה באמצעות הקלקה, ולהעתיק אותה בהקשה על Ctrl+C.
 3. Gmaker other.png ברשימת הארועים, להקליק על ארוע היציאה מהחדר כדי לחזור אליו.
 4. להקליק על רשימת הפעולות, ואז להדביק כאן את הפעולה שהעתקנו באמצעות הקשה על Ctrl+V.

Gmaker test save.png עכשיו כל פעם שהכדור נופל למטה, הוא אמור לחזור להתחלה ולנוע בכיוון אקראי חדש. אפשר להזיז את המחבט הצידה ולצפות בגשם הכדורים.
צלילים[עריכה]

בואו נוסיף צליל נפילה כשהכדור נופל למטה. בשביל זה קודם צריך להוסיף למשחק משאב מתאים, משאב מסוג Sound (סַאוּנְד) - צליל:

 1. להקליק על הכפתור להוספת צליל בסרגל הכלים. Gmaker sound button.png
 2. לתת לצליל שם משמעותי, למשל fall_sound (פוֹל סַאוּנְד) - צליל נפילה.
 3. להקליק על הכפתור Load Sound (לוֹוּד סַאוּנְד) - טען צליל.
 4. לבחור קובץ צליל כלשהו. אפשר לבחור צלילים מהתיקיה עם הדוגמאות שמגיעות עם Game Maker, ואפשר גם צלילים אחרים שיש לכם במחשב.
 5. לשמוע את הצליל שבחרתם באמצעות הקלקה על המשולש הירוק. אם הוא לא מתאים - אפשר לטעון צליל אחר עד שמוצאים משהו מספיק טוב.
 6. להקליק OK לאישור.


כדאי לדעת:

גם משאב מסוג דמות אפשר להוסיף עוד לפני שיש לדמות אובייקט שמשתמש בה. בשביל להוסיף דמות צריך להקליק על כפתור הפק-מן האדום בסרגל הכלים. Gmaker add sprite.png
Gmaker main1 tab.png

נחזור לחלון תכונות אובייקט הכדור ולארוע היציאה של הכדור מהחדר. הכפתור של הפעולה להשמעת צליל לא נמצא בין כפתורי הפעולות שעל המסך - הוא מתחבא בלשונית השניה, שמסומנת בתמונה.

מהלשונית הזו אפשר לקחת את הכפתור לפעולה של השמעת צליל Gmaker sound button.png ולגרור אותו לרשימת הפעולות. בחלון אפשרויות הפעולה, צריך לשנות את השדה sound (צליל) לצליל שלנו, וללחוץ אישור.

Gmaker sound dialog.png


Gmaker test save.png שומעים?
עכשיו תורכם:

להוסיף צלילים גם להתנגשות של הכדור במחבט ובגבול.

טוב ויפה: הכדור יודע ליפול ולחזור חזרה כדי שנוכל לשחק שוב. אבל המשחק מתחיל שוב די בפתאומיות, ככה שאחרי הנפילה המשתמש עלול להתפס לא מוכן לסיבוב הבא. בואו ניתן לו קצת זמן להתאושש.

השהיה[עריכה]

בשביל לגרום למשחק לעצור לכמה זמן, משתמשים בפעולת השהיה: Gmaker sleep.png. את פעולת ההשהיה אפשר למצוא בלשונית השלישית "main2".

השדה הראשון בחלון אפשרויות הפעולה הוא milliseconds (מִילִיסֵקֵנְדְס) - אלפיות שניה. בואו ננסה לראות אם תתאים לנו השהיה של 1000 אלפיות שניה (כלומר: שניה אחת בדיוק). אז אפשר להשאיר את הערך בשדה על 1000, ולהקליק על אישור.


Gmaker test save.png איך זה עובד?קצת מוזר לראות כדור עומד באמצע המסך ואז פתאום מתחיל ליפול. עדיף שקודם תעבור ההשהיה, ורק אז יופיע הכדור.

סדר הפעולות[עריכה]

כשקורה ארוע, Game Maker מבצע את הפעולות שהגדרנו לו לפי הסדר שהן מופיעות ברשימת הפעולות של הארוע. בשביל לשנות את סדר הביצוע, צריך פשוט לגרור את הפעולות למעלה ולמטה ברשימה עד שמגיעים לסדר הפעולות הרצוי.

Gmaker fall action order.png

אנחנו רוצים שקודם כל ישמע צליל הנפילה, אחר כך תהיה השהיה, ורק אחר כך הכדור יחזור לנקודת ההתחלה שלו ויתחיל לנוע בכיוון חדש. אז עכשיו צריך לדאוג לגרור את הפעולות עד שמגיעים לסדר הזה.


Gmaker test save.png אפשר לנסות לשנות את אורך ההשהיה, או לנסות סדר אחר לפעולות, ולראות איך זה משפיע על המשחק.
עכשיו תורכם:

להוסיף השהיה גם בתחילת המשחק, כדי שהשחקן לא יופתע מנפילת הכדור הראשון.

יפה, הכדור שלנו יודע ליפול עם סגנון ולחזור למשחק בכל פעם מחדש. הבעיה היחידה עם זה היא שכך המשחק לעולם לא מסתיים... לכן נגביל את מספר הפעמים שהכדור יכול לחזור למשחק - צעד 7: חיים וניקוד.