הקמת מערך מיחזור/פירסום ושיווק

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

כמו שכבר ראינו, הצבת פחי המיחזור בבית הספר היא רק השלב הראשון או השני. המשימה הקשה ביותר מתחילה בעצם עוד קודם, ונגמרת רק הרבה אחר כך. המשימה הזאת היא יצירת מודעות ושימוש בפחים. מה הבעייה בעצם? דבר ראשון, לא כולם יודעים למה חשוב כל כך למחזר. גם לאלה שמודעים לנושא הרבה פעמים חסרה המוטיבציה לקום מישבנם ולזרוק את הפחית לפח המתאים. אז מה עושים? פירסום. צריך להסביר למה כן חשוב למחזר, למה כן שווה לטרוח בשביל זה וכמה שזה קל ופשוט. את הרעיונות הכלליים כתבנו עבורכם כאן, אבל אין חוכמות - כל אחד יצטרך לתכנן וליצור לפי בית הספר שלו, לפרסם ולשווק בדרך מתאימה ועם השקעה ומקוריות. תמיד נשמח לעזור, להציע רעיונות ולשמוע בעיות, אבל בתור התחלה הנה כמה קווים מנחים:

 1. כבר מהרגע שתחליטו לנסות לארגן פחי מיחזור בבית הספר כדאי לשתף חברים. ככל שידעו יותר - ככה ימחזרו יותר. מומלץ גם לחפש תלמידים שיתמכו ויעזרו לכם, ואסור לשכוח שיש יותר משכבה אחת בבית הספר. קבוצה שיהיו בה נציגים מכל אחת מהשכבות יעילה מאוד ויכולה לעזור לכם בשלבים מאוחרים יותר.
 2. כולנו רואים מספיק טלוויזיה ופרסומות כדי להכיר את כל הטריקים והשטיקים. לכו עם זה. נכון שלפעמים הטכניקות בהן משתמשים לשיווק "קוקה קולה" נראות לא מתאימות לשיווק מיחזור, אבל זה תופס את העין, ומעביר את המסר.שבוע-שבועיים לפני שמגיעים הפחים לבית הספר, אפשר לתלות טיזרים ברחבי בית הספר שמאותתים לכולם - משהו הולך להשתנות במסדרון. עם חלוף הימים - כדאי "לתחזק" את השלטים שבוודאי נתלשו כמה פעמים מאז שנתלו.
 3. פירסום על הקירות הוא לא השיטה היחידה בה כדאי לנקוט. רצוי לשקול כניסה סביב הזמן בו הפחים הגיעו, אם רק כדי ליידע, להודיע,לעודד ולכוון, ואם לפעילות מעמיקה יותר. בכל מקרה, רצוי להתאים את המסר לגיל התלמידים ולנסות שלא להשמע מורתיים יותר מדי. לקבוצת פעילי סביבה יש חומר רב והפעלות בנושא, ותשמח לעזור לכל מי שיפנה דרך האימייל.
 4. לאחר שהפחים מגיעים, כדאי לעבור משיטת הטיזרים לפוסטרים יותר אינפורמטיוויים. אבל, שימו לב - עדיין רצוי לשמור על הרוח המגניבה והקלילה. פוסטרים צבעוניים, עם סיסמאות פרווקטיביות (לא במובן החושפני, במובן הנשכני) ימשכו את הקהל לשתי השורות שמעבירות איזושהי עובדה בנוגע להיקף הפסולת בארץ (ראה נספח "עובדות מעניינות") ומודיעות על האפשרות למחזר גם בבית הספר.

עצות ורעיונות נוספים[עריכה]

 1. גייסו את מגמת אומנות, או סתם תלמידים מוכשרים, ותיצרו משהו מיוחד. האפשרויות אין סופיות - פסל מפסולת, אוריגאמי ענק, מיחזור נייר במקום (ראו קישורים), יצירה מעיסת נייר (לא רק לכיתות הנמוכות - לקראת פורים אפשר ליצור מסיכות מדהימות בסגנון הקומדיה דלה ארטה, לצייד את תלמידי מגמת תיאטרון בהם, ושלוח אותם אל תוך החגיגה), מיצב, או כל דבר אחר.
 2. דוכן - הקמת דוכן לכמה הפסקות או באירוע מיוחד יכולה להיות אפקטיבית במיוחד. הדוכן צריך להיות צבעוני ומושך, ובעל אטרקציות רבות ככל האפשר. כשמקימים דוכן כדאי לדאוג לפריטים הבאים:
  1. אישור מההנהלה.
  2. שולחן.
  3. לוח או קיר שאפשר לתלות עליו פוסטרים.
  4. פוסטרים גדולים.
  5. כסא (מומלץ...).
  6. דפי מידע/פליירים.
  7. דף לרשימת אנשים שרוצים לעזור, או סתם מתעניינים.
  8. מספיק אנשים כדי להפעיל את כל ההדגמות/משחקים/הפעלות וכדי להסביר על המיחזור (רצוי לוודא שמצד אחד אתם יודעים מספיק כדי להסביר בהתאם לרמה המתבקשת למה חשוב למחזר.).
  9. עזרים להמחשה (תמונות שממחישות את תהליך המיחזור, בלוקים של פחיות דחוסות (חברת "יהודה פלדות" מסכימה להשאיל כאלה למתעניינים), שחקנים בבגדים מפסולת ממוחזרת.
  10. כלים וחומרים ליצירה (למשל עיתונים, קערות, דבק, מים, מספריים...)
  11. עטים.
  12. חוש הומור. יכול להיות שירדו עליכם או יצחקו עליכם. אל תיפגעו. בני אדם נוטים לעשות את זה כשהם נתקלים במשהו זר או חדש. אל תכנסו למגננה ותתחילו להאשים, תזרמו איתם ותענו להם בבדיחה.
 3. פירסום על גבי הפסולת- כדאי לשקול להציע למנהל, או כל אדם אחר האחראי על הנושא, לדרוש מהחברה המפעילה את הקפיטריה/מכונת המשקאות להדביק על גבי כל פחית ובקבוק מדבקה קטנה (או לפחות פוסטר על מכונת המשקאות או בקיוסק) שמזכירה כי את מיכל המשקה ניתן למחזר, ושכל הכספים הנאספים הולכים לטובת סיבסוד המסע לפולין (או כל תמריץ אחר, ראה סעיף "תמריצים"). אמנם הדרישה נשמעת מחמירה, אך אם זוכרים שהחברה שמוכרת את המשקאות מרוויחה מהפעילות בבית הספר, הגיוני לדרוש ממנה מעט בחזרה.
 4. יום ירוק בית ספרי- לא כל בית ספר מוכן ורוצה לעשות אחד, וגם אם עושים זה לא תמיד יוצא טוב. אם אתם יודעים שבית הספר שלכם עושה או רוצה לעשות יום כזה, כדאי לכם לנסות לדאוג למבצע איסוף חד-פעמי, ולתחנה או שתיים שיעסקו במיחזור, או להציע לבית הספר שאתם וחבריכם תארגנו ותפעילו את התחנות. בנוסף אפשר לפנות לאל"ה, הם כבר עזרו לארגן ימים ירוקים בכמה בתי ספר, ואולי יהיו להם (או לאתר האינטרנט שלהם. ראו קישורים) רעיונות לעזרתכם.
 5. תמריצים- לפעמים מאמצי הסברה ושכנוע אינם מספיקים. יש אנשים שגם ההסבר הכי טוב בזכות המיחזור לא יספיק כדי לשכנע אותם לטרוח ולהפריד את הזבל שלהם, ויש אנשים שפשוט זקוקים לתמריץ נוסף. כאן נכנסים לתמונה כספי הפיקדון מהפחיות והבקבוקים. אמנם ראוי יותר לתרום אותם לצדקה, אך גם לתמריץ לעידוד המיחזור יש ערך. ניתן להחליט שבכספי הפיקדון יצאו תלמידי בית הספר ליום כיף. אפשרות אחרת, ואולי צודקת יותר, היא שימוש בכספי הפיקדון לסיבסוד המסע לפולין עבור אנשים שזקוקים לכך, או סיבסוד כל תכנית אחרת.ישנם גם תמריצים מצד אל"ה, ולא כדאי להתעלם מהם. פעם בכמה זמן אל"ה יוצאים במבצע ומעניקים ציוד מחשב או כל מתנה אחרת לבית ספר שיאסוף יותר ממספר מסוים של פחיות ובקבוקים.

כדאי לזכור שתמריץ פועל לא רק על התלמידים בבית הספר, אלא גם כאמצעי לשכנוע הסגל.

הערה: כל הרעיונות שהצענו כאן הם רק חלק מהאפשרויות. המדריך פתוח לכל הצעות נוספות, ונסיון של אחרים.


הפרק הקודם:
מידע טכני
פירסום ושיווק הפרק הבא:
אלטרנטיבות