לדלג לתוכן

גידול חיות מחמד/תוכי/תהליך רכישת גוזל

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

איך קונים גוזל?[עריכה]

למרבה הצער, רוב האנשים מקדישים מחשבה רבה יותר בקניית מצלמה דיגיטלית או מחשב מאשר בקניית גוזל תוכים שיהיה בן משפחה בביתם במשך שנים ארוכות, לעיתים אף מעבר לתוחלת חיי המטפל בו. גידול וביות גוזלים הוא שילוב של מדע ואומנות. אם תקדיש זמן ללמוד את הנושא לפני שתבצע את הרכישה ותעמוד על דרישותיך אל מול החנות/מגדל תקלע לשתי מטרות:

  1. תקבל תוכי בריא ותזכה לליווי צמוד (שהוא הכרח) לפני ואחרי הקניה.
  2. תתרום לעליה ברמת הגידול של תוכים בארץ.

קישורים בנושא: [1], [2], [3], [4].

כיצד לבחור גוזל?[עריכה]

בחר גוזל ערני שעומד על מקל עמידה ומגיב לקולות שאתה משמיע. הגוזל צריך להכיר את "עלה/רד". בדוק שהניצוי שלו מושלם, מבריק ונקי ללא קרחות. כנפיים צמודות לגוף, שרירי החזה מוצקים ועצם החזה חדה אך איננה בולטת מידי. העיניים מבריקות ונקיות. פתח הביב נקי. אין נזילות מהנחיריים. אין סדקים במקור. אל תקח גוזל שיושב על רצפת הכלוב, אינו מגיב לקולות שאתה משמיע, איננו ערני לנעשה סביבו, נכנס ללחץ ולחרדה כשמתקרבים לכלוב.
אל תצפה שהגוזל יקשר אליך מיד ויסכים לעלות על-ידך, הנח לו לעשות זאת בקצב שלו. תחילה רק שב במרחק של מספר מטרים מהתוכי בשקט, ללא תנועה. הימנע מתנועות ידיים. צור קשר קולי באמצעות נקישות בלשון. דבר אליו ברכות. אל תמהר. גם התוכי החברותי ביותר זקוק לזמן כדי לבטוח באנשים חדשים. אין צורך למהר. הרי אינך מתכוון לקנות גוזל על אתר. לכך ידרש זמן רב, ביקורים רבים אצל מגדלים שונים, קריאת ספרות רלוונטית ואינטראקציה עם גוזלים רבים. הגוזל שתקח הבייתה, יכיר אותך ואת בני הלהקה החדשים עוד לפני המעבר לביתו החדש. רצויי מאוד שהוא יכיר את הכלוב החדש והצעצועים החדשים. הוא חייב לעלות על ידך עם הסימן "עלה" ולרדת עם הסימן "רד". הוא חייב לדעת לשחק בצעצועים לבדו ועם בני הלהקה החדשים. הוא חייב להרגיש בנוח ולתקשר איתך ועם בני הלהקה החדשים.

לפני שלוקחים את הגוזל הביתה[עריכה]

המעבר לבית חדש וללהקה חדשה והניתוק ממקום ואנשים אליהם היה הגוזל רגיל עד כה מהווה טראומה עבור הגוזל. על מנת להקטין את הטראומה, נסה להשוות, עד כמה שניתן, את התנאים החדשים לתנאים בהם היה הגוזל מורגל עד כה.

  • הכר לגוזל את כל בני המשפחה ובקר אותו כמה שיותר בשבועיים שלפני המעבר.
  • אם ניתן, הבא את הכלוב החדש על צעצועיו ומשחקיו אל המגדל כדי להרגיל את הגוזל לכלוב. אם לא ניתן, השאל את הכלוב של המגדל לשבועיים או ספק כלוב דומה.
  • אחרי המעבר, המשך להאכיל את הגוזל ב'האכלת יד' את אותה הדייסה שהמגדל השתמש בה, בבוקר או בערב, והשתמש באותו סוג מזון מוצק אליו היה רגיל אצל המגדל.
  • קבע פגישה עם הוטרינר שלך מיד לאחר שלקחת את הגוזל. דאג לאחריות כתובה מהחנות / מגדל למקרה שיתברר כי התוכי חולה. המינימום שיש לבדוק הוא בדיקה כללית ושלילת מחלת הכלמידיה (מחלה שעלולה לעבור לבני אדם). אם יש לך ציפורים בבית, הציפור החדשה צריכה להשאר בבידוד 60 יום לפחות.
- תהליך רכישת גוזל -