לדלג לתוכן

ארכיטקטורת מידע/ניווט/ניווט קונטקסטואלי

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ישנם קשרים מסוימים של תכני מידע אשר לא מתאימים למבנה של מערכת ניווט גלובאלית או לוקאלית. ניווט קונטקסטואלי, או ניווט על פי הקשר, מספק קישור לתכני מידע דומים בעלי שיכות או נגיעה לנושא. ההגדרה של קישורים / לינקים מסוג זה צריכה לעיתים קרובות להיעשות ע"י העורך עצמו ולא ע"י מי שמתכנן ובונה את המערכת(ארכיטקט המערכת) – כלומר מי שמכיר את החומר עצמו, את תחום הידע ולא זה שמעצב את העמוד או המערכת. אותו מומחה תוכן יכול ליצור את הלינקים הללו לאחר רק לאחר שהחומר כבר נכתב ונערך ע"י ארכיטקט המערכת, כלומר: ארכיטקט המערכת בונה את עמוד התוכן ולאחר מכן עובר עליו מומחה התוכן אשר חושב בעצמו על לינקים רלוונטיים שונים ומחליט אם ואיפה לשתול את הלינקים. בכלליות, ניווט על פי הקשר נמצא קרוב לתוכן העמוד כדי להדגיש את הקשר בין התוכן לדפים המקושרים. ישנן שתי דרכים נפוצות לארגון הניווט: ניווט משובץ (Embedded) או קישורים נוספים (Related)

ניווט משובץ וקישורים נוספים

כאשר עושים שימוש חסכוני ומבוקר בקישורים אלה הדבר משלים את מערכות הניווט הקיימות (לוקאלית וגלובאלית). אך אם מפריזים בשימוש לינקים אלה הדבר עלול להוביל לבלבול של המשתמש וכאוס מבחינה וויזואלית. יש גם לקחת בחשבון את חשיבותו של כל נושא אשר בבוחרים ליצור לינק עבורו, נושאים חשובים יותר יקבלו תמונה בולטת, עם נושאים חשובים פחות מספיק לינק בצורה של הדגשת המילה או סימונה בקו תחתון.מי שצריך להחליט על כמות הלינקים והצורה שלהם הם העורכים.

שימוש בניווט על פי הקשר משובץ יכול להיות בעייתי היות ומבחני שמישות שונים הוכיחו כי משתמשים רבים נוטים לרפרף ולסקור באופן כללי את עמוד התוכן תוך כדי התעלמות מהקישורים השונים, כלומר המטרה מתפספסת. מסיבה זאת נהוג להדגיש את הקישוריות בצורה וויזואלית שונה, כלומר לא סתם קו תחתון מתחת למילה אלה ממש תמונה,חלונית קטנה, או שימוש בקישורים נוספים. קישורים נוספים (Related) יעילים גם עבור אתרי חדשות וחנויות וירטואליות, שם הקורא או הקונה יכול לעבור בין תכנים שמעניינים אותו. כאשר מדובר בחנות וירטואלית אנחנו מגבירים את הסיכויים שהמשתמש ירכוש יותר ממוצר אחד ע"י יצירת קישורים למוצרים נלווים.

קישורים נוספים באתר זאפ

תכנון מערכת ניווט על פי הקשר מאפשר ליצור אתר בו קיימות רקמות שזורות זו בזו אשר מחברות בין תחומי יידע שונים – מארג של תחומי ידע שונים בעמוד אחד, ומי שמרוויח ונהנה מהיתרון של מארג זה הוא גם המשתמשים והגם ארגונים עצמם. בצורה זאת מערכת ניווט על פי הקשר תומכת בלמידה אסוציאטיבית, המשתמשים לומדים ע"י בחינת הקשרים אשר הגדיר מתכנן המערכת בין תכנים שונים. המשתמשים עשויים לגלות מוצר מועיל חדש עליו לא ידעו או לא חשבו שצריכים אותו , הם יכולים למצוא עיניין בנושא / תחום ידע חדש אותו לא הכירו ולא חשבו עליו לפני כן.

קישורים נוספים ומשובצים באתר Ynet


מקורות

[עריכה]

הפרק הקודם:
ניווט מקומי
ניווט קונטקסטואלי הפרק הבא:
מערכות ניווט משלימות