לדלג לתוכן

ארכיטקטורת מידע/תזאורוסים ושפה מבוקרת

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בפרק זה נגדיר מהו מטה דטה, נלמד על סוגי השפות המבוקרות – טבעת המילים הנרדפות, קובץ הסמכות, תרשימי הסיווג והתזאורוסים ונבין את סוגי היחסים הקיימים בין פריטי מידע שונים.

דף/אתר אינטרנט הינו אוסף מורכב של יחסי גומלין בין מערכות. רשת זו של קשרי גומלים באה לידי ביטוי באמצעות המטה דטה והשפות המבוקרות. למעשה, באתרים רבים מונחי מטה דטה, השפות המבוקרות הן שמקשרות בין המערכות ושומרות על המבנה הכולל.

עלינו, כארכיטקטים של מידע, מוטלת החובה ללמוד מניסיון העבר, לדעת לגשר על הפערים שנוצרו מאז ועד היום ולהתאים את המערכות לעידן האינטרנט הנוכחי.

מטה דטה

[עריכה]

עפ"י ההגדרה המילונית, מטה דטה הוא למעשה מידע על מידע, כלומר דוקומנטציה ותיעוד פרטים טכניים כגון מיקום, גודל, טיב וכד', של מידע אחר. תפקיד המטה דטה הינו לסייע בניווט בין כל פריטי המידע הקיימים במאגר מסוים וכן לסייע באחזור המידע המבוקש. כך לדוגמא, בעת בניית דף/אתר אינטרנט, ניתן ואף רצוי לעשות שימוש בתגיות מטה דטה:

<meta name="keywords" content="information architecture, content management">

התוכן שייכתב בתגיות אלו יהיה בלתי נראה לגולשים בדף/אתר האינטרנט עצמו, אולם יהיה נגיש בעבודה מול מנועי חיפוש ע"י כך שיציף את הדף/האתר כרלוונטי, במידה והמילה שהוזנה בשדה החיפוש מופתחה במטה דטה של האתר.

כיום, נעשה שימוש במטה דטה בצורה שונה ומתוחכמת מבעבר: חברות רבות עושות שימוש בשפות מבוקרות ובתוכנות לניהול תוכן ומידע אשר. השפות המבוקרות ותוכנות ניהול התוכן מיטיבות למקם את התוכן בהתאם לתיאורו וכך מייעלות את הניווט, ממנפות ומשדרגות את הצורה בה בנוי ומנוהל האתר.


מקורות

[עריכה]


הפרק הקודם:
חיפוש
תזאורוסים ושפה מבוקרת הפרק הבא:
שפות מבוקרות