תכנות לילדים באמצעות Game Maker/פונג/צעד 10: תוספות למתקדמים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


תוספות למתקדמים עם Game Maker[עריכה]

תוספת זאת מיועדת לשחקנים שרוצים לשפר את יכולת בניית המשחק שלהם: התוספת תכלול פקודות בתכנות. בשלב זה לא נשתולל יותר מדי ונוסיף פקודת תכנות אחת פשוטה.

מטרת הפקודה להחליף את השליטה בתנועת המחבט , מהמקשים לעכבר.

לצורך כך , גש לדף האירועים של המחבט והסר את האירועים אשר הוספת בצעד 3. האירועים אשר בודקים לחיצה על המקשים ומזיזים את המחבט.

לאחר מכן הוסף אירוע חדש , אירוע צעד Gmaker event step.png.- אירוע זה מתרחש בדיוק לפני שהמשחק הולך לצייר את המחבט זה הוא זמן טוב לעדכן את מיקום המחבט.

אנו נוסיף פעולה אשר תשנה את מיקום המחבט בעזרת שינוי ערך משתנה של המחבט. אנו נשנה את מיקום המחבט על ידי קביעת ערך חדש עבור המשתנה x.

המשתנה x מיצג את מיקום המחבט לרוחב החדר (המשתנה y מיצג את מיקום המחבט לאורך החדר) - אנו נכוון אותו לפי ערך מיקום העכבר אשר נימצא במשתנה אחר הנקרא mouse_x.

בשביל לשנות את הערך של המשתנה x צריך להוסיף פעולה , שנמצאת בלשונית control: Gmaker set var.png.

בשלב זה יש למלא את הדף בהתאם

Gmaker set x 1.png
Gmaker test save.png כעת ניתן להריץ את המשחק ולבדוק שאכן המחבט זז על פי העכבר.
אולם התנועה אינה יפה ולא רציפה. על מנת שהמחבט יעקוב אחרי העכבר ניתן לשפר את ההצבה במשתנה x.

Gmaker set x 2.png

וכעת להסבר.

x+(mouse_x-x)/5

הנוסחה שנראת קצת מסובכת, היא די פשוטה.

mouse_x-x - הוא המרחק בין מקום שהעכבר נימצא לבין המקום שהמחבט נימצא.

במידה ואנו רוצים שהמחבט ירדוף אחרי העכבר אז נוסיף למיקום המחבט רק חלק מהמרחק הזה. לדוגמה במקרה שלנו נחלק אותו 5 ונוסיף את החמישית הזאת למיקום המחבט - שכאמור נמצא ב x. בצעד הבא של המשחק (אירוע שקורה כל פעם שהמשחק מעדכן את התמונה ) יפעל שוב הארוע שלנו ויצמצם את מרחק בין העכבר למחבט שוב בחמישית. בצורה זאת נקבל מחבט שרודף אחרי העכבר. ככל שנחלק במספר יותר גדול , כך ייקח למחבט יותר זמן להגיע למיקום העכבר.Gmaker test save.png הרץ ובדוק.