לדלג לתוכן

גידול חיות מחמד/תוכי/חינוך והתנהגות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

תוכים עלולים להיות מעצבנים מאוד לפעמים. הם עלולים לנשוך, לצרוח ולהרוס ריהוט. כדי שנוכל לשלוט בהתנהגות התוכי אנחנו צריכים ללמוד לשלוט בהתנהגותינו. כדי לשנות את התנהגות התוכי – עלינו להשתנות. ביטחון עצמי ושלווה נפשית הם המפתח לשינוי התנהגות התוכי. תוכים אינם מבינים את עיקרון "החטא ועונשו". מכאן, שעונשים אינם יעילים. לנזוף בתוכי: "לא!...אסור!" גם כן לא יעיל משום שאין בכעס כדי לשנות התנהגות. להיפך, תוכים נהנים מדרמה ועלולים לפרש "לא!" ו"אסור!" כסוג של משחק משעשע. אנשים רבים אינם מודעים לכך שבעצם תגובותיהם הדרמטיות, הם מעודדים את התוכי להמשיך בהתנהגותו המעצבנת. מאחר ותוכים מסגלים לעצמם הרגלים, התנהגות בלתי רצוייה שקיבלה עידוד עלולה להפוך לדפוס התנהגות קבוע. קל בהרבה למנוע הרגלים בלתי רצויים מאשר לשנות אותם לאחר שכבר הפכו לדפוס התנהגות קבוע. עונשים, איסורים, משמעת, שליטה, דומיננטיות, אגרסיביות, אלימות, הם מושגים הלקוחים מחיי אנוש והם זרים לתוכים. אסור לצעוק על התוכי, להכותו, לנזוף בו, לבודדו, לכסות את הכלוב, לסגור אותו בארון, להתיז עליו מיים או להענישו בכל דרך אחרת!!!
כל נסיון לשליטה בתוכי הוא מתכון לאסון. הגישה הנכונה היא לאפשר לתוכי להיות מי שהינו, בד בבד, לנסות להסיח אותו מהתנהגות בלתי מקובלת עלינו להתנהגות מקובלת באמצעות טריק או פעולת הסחה מתוחכמת ולעודד התנהגות שמקובלת עלינו באמצעות תשומת לב וצ'ופרים. היה עקבי ושמור על קור רוח. אל תקבל התנהגות שאיננה מקובלת עליך ואל תעודד אותה ע"י מתן תשומת. כאשר שום דבר לא עוזר, הפסק את האינטרקציה והחזר את התוכי לכלוב. אם הקשר חשוב לציפור – היא תחליט מרצונה לשתף פעולה. שיתוף פעולה אמיתי לא ניתן לכפות. עם הזמן הציפור תבין שכדי לזכות בתשומת לב היא צריכה לכבד את הכללים שלך:

 • "עלה/רד". התוכי צריך לעלות על ידך גם מהכלוב.
 • אל תסכים לקבל נשיכות. גם לא כמשחק. הימנע מלנופף באצבעותיך אל מול מקור התוכי ואל תמשוך את אצבעותיך ממקורו בהיסטריה אם הוא תפס אותן במקורו. התנהגות כזו תעודד את התוכי לנשוך ובפעם הבאה הוא ינשוך חזק יותר. תחת זאת, הצע לתוכי לנשוך צעצוע או מזון. הנח אותו על הברך או החזר אותו לכלוב. ללא נזיפה וללא כעס, בקרירות ובאדישות. לפעמים, כדאי לרסן מקור פעיל מידי של גוזל. אחוז את ראש הגוזל בין האגודל והאצבע המורה תוך כדי הפטרת נשיקות על המצח. לחילופין, אחוז באופן דומה בלסת העליונה והפטר נשיקות על החלק העליון של המקור.
 • אל תאפשר התנהגות אגרסיבית ונסיון לדומיננטיות של התוכי. היזהר מלעודד בטעות התנהגות אגרסיבית. למשל, התוכי נושך מישהו או רודף אחרי מישהו ואתה צוחק...
 • אל תאפשר שיטוט חופשי בבית. זה מסוכן מידי. על התוכי ללמוד שעליו להישאר באיזור הטריטוריה. מספיקה תאונה אחת כדי לאבד את התוכי לעולמים. התוכי רשאי להיות בכלוב, על גג הכלוב, עליך, או בכל מקום אחר שסימנת בו את גבולות הטריטוריה ע"י עיתון, מגבת או סדין. בכל פעם שהוא עוזב את הטריטוריה, החזר אותו למקומו. התכונן לכך שבשנה הראשונה תצטרך להחזירו כל הזמן.
 • אל תאפשר לתוכי לעלות לכתף ללא אישור מפורש. בכל פעם שהתוכי מטפס לכתף, הנח אותו על הברך. הכן סימן מוסכם לאישור כזה, למשל "OK". הנח אותו על הכתף בתוספת האישור המוסכם. אם הוא יתחיל לפרום כפתורים, לנשוך את אוזנך או כל פעילות אחרת שאינה מקובלת עליך, החזר אותו לברך. ללא נזיפה, ללא כעס. בקרירות ובאדישות. יש למנוע כליל מתוכים שתלטנים ישיבה על הכתף. לעומת זאת, ישיבה על הכתף מומלצת לחיזוק ביטחון עצמי של תוכי מפוחד וביישן.
 • צריחות. תוכים מרעישים בעיקר בבוקר ובערב, שעה שהם דנים בענייני דיומא. אי אפשר לכעוס על ציפור שבסה"כ מממשת את טבעה. יחד עם זאת, אפשר לנסות להרגיל את התוכי לצעוק פחות. אל תהפוך את התוכי לקוסם שגורם לך להופיע בכל פעם שהוא צורח. כשהתוכי קורא לך – ענה לו באמצעות סימן מוסכם כדי שירגע וימשיך לשחק באופן עצמאי. אם אתה מרגיש שהתוכי צורח יותר מידי, נסה להסיח את דעתו באמצעות טריק או סימן מוסכם או לחישות ולאחר שהוא השתתק גש אליו ושבח אותו על התנהגותו הרצוייה. אם שום דבר לא עוזר פשוט התעלם ממנו עד שישתתק. כעבור זמן מסויים של שקט, גש אליו ושבח אותו על התנהגותו השקטה, תן לו חטיף או כל דבר אחר שהוא אוהב.

הייה חכם:

 • השתדל להימנע ממצבים שבהם אתה עלול לקבל נשיכה. אל תנופף באצבעותיך לפני המקור... אל תאפשר לתוכי לרדוף אחריך...
 • אם אתה יודע שהתוכי עלול לנשוך כשאתה עונה לטלפון – הנח אותו לפני שאתה עונה.
 • אם אתה יודע שהתוכי עלול לנשוך כשאתה מסדר את הכלוב – הוצא אותו מהכלוב תחילה.
 • אם התוכי נושך כשהוא לא רוצה לעשות משהו- כוון אותו לפעילות שהוא ירצה לעשות.
 • אם הוא עלול לנשוך כשאתה מנסה להחזיר אותו לכלוב – שים בכלוב צ'ופר שהוא אוהב ותן לו לרדת בעצמו.

טריקים להסחה מהתנהגות בלתי רצוייה:

 • אם התוכי צועק – לחש.
 • "עלה/רד". כשאתה אומר "עלה" והתוכי מציית באופן אוטומטי, הוא למעשה מחזיר לך את השליטה במתרחש בו במקום מרצונו החופשי ומתוך אהבתו אליך. מכאן החשיבות העצומה של תרגול יומיומי לאורך כל ימי חיו.
 • "מי תוכי טוב?"

בתוספת מבט מאיים קצר עם עין אחת פקוחה (מבט מאיים ארוך מידי עלול להכניס את התוכי למתח). פעולת ההסחה תעביר לך את השליטה באינטרקציה ואף תרגיע את התוכי משום שהוא יודע מה מצופה ממנו. הביטוי "תוכי טוב" יזכיר לתוכי את כל הדברים הטובים שמגיעים לתוכים טובים.

 • במקרה של חשש מנשיכה בזמן "עלה", הצג לתוכי צעצוע או חפץ לא מוכר כגון פקק עט או מגזין 3 ס"מ לפני ומתחת למקור (בטווח הנשיכה). הסחת הדעת תגרום לתוכי לחפש קשר עין מידי וכך תוכל להעלות את הציפור על המקל או היד ללא בעיה.
 • "זהירות!". השתמש בסימן מוסכם זה במצב של סכנה, לצורך אזהרה מנפילה או דבר מסוכן אחר שעלול להתרחש.
 • סגל לעצמך צליל כגון שריקה או נקישה בלשון שיהווה סימן מוסכם בינכם. השתמש בו כדי להסיח את דעת הציפור.
 • אם ננשכת, החזר את התוכי לכלוב באדישות ובקרירות ועזוב את החדר. ללא כעס וללא נזיפה כלשהי. שים לב: אם התוכי לא מעוניין באינטרקציה, הוא נושך וכתוצאה מכך אתה מחזיר אותו לכלוב, אתה מלמד אותו שכדי להפסיק אינטרקציה צריך לנשוך...

אם אינך מצליח להסיח את הציפור מהתנהגות בלתי רצוייה לך, זכותך להפסיק את האינטרקציה ולהשיב את הציפור לכלוב. עם הזמן, התוכי יבין, שהקשר איתך מותנה בכיבוד כללים מסויימים. אם הוא מעוניין בקשר, עליו לכבד את הכללים שלך. לא ניתן לכפות התנהגות רצוייה. אין דבר כזה "תוכי רע". אין לך זכות לכעוס על תוכי שבסה"כ מממש את טבעו. מצד שני, יש לך זכות להפסיק אינטרקציה שאיננה נעימה לך. תן לתוכי לבחור. קשר אמיתי הוא קשר שבו שני הצדדים חופשיים לבחור. קשר אמיתי הינו קשר שבו שני הצדדים שותפים לבנייתו על ציר הזמן.

הגדרת תפקידים: הציפור תרצה לדעת מה מצופה ממנה, כמו גם, למה היא יכולה לצפות. תוכים מרגישים נח כשהם מכירים את הכללים. התוכי ירצה לדעת שהתנהגות מסויימת שלו גורמת להתנהגות מסויימת שלך. עם זאת, זה יהיה מאוד לא ריאלי מצידך, לצפות להתנהגות מושלמת של התוכי כל הזמן. היחסים בינכם ידעו עליות ומורדות, משברים ורגעים קשים. יש מי שהשווה יחסים עם תוכי לחיי נישואין...

לסיכום, אלה הכלים העומדים לרשותך בביות התוכי:

 • עליך להיות תמיד רגוע ולהקרין ביטחון ושקט על התוכי. דבר אליו ברכות והסבר לו מה עומד לקרות. כך תרכוש את אמונו.
 • עליך להיזהר מתקלות ותאונות שונות שיפגעו באמון התוכי, במיוחד כל עוד הוא גוזל.
 • עליך לתרגל "עלה/רד" כל יום עם שמירה על קשר עין בלתי מאיימת.
 • עליך לשחק עם התוכי במגבת מידי יום. (ראה שעשועי מגבת במדריך זה).
 • עליך לכבד את אישיותו העצמאית ולהיות ער לצרכיו ולא לכפות את עצמך כשהוא לא מעוניין לשתף פעולה. השתדל לצבור כמה שיותר אינטרקציות מוצלחות וכמה שפחות כישלונות.
 • לעולם אל תצעק על התוכי או תעניש אותו בכל צורה.
 • עליך להרגילו לשינויים על בסיס קבוע.
 • עליך לעודד התנהגות רצוייה באמצעות תשומת לב וצ'ופרים ולהיזהר מלעודד התנהגות בלתי רצוייה.
 • עליך להסיח את התוכי מהתנהגות בלתי רצוייה אל עבר התנהגות רצוייה על ידי שימוש בטריק הסחה. במקרה של כישלון, עליך להתעלם ולהפסיק את האינטרקציה ללא נזיפה כלשהי.

התוצאה הסופית של חינוך ללא ענישה היא תוכי אמיץ, בעל ביטחון עצמי, סקרן, "מת" על בעליו ובני להקתו ומנומס לכל היתר. התוכי חש בטוח בסביבתו הצפוייה שהשכלנו להרגילו אליה. ואל תשכח, נכונותו של התוכי לבטוח בך ולתת לך נשיקה כשאתה מבקש ממנו איננה עניין של מה בכך. מדובר בציפור בר שאין לה דבר במשותף עם הסביבה המלאכותית אליה נקלעה בעל כורחה. בפעם הבאה שהתוכי עולה על ידך כשאתה מבקש ממנו "עלה", דע שהוא עושה זאת מרצונו החופשי ובגלל שהוא אוהב אותך ולא בגלל שהוא חייב לך משהו. התוכי מסכים לקחת חלק בחייך ומאפשר לך להכיר את עולמו שלו. זכות גדולה נפלה בחלקך.


- חינוך והתנהגות -