תכנות לילדים באמצעות Game Maker/מריו/טיפוס

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


AS-rondo-icon.svg

יהיה בסדר:

את הצעד הזה לא חייבים להשלים לפי הסדר. (אבל כדאי! יש בו דברים שחשוב לדעת ושנשתמש בהם במשחקים הבאים.) אפשר להמשיך לצעדים הבאים ולחזור אליו אחר כך.עכשיו, כשמריו יודע לזוז יפה, לקפוץ ולנחות, בואו נלמד אותו לטפס.

טיפוס[עריכה]

עכשיו תורכם:

Gmaker rope.png

לתכנת את מריו לטפס על חבלים. אפשר לקרוא לאובייקט החבל rope ולתת לו את הדמות משמאל. (כשנגיע לפרק על אריחים נדאג שהחבלים יראו יותר יפים, עם עלים והכל.)

תזכורת: אפשר לדעת אם מריו נמצא על חבל באמצעות הפעולה לבדיקת התנגשות באובייקט Gmaker if collision object.png.

כדאי לשים לב לדברים הבאים:

  1. החבל לא חוסם למריו את הדרך - מריו יכול לחלוף על פניו.
  2. מריו לא נופל כשהוא על חבל, אפילו אם הוא באויר.
  3. כשלוחצים על חץ למעלה וחץ למטה, מריו מטפס למעלה ולמטה אם הוא נמצא על חבל.
  4. כשמריו מטפס, הדמות שלו משתנה לדמות מריו מטפס. אפשר לקרוא לה mario_climb, וליצור אותה מאותה רצועה שהשתמשנו בה קודם (הפעם מספר התמונות בדמות הוא 2 וה-horizontal cell offset הוא 5).


בטח שמת לב לבעיה קטנה: כשמריו על החבל, החבל מסתיר את מריו במקום שמריו יסתיר את החבל. זה כאילו שהחבל נמצא יותר קרוב אלינו ומריו עובר מאחוריו, במקום שהחבל יהיה מאחורי מריו. בשביל לתקן את זה, צריך לשנות את העומק של החבל.

עומק[עריכה]

Gmaker depth instances.png

כאשר Game Maker מצייר מופעים על המסך, הוא מצייר קודם את המופע הראשון ששמנו בחדר, אחר כך הוא מצייר מעליו את המופע השני, מעל שניהם את השלישי, וכך הלאה עד למופע האחרון ששמנו בחדר. ככה שאם שני מופעים נמצאים זה על זה, המופע ששמנו קודם בחדר יוסתר על-ידי המופע השני ויראה כאילו הוא מאחוריו. זה כאילו שהמופע הראשון נמצא עמוק יותר בתוך המסך.

Gmaker depth.png

כדי לשנות את הסדר שבו-Game Maker מצייר, אפשר לשנות את העומק של אובייקט בחלון תכונות האובייקט, בשדה Depth. אם כותבים שם עומק גדול יותר, המופעים של האובייקט יראו כאילו הם מאחורי מופעים של אובייקטים אחרים.

לכן צריך לשנות את העומק של החבל למספר גדול מ-0, למשל 1, או 10, או 1000.Gmaker test save.png מריו צריך להופיע לפני החבלים ולא מאחוריהם.
- טיפוס -