אסמבלי x86/התקשורת בין המעבד לזיכרון ויחידות הקלט-פלט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אסמבלי x86כדי לבצע הוראה, המעבד קורא מהזיכרון ו/או מהקלט נתון הנמצא שם. מבצע את הפקודה הנדרשת שכוללת הכנסת נתון חדש בזיכרון ן/או ביחידת הפלט.

הערוצים[עריכה]

קיימים שלושה ערוצים שבהם המעבד מעביר נתונים אל הזיכרון וממנו:

  • פס הנתונים - בפס זה נכתבים הנתונים המועברים.
  • פס המענים - בפס זה כתובה הכתובת שלשם המעבד ניגש כרגע, כאשר המעבד יודע את הכתובת הוא יכול לקבוע לאן לשלוח או מאיפה לקבל נתונים.
  • פס הבקרה - פס זה קובע האם המעבד כעת כותב לזיכרון או קורא ממנו.

ביצוע פקודה[עריכה]

המעבד משנה את פס הבקרה, מכניס את הכתובת הנכונה בפס המענים וממשיך לקבל או לשלוח נתונים לכתובת המדוברת.

חלקי הזיכרון[עריכה]

יש חלוקה בתוך הזיכרון למקטעים. כל מקטע יש לו כתובת משלו, שבתוכה קיימות כמה כתובות שכל כתובת היא של תא אחד. מלבד הזיכרון שבו מאוכסנת התוכנית והזיכרון שבו הנתונים הנדרשים לתוכנית מסויימת, יש כמה חלקים בזיכרון שנמצאים בעצם בתוך המעבד, והגישה אליהם מהירה ביותר. חלקים אלה הם האוגרים. כל התוכניות בנויות על העברת מידע ממקום סתמי בזכריון אל אחד האוגרים, או להיפך. אין גישה להעברת מידע בזיכרון ממקום למקום בלי לעבור קודם כל לאחד מהאוגרים.

מצביעים[עריכה]

כדי לעבור מנקודה מסויימת בזיכרון לנקודה אחרת, צריך שיהיה מידע איפה נמצאים כרגע. למחשב אין מכונה שזזה ממקום למקום, במקום זה קיימים אוגרים מסויימים שהנתון שבתוכם אומר מאיזה חלק בזיכרון לקרוא כעת. כדי להורות לעבור לחלק הבא יש לשנות את המספר שם ב-1.

המחסנית[עריכה]

יש קטע בזיכרון שהמצביע לא זז ממנו, אלא כל הנתונים שנכנסים שם, נדחפים קדימה בכתובת אחת ורק את הנתון האחרון שנכנס המצביע רואה.