לדלג לתוכן

גידול חיות מחמד/תוכי/מקלחת, מגע ושעשועי מגבת

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מקלחת

[עריכה]

תוכים חיים באזורים טרופיים, ביערות גשם. הם זקוקים ללחות כדי לשמור על נוצותיהם. יש לספק מקלחת מידי יום. ישנן מספר שיטות קילוח. מצא איזו מהם אהובה על התוכי שלך:

  • התזת מים נקיים מבקבוק (שפריצר) מעל לציפור.
  • ספק קערת מים לקילוח עצמי.


מגע

[עריכה]

דרושה מידה רבה של ביטחון עצמי ואמון באדם כדי שהתוכי יהיה מוכן להפקיר את ביטחונו הפיזי ולהפקידו בידך. כאשר הוא מתמסר לך לליטופים ונישוקים הוא איננו מסוגל להגן על עצמו מפני טורפים. מכאן החשיבות שבהרגלה למגע מגיל צעיר מאוד. התקדם באיטיות. התחל באיזורים שהציפור מאפשרת והתקדם בכל פעם מעט יותר. שים לב לשפת הגוף של הציפור והפסק לפני שהיא תפסיק אותך. בסופו של דבר אתה צריך להגיע למצב שבו תוכל ללטף ולנשק את הציפור בכל חלקי גופה. בגב בין הכנפיים, בגוף מתחת לכנפיים, במקור (לא בנחיריים), בצוואר, בראש ובעורף. פרוש את הכנפיים ונשק את גב הציפור בין הכנפיים. תרגול יומיומי של פריסת הכנפיים יועיל מאוד כשתרצה להשכיב את הציפור על הגב ולפרוס לה את הכנפיים כדי לבצע קיצוץ בכנף.אם התוכי לא רוצה שתיגע בו אז תעזוב אותו כי אחר כך הוא לא יואהב אותך וינשך אותך

סינוץ – preening

[עריכה]

תוכים מקפידים מאוד על נקיון נוצותיהם. הם תופסים במקורם כל נוצה ומצפים אותה בשומן מיוחד אותו הם אוספים מבלוטה הנמצאת בצידו הגבי של הזנב. כאשר הציפור מרכינה את ראשה ופותחת את נוצות העורף, היא מזמינה אותך לגרד/ללטף ולנקות את אזור העורף, הראש והמקור. זהו איזור שהציפור אינה יכולה להגיע אליו בעצמה והיא זקוקה לעזרה מבן להקה אחר. תפוס נוצה אחת בכל פעם, באמצעות האגודל והאצבע המורה, ומשוח אותה לכל אורכה, מבסיסה כלפי חוץ, כאילו אתה מצפה אותה בשומן. ראה כיצד עושה זאת הציפור במקומות אחרים בגוף וחקה אותה.

שעשועי מגבת

[עריכה]

תוכים אוהבים להתחבא במקומות קטנים, חשוכים וחמים, בקרבת גוף חי אחר. אפשר להסתובב עם הגוזל עטוף כולו במגבת כמו עם תינוק. המגבת מדמה את הכנפיים של אמא. התחל בהדגמה. התחבא מתחת למגבת ושאל את הציפור "איפה אני?". אפשר להשתמש באדם נוסף שירים את המגבת ויגלה אותך. אפשר להתחיל במשחק במצעי המיטה ולהתקדם אט אט. פרוש מגבת בצבע אחיד, ללא פסים או קצוות פרומים (רצוי בצבע הציפור) על המיטה והנח את הציפור על המגבת. כסה את הציפור תוך כדי המשחק "איפה את??- הנה את!!" וגירודים, חיבוקים ונשיקות דרך המגבת. עטוף את הציפור במגבת והצמד אותה אל חזך. המשך להרגיע את הציפור באמצעות ליטופים וגירודים בכל הגוף. האזור המועדף על התוכים הוא העורף, המצח, הצוואר וסביב המקור. לטף וגרד נגד כיוון צמיחת הנוצות. אין דרך לא נכונה לשחק עם המגבת כל עוד התוכי נהנה. אין להכריח את הציפור. משחק המגבת הוא כלי חשוב ביותר בביות הציפור. כמו כן, הרגלת התוכי למגבת תקל מאוד במקרה של טיפול וטרינרי, קיצוץ נוצות וציפורניים.


- מקלחת, מגע ושעשועי מגבת -