לדלג לתוכן

BASH/מה זה טרמינל?

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הטרמינל הוא כלי עוצמתי בלינוקס, שבעצם פעם היה התקשורת היחידה בין המחשב למשתמש. בניגוד לחלונות, שם רוב התקשורת מבוססת על הממשק הגרפי, בלינוקס אפשר לשלוט בעזרת הטרמינל, כמעט על כל פרט במערכת.

אז איך נכנסים אל הטרמינל?[עריכה]

מתוך הממשק הגרפי[עריכה]

הטרמינל נמצא באובונטו בדר"כ בתפריט APPLICATIONS שבפאנל העליון, בתוך ACCESSORIES.

דרך נוספת להגיע אליו היא ללחוץ ALT + F2 ולכתוב gnome-terminal או xterm. ניתן גם ללחוץ CTRL + ALT + T כדי לפתוח חלון טרמינל.

בנפרד מהממשק הגרפי[עריכה]

הדרך האחרונה, בדר"כ במצב שהממשק הגראפי עמוס מידי, היא להיכנס ל"Virtual Terminal" באמצעות לחיצה על CTRL + ALT ועל אחד ממקשי F1 - F6. כל צירוף פותח טרמינל אחר, כך שניתן לעבוד במקביל עם כמה טרמינלים. כדי לחזור לחצו CTRL + ALT + F7.

בצורה זו בעצם עוזבים את הממשק הגרפי, לפחות זמנית, אז שימו לב שבצורה זו לא תוכלו לקרוא את המדריך.

מה אנחנו רואים בטרמינל?[עריכה]

אחרי שנכנסנו לשורת הפקודה, ניתן לשים לב שמוצג לנו רק טקסט.

השורה הראשונה שתוצג לנו כשנכנס תהיה: username@computername:~$ username זה שם המשתמש שלכם, computername זה שם המחשב שלכם, ואילו סימן ה־ ~ לאחר הנקודתיים מסמל את התיקייה שהטרמינל נמצא בה כרגע. סימן הדולר משמש מעין מפריד. כל הקטע הזה נקרא Prompt - זהו סימן שאומר שמערכת ההפעלה ממתינה לקלט מהמשתמש, ולא עסוקה בהפעלת תהליך אחר.

כל פקודה שניתן תוצג ככה: username@computername:~$ command וכדי לתת פקודה לאחר שכתבנו אותה, יש ללחוץ על ENTER. אז היא תוצג ככה:

username@computername:~$ command

result

צורת הכתיבה בטרמינל[עריכה]

בעת כתיבה בטרמינל, יש לשים לב להבדלים בין אותיות גדולות וקטנות, ולכתוב בדיוק את הפקודה הנכונה. שימו לב שהמחשב לא יודע להבין את הכוונה שלכם, וצריך לתת לו פקודות בדרך הנכונה.