תכנות לילדים באמצעות Game Maker/מריו/משטחים וכבידה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


אובייקט משטח[עריכה]

משחקי פלטפורמה הם משחקים שבהם הדמויות הולכות על משטחים (פלטפורמות). לכן ניצור אובייקט platform יציב (Solid) עם דמות בגודל 32 על 32 פיקסלים, לא שקופה (Transparent). כרגע אפשר להסתפק בסתם ריבוע פשוט, ונשאיר לאחר-כך את העיצוב של המשטחים (כשנגיע לאריחים).

נשים כמה מופעים של המשטח בחדר כדי שמריו יוכל ללכת עליהם. כדי למקם את המשטחים בחדר, נוח לשנות את Snap X ואת Snap Y ל-32 (למעלה בחלון תכונות החדר).

Gmaker platform room.pngGmaker test save.png מריו ממשיך ללכת אחרי סוף המשטח במקום ליפול.
מריו צריך ליפול כשהוא לא על משטח, כמו שאנחנו ניפול אם נצעד מעבר לקצה המדרכה. מה גורם לנו ליפול כשאנחנו לא על משטח? הכבידה.

כבידה[עריכה]

Free fall.gif

כבידה זה הכוח המושך אותנו למטה, עד שאנחנו נתקלים במשהו שעוצר אותנו (כמו למשל הריצפה). מה שהכבידה עושה זה לשנות את המהירות האנכית שלנו. בשביל לראות איך זה עובד, אפשר לקחת כדור קטן (או עפרון, או כפית - לא חשוב מה) ולהחזיק אותו באויר בלי שיזוז (ככה שהמהירות שלו היא 0). ואז לעזוב אותו, ולראות איך המהירות האנכית שלו גדלה ככה שהוא זז למטה עד שהוא מתנגש במשטח.

יש שני דברים מעניינים בקשר לכבידה שחשוב לדעת.

 1. לא משנה לכבידה אם משהו הוא קטן או גדול, קל או כבד. לדוגמא, אם תפילו כפית קטנה וכף גדולה מאותו גובה, מי מהן תגיע ראשונה לרצפה? נסו ותראו!
 2. הכבידה עובדת בהדרגה: בכל רגע היא משנה את המהירות האנכית רק בקצת. ככה שמי שקופץ מהכסא לרצפה יגיע למהירות די קטנה; אבל מי שקופץ מהגג יגיע למהירות גדולה מספיק בשביל לשבור רגל או אברים אחרים. את זה אל תנסו! אבל אם יש לכם משהו שמותר לשבור, תוכלו לנסות להפיל אותו מגבהים שונים ולראות שנפילה מגובה נמוך לא משפיעה ואילו נפילה מגבוה כן. (ואם זה לא מספיק, תמיד אפשר להוסיף למהירות האנכית שלו אם זורקים אותו למטה בכוח...)

מה זה אומר? שאם המציאות היתה מתקדמת בצעדים כמו משחק מחשב, אז בכל צעד הכבידה היתה מגדילה קצת את המהירות האנכית של מה שנמצא באוויר. ולא חשוב מה הדבר שבאוויר, הכבידה מגדילה את המהירות האנכית שלו באותה מידה כמו כל דבר אחר.


כדאי לדעת:

להגדלה של המהירות קוראים תאוצה. לתאוצה שהכבידה עושה לדברים שנמצאים באוויר קוראים "תאוצת הכבידה". תאוצת הכבידה על כדור הארץ היא בערך 10 מטרים לשניה, שזה אומר שבכל שניה שאנחנו באוויר הכבידה מגדילה את המהירות האנכית שלנו בכ-10 מטרים.

פעולת הכבידה[עריכה]

Game Maker יודע לעשות כבידה באמצעות פעולת הכבידה שבלשונית move Gmaker gravity button.png. הפעולה הזאת משנה את המהירות של הגוף בכל צעד של המשחק.

אנחנו צריכים שהכבידה תפעל כשמריו באוויר. לכן צריך לבדוק אם יש מתחתיו משטח, ואם לא אז להפעיל את הכבידה. בשביל זה צריך:

 1. Gmaker step.png להוסיף למריו אירוע צעד כדי לבדוק בכל צעד אם הוא נמצא על משטח או לא.
 2. Gmaker if free button.png לבדוק אם מריו באוויר באמצעות הפעולה לבדיקת מקום פנוי: לבדוק אם המיקום היחסי (Relative) של פיקסל אחד מתחת למריו (y=1) פנוי.
 3. Gmaker angles.png
  Gmaker gravity button.png אם מריו אכן באוויר, להפעיל עליו כבידה. בחלון אפשרויות פעולת הכבידה צריך לכתוב 270 בשדה direction כדי שהכבידה תמשוך את מריו למטה. בשדה gravity צריך לכתוב את עוצמת הכבידה (כלומר, בכמה להגדיל את המהירות בכל צעד). לדעתי כדאי לכתוב שם מספר בין 0.5 ל-1; נסו מספרים שונים ותראו איזו כבידה נראית לכם מתאימה.

Gmaker gravity dialog.pngGmaker test save.png עכשיו מריו נופל אם הוא הולך מעבר לקצה המשטח.
כדאי לשים לב שמריו יכול לעשות משהו שאנחנו לא יכולים: לשנות כיוון ומהירות בזמן שהוא באוויר. אמנם במציאות זה לא אפשרי, אבל בהרבה משחקי פלטפורמה נותנים לגיבור יכולת לשנות כיוון ומהירות באוויר, כולל מריו. לכן נשאיר את המצב כפי שהוא כרגע.

נחיתה[עריכה]

עכשיו כשמריו נופל, צריך שהוא ידע גם לנחות כשהוא נופל על משטח. קודם כל נסדר את החדר כך שנוכל לבדוק את הנחיתה: נוסיף עוד כמה מופעים של המשטח מתחת למשטח שיצרנו, כמו בתמונה למטה.

Gmaker platform 2 room.pngGmaker test save.png כשמריו נופל הוא לא נעצר במשטח אלא עובר דרכו.
כדי לעצור את מריו כשהוא נופל על משטח, צריך:

 1. Gmaker collision.png להוסיף למריו אירוע התנגשות במשטח.
 2. Gmaker set vspeed.png באירוע הזה לשנות את המהירות האנכית ל-0 כדי לעצור את הנפילה.
 3. Gmaker gravity button.png לשנות גם את הכבידה ל-0, כי מריו כבר לא באוויר.Gmaker test save.png עכשיו מריו לא ממשיך ליפול דרך המשטח. אבל איפה הוא עוצר?
כשקורה למריו אירוע התנגשות עם אובייקט יציב (כמו המשטח), Game Maker מחזיר אותו למיקום הקודם שלו, כי הוא הרי לא יכול להזיז את האובייקט היציב וגם לא אמור להכנס לתוכו. המיקום הקודם הוא קצת מעל המשטח, לכן כשיש למריו אירוע התנגשות במשטח, הוא נעצר קצת מעל המשטח - בגובה בו הוא היה צעד אחד לפני ההתנגשות.

כדי שמריו יעצר בדיוק על המשטח, נשתמש בפעולת התזוזה לנקודת המגע Gmaker contact button.png. מה שצריך לעשות:

 1. Gmaker collision.png ללכת לאירוע ההתנגשות של מריו במשטח.
 2. Gmaker contact button.png להוסיף את הפעולה לתזוזה עד נקודת המגע לפני הפעולה שבה עוצרים את מריו. בשדה direction כדאי לכתוב פשוט את המשתנה direction. כרגע הכיוון הוא למטה ולכן זה יזיז את מריו למטה עד המשטח. בהמשך, כשנתכנת את מריו לקפוץ, הכיוון יהיה לפעמים למעלה ואז זה יתאים גם להתנגשות של מריו במשטח שנמצא מעליו בזמן הקפיצה.

בשדה max לכתוב 12.


Gmaker test save.png עכשיו מריו עוצר בדיוק על המשטח.
התנגשות אופקית[עריכה]

מה קורה אם מריו מתנגש במשהו שנמצא לפניו ולא מתחתיו? בואו נשים עוד כמה מופעי משטח בחדר בשביל לבדוק.

Gmaker platform 3 room.pngGmaker test save.png נסו להפיל את מריו ולהמשיך להזיז אותו ימינה בזמן הנפילה. מה קורה?
הפעולות באירוע ההתנגשות מתאימות רק להתנגשות אנכית, ולא להתנגשות אופקית. כמו שתכנתנו את התנועה האופקית באמצעות שינוי ישיר של x, נצטרך גם לטפל בהתנגשות האופקית באמצעות פעולת בדיקה במקום להשתמש באירוע התנגשות.

לכן נצטרך:

 1. Gmaker key.png ללכת שוב לאירועי החצים.
 2. Gmaker if free button.png להוסיף את הפעולה לבדיקת מקום פנוי לפני פעולת ההצבה ל-x, כדי לבדוק אם המקום שאליו רוצים לזוז הוא פנוי: בשדה x לכתוב 4 או -4 (תלוי אם זזים ימינה או שמאלה) ולסמן Relative, ובשדה objects להשאיר Only solid כדי שמריו יוכל עדיין להתנגש באובייקטים לא יציבים כמו בונוסים ואויבים.Gmaker test save.png עכשיו מריו מחליק יפה למטה.
סידור מחדש[עריכה]

Gmaker key.png רשימת הפעולות של ארוע הלחיצה על חץ ימינה כמעט זהה לזו של חץ שמאלה. אם הן היו זהות לגמרי, היה אפשר לעשות refactoring דומה לזה שעשינו במשחק טטריס: להעביר את הפעולות האלה לאירוע משתמש, ולהפעיל את האירוע הזה מאירועי החצים. ואז לא היה צריך לעשות תיקונים ותוספות בשני האירועים האלה אלא רק באירוע המשתמש. (ואני אגלה לך כבר עכשיו שעוד יהיו שינויים ותוספות.)

ההבדל בין הפעולות בשני אירועי החצים הוא אם מנסים להתקדם ימינה למיקום x=4 או שמאלה למיקום x=-4. אם נצליח למצוא ביטוי שיוצא 4 כשמריו פונה ימינה ו--4 כשמריו פונה שמאלה, נוכל לכתוב אותו בפעולות ואז הן יהיו זהות בשני האירועים ויהיה אפשר להעביר אותן לאירוע משתמש יחיד.

למרבה השמחה, המשתנה image_xscale שווה ל-1 כשמריו פונה ימינה, ול--1 כשמריו פונה שמאלה. לכן כל מה שצריך זה להכפיל אותו ב-4: הביטוי 4*image_xscale שווה ל-4 כשמריו פונה ימינה ול--4 כשמריו פונה שמאלה.

Gmaker key.png לכן באירועי החצים נשנה את הערך בפעולות ל-4*image_xscale במקום 4 ו--4.Gmaker test save.png מריו אמור להתנהג כמו קודם, כי רק שינינו את הסידור.
Gmaker user event.png

עכשיו כשהפעולות בשני האירועים זהות, אפשר להעביר אותן לאירוע משתמש:

 1. Gmaker other.png ליצור אירוע משתמש חדש.
 2. Gmaker comment button.png לכתוב הערה מה קורה באירוע הזה: אירוע: התקדמות ימינה או שמאלה.
 3. Gmaker key.png ללכת לאחד מאירועי החצים, לבחור את הפעולות בו, ולהעתיק אותן ללוח באמצעות Control+C.
 4. Gmaker other.png לחזור לאירוע המשתמש ולהדביק שם את הפעולות באמצעות Control+V.
 5. Gmaker key.png ללכת שוב לאירועי החצים, לבחור את הפעולות, ולמחוק אותן באמצעות Delete.
 6. Gmaker code button.png במקומן להוסיף פעולת קוד ובחלון הקוד לכתוב event_user(0); כדי להפעיל את אירוע המשתמש.Gmaker test save.png מריו עדיין אמור להתנהג כמו קודם כי רק עשינו סידור מחדש.
- משטחים וכבידה
תרגילים
-