שיחה:לשון/תחביר ושחבור/משפט מאוחה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משפט מחובר יכול להכיל אין סוף משפטים!! ראה לדוגמה את "זכרון דברים" ואת "סוף דבר" של שבתאי.

הייתי שמח[עריכה]

אם הייתם מסבירים מה ההבדל בין משפט מאוחה למשפט מורכב, זה יקל מאוד בהבנה של הדברים. כי לכאורה הם נראים מאוד דומים למרות שיש הבדל רב ביניהם, מ"מ ההדגשה של ההבדלים תמיד מסייעת להבין, וזה נכתב מנסיון. תודה.

לא הבנתי אם אתה ממליץ להוסיף את הנושא או שאינך מבין את ההבדלים. אם המלצת להוסיף, אתה מוזמן בעצמך להוסיף לחלק הבדלים. בספר לשון חסר הרבה דוגמאות והסברים שאולי לנו נראים ברורים. אם אינך מבין את ההבדלים, אז כך, אנסה להדגיש את הנאמר (אם לא ברור מספיק, אומר), ראה גם : הבדלים. העקרון פשוט, סימן ההיכר החשוב נמצא בהסבר למושגים :
  1. משפט מאוחה - משפט שמורכב משני משפטים נפרדים עצמאים (לכל אחד יש נושא ונשוא), המחוברים במילת איחוד. אם אתה יכול לקרוא את שני איברי המשפט בנפרד, סימן שהמשפט מאוחה. כמו גם, כל פעם בה אתה נתקל במילת איחוד, המשפט הוא מאוחה.
  2. משפט מורכב - הוא משפט שמורכב ממשפט עיקרי + פסוקית/יות. הפסוקית אינה משפט עצמאי (בניגוד למאוחה) ותלויה בחלק העיקרי של המשפט. בדרך כלל, המילה ש... (או כי) מדגישה את הפסוקית.

מקווה שעניתי לבקשתך, --‏Illuyanka‏ 14:01, 9 במאי 2010 (IDT)תגובה[תגובה]

מחקתי את הטבלה כי היא מכילה מילות שיעבוד גם[עריכה]

למדתי ללשון עכשיו, ונכנסתי לטבלה. הטבלה מכילה גם מילות של משפט מורכב כמעט בכל עמדה. כרגע, מחקתי אותה. PureHero (שיחה) 02:51, 4 ביוני 2016 (IDT)תגובה[תגובה]