גידול חיות מחמד/תוכי/ברוכים הבאים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

למרבה הצער, אנשים רבים, הרוכשים תוכי כחיית מחמד, מבקשים להיפטר ממנו בשנתיים הראשונות שלאחר הרכישה. הסיבה לכך היא, שאנשים מתפתים לקנות תוכי באופן רגשי, על אתר, מבלי לדעת לאן הם מכניסים את ראשם. תוכים הם ציפורי בר שנעקרו מבית גידולם הטבעי לצורך שוק חיות המחמד במהלך 50 השנים האחרונות. לשם השוואה, הכלב הוא חיה מבוייתת שהאדם פיתח ע"י הכלאות מכוונות של זאבים. את ביות הזאב החלו אבותינו הקדומים ביותר, ההומוספיאנס. בארץ נמצאו שרידים בני 14,000 שנה המעידים על חיים משותפים של כלבים עם בני אדם. אלפי דורות של ביות בשבי ידרשו כדי שנוכל להבחין בשינוי גנטי אצל תוכים מבוייתים לעומת אחיהם הפראיים. עד אז, האחריות להקנות להם הרגלים חלופיים שיתאימו לחיים בסלון, נופלת על כתפי אלה שרוכשים אותם. אם ברצונך בתוכי בבית, עליך להקדיש זמן כדי ללמוד את הנושא לפני הרכישה. עם הידע המתאים תוכל לקבל החלטה נכונה ואולי תחסוך בכך סבל ותסכול רב לך ולציפור המסכנה. התחל בצפיה בסרטון בן 12 דקות המתאר את עבודתה של ד"ר פפרברג עם התוכי אלכס + ביקור במקלט לתוכים שננטשו ע"י בעליהם (לחץ כאן).

בבית גידולם הטבעי, חיים התוכים בלהקות ומתקשרים ביניהם כל הזמן. הלהקה מספקת חברה וביטחון. בבית, רואה התוכי בבני הבית את הלהקה שלו. מכאן הצורך שלו לתקשר עם בני הבית. תוכים בטבע, משמשים קורבנות טרף עבור טורפים שונים. כאשר תוכי לא עונה לקריאות חבריו, רוב הסיכויים שהוא הפך לטרף קל עבור טורף כלשהו. מכאן החשיבות העצומה לקליטתו של התוכי בבית כבן משפחה ומתן תשובה לקריאותיו כל הזמן. קשה לנו להבין שכל תנועה חדה או שינוי בסביבת הכלוב מאיימים על התוכי ומכניסים אותו למתח. אם נמשיך למתוח את החבל הזה יותר מידי - התוכי עלול להתחיל למרוט נוצות או לצרוח ולנשוך את כל מי שמתקרב אליו מבלי שנדע מה הסיבה לכך. כדי להצליח בביות תוכים, צריך תמיד לזכור, שהתוכי, בניגוד לנו ולחיות שאנו רגילים בהם כמו הכלב והחתול, הוא חיה נטרפת.

תוכים הם יצורים אינטלגנטים. אולם, עולם המושגים שלהם והחשיבה שלהם שונה לגמרי משלנו. הם לא מבינים שאנו חיים בעולם של "מותר" ו"אסור". הם אינם מסוגלים לקשר בין עונש והסיבה לו ולכן עונשים אינם יעילים. אם אתה כועס על התוכי שלך, מעניש אותו, צועק עליו "לא!" או "אסור!" אתה רק פוגע בקשר שלך איתו, זה הכל. לא ניתן לחנך תוכים כפי שמחנכים ילד או כלב. מכאן הקושי והחשיבות שבלמידת הנושא לפני הקפיצה לתוך עולם קסום אך שונה לחלוטין מעולמינו. תוכים הם יצורים אוטונומיים. כל נסיון לשלוט בתוכי הוא מתכון לאסון. הדרך הנכונה להקנות לתוכי הרגלים חלופיים המתאימים לחיים בסלון היא, ע"י שימוש בפעולות הסחה שונות שיסיטו אותו מהתנהגות שאיננה מקובלת עלינו אל עבר התנהגות שמקובלת עלינו ולעודד התנהגות מקובלת ע"י מתן תשומת לב וצ'ופרים. צריך תמיד להיזהר לא לעודד בטעות התנהגות שאיננה מקובלת. אם, למשל, אתה חושש שהתוכי ינשוך ואתה מושך את אצבעותיך ממקורו בבהלה – אתה מלמד את התוכי לנשוך (ובהזדמנות הבאה הוא גם יתפוס אותן...). אם התוכי רודף אחרי אדם או תוקף אותו ואתה צוחק – אתה מעודד את התוכי להיות אגרסיבי. אם התוכי צועק ואתה מיד רץ אליו בבהלה וצועק: "שקט!" או "לא!" – אתה מלמד את התוכי לצעוק. תוכים בטבע מתקשרים באמצעות צעקות רמות. התוכי ישמח מאוד לתקשר איתך בצעקות. אם, לחילופין, אתה מעוניין בשקט בבית - במקום להגיב בצעקות – דבר בשקט, בביטחון ובשלווה, השמע צליל נעים שהתוכי מכיר ואוהב, או נסה להסיח את דעתו בדרך אחרת (ראה חינוך והתנהגות בהמשך מדריך זה).

- ברוכים הבאים -