גידול חיות מחמד/תוכי/הכלוב

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הכלוב[עריכה]

הכלוב הוא ביתו של התוכי. שם הוא נמצא רוב שעות היממה, שם יש לו אוכל ומשחקים, ענפים לכרסם ואוהל להתבודד בו. הכלוב הוא הטריטוריה שלו עליה הוא מגן. בכלוב התוכי מרגיש בטוח. תוכי שנמצא באותו כלוב הרבה זמן, יתקשה להיפרד ממנו ולכן, החלפה של כלוב צריכה להעשות בהדרגה ובזהירות מירבית. כלוב מתאים לתוכים צריך להיות מלבני – לא עגול, בעל דלת קדמית גדולה ככל האפשר דבר המקל מאוד על הטיפול והנקיון של הכלוב כמו גם על הכנסה/הוצאה נוחים של התוכי לכלוב וממנו, מגש נשלף לאיסוף הלשלשת ומגרש משחקים מעל הכלוב. ראה סרטון בקישור הבא: http://www.kaytee.com/products/cages
כפי שניתן לראות בקישור הנ"ל, המידות הפנימיות של כלוב לתוכי קטן (תוכון, קוקטיל, ציפור אהבה): 45x45 ס"מ, ולתוכי בינוני (דררה, אפרור אפריקני (ג'אקו), אמזונה) 80x58ס"מ. רצוי להכניס קופסה או אוהל לשם התבודדות ופרטיות התוכי. כדאי לכסות את תקרת הכלוב במגבת שתגלוש עד ל-10 ס"מ מצידי הכלוב בשבועיים הראשונים. כך יוכל התוכי לעלות לתקרת הכלוב מבלי שיראה, כשם שבטבע יטפס לצמרת העץ. נקודה חשובה בכלוב שיהיה בו מרווח לתוכי לפרוס כנפיים ולהשתחרר ולכן לא רצוי להעמיס יותר מידי צעצועים בכלוב אים אין מקום לתוכי לפרוס כנפיים ולהשתחרר כמה פעמים ביום. - תוכים אוהבים להיות במקום גבוה ולהשקיף על הנעשה בבית. מקם את הכלוב בגובה העיניים בפינת החדר במקום ממנו התוכי יוכל לצפות על הפעילות בבית. אל תמקם את הכלוב בחדר צדדי שלא מתרחשת בו פעילות. התוכי צריך להרגיש חלק מהמשפחה. מצד שני, אל תמקם את הכלוב במעבר או במרכז החדר משום שתוכים מרגישים בטוחים כאשר הם יכולים לצפות על המתרחש מן הצד, מגבוה. הצבת הכלוב ליד חלון תספק לו אויר צח, אור טבעי וגירויים נוספים מהנעשה בחוץ אך חשוב שהכלוב יהיה צמוד לקיר אחד לפחות ומוגן מפני שמש ישירה, לפחות בחלקו. כיסוי חלקי של הכלוב יספק שינה ללא הפרעות לתוכי ולבני הבית במקרה והתוכי יתעורר ראשון... בתחתית הכלוב צריך להיות מגש נשלף עליו נניח עיתון לספיגת לשלשת הציפור (לא לשכוח לחלץ את הסיכות קודם לכן). החלף את העיתון פעם ביום לפחות, רצוי יותר מפעם אחת. ישנם כלובים עם רשת מעל המדף כדי למנוע מהתוכי מגע עם הלשלשת שלו. השימוש ברשת איננו מומלץ משום שמצטברת עליה לשלשת שקשה יותר לנקותה מאשר להחליף עיתון, היא מכאיבה לרגלי התוכים, מסוכנת לגוזלים ואינה מאפשרת שיטוט, משחק ואכילה מן הקרקע – דבר טבעי לתוכים רבים. מומלץ להניח על העיתון ענפים ועלים של אקליפטוס, הדרים, אורן, זית, דקל או כל עץ פרי אחר בתנאי שלא רוססו. יש לנקות ולשפשף היטב את הענפים במים וסבון ולייבש בשמש לפני שמכניסים לכלוב. השמש מחסלת חיידקים (אפשר גם להכניס למיקרוגל ל 15 שניות). יש להשתמש בענפי עץ כמקלות עמידה לתוכי ולא במקלות חלקים או קנויים. מקלות העמידה צריכים להיות בעלי קוטר משתנה ובעלי גבשושיות לצורך פיזיוטרפיה לכף הרגל. עובי הענף צריך להיות כזה שכף רגלה של הציפור תצליח להקיף למעלה ממחצית מהיקפו.

סביבת הכלוב[עריכה]

הכלוב וסביבתו הם הטריטוריה של התוכי עליה הוא מגן. יסופר על מקרה שבו התקין חשמלאי גלאי אזעקה בתקרת חדר שבו היה התוכי. מאותו יום התוכי החל להגיב בפחד וחרדה ותקף את בעליו. מבחינת התוכי, אדם זר פלש לטריטוריה שלו ועוד התקין דבר אדום מהבהב בתקרה (אולי טורף). מאחר ואת הפולש הוא לא יכל להניס, הוא תקף את בעליו. היה ניתן למנוע זאת ע"י הוצאת התוכי מהחדר בזמן עבודתו של החשמלאי והכרות הדרגתית עם הגלאי בחדר ניטרלי זמן רב לפני ההתקנה.
יש להימנע מצעקות ותנועות חדות בסמוך לכלוב. כלבים וחתולים הם טורפים ויש להרחיקם. הגוזל ירגיש בטוח כשיבין שהסביבה ובני הלהקה החדשים צפויים וניתן לסמוך עליהם. אין להתגרות בתוכי, לתחוב אצבעות דרך הסורגים או להזיז את הכלוב כדי לראות מה התוכי יעשה... אל תרשה לזרים להתקרב לכלוב ולגעת בציפור. לעולם, אל תשתמש בכח ולעולם אל תעשה דבר שיגרום לציפור לנשוך או לפחד.

כלוב שינה[עריכה]

תוכים זקוקים ל 10-12 שעות שינה. אם לא ניתן לספק 10-12 שעות שינה של שקט וחושך בכלוב הקבוע, אפשר להעביר את הגוזל לכלוב שינה קטן ללא צעצועים, רק עם מקל עמידה ומים מהסיבות הבאות:

  1. מאפשר שינה ללא הפרעות במקום שקט.
  2. עוזר בריסון יצר טריטוריאלי ומרגיל את התוכי לשינויים.
  3. מונע פציעה כתוצאה מנפילה מגובה רב במהלך הלילה.
- הכלוב -