לדלג לתוכן

שיחה:חשבון אינפיניטסימלי/פונקציות

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

כמה הערות[עריכה]

מבחן הקו הישר[עריכה]

"עלינו לציין שמשמעות המילה פונקציה לפעמים מורחבת בכדי לכלול את המקרים של גרף עם יותר ממשתנה אחד. אלה הם פוקנציות מרובות משתנים. בהקשר זה המבחן שתואר זה עתה יגלה אם פונקציה מסויימת היא חד-חד-ערכית או לא. ראה את הקטע על פונקציות חד-חד-ערכיות בהמשך."

אני מודה שאני לא מבין את הכוונה כאן. המבחן יכול לגלות האם ניתן לחלץ את y כפונקציה של x אבל לא ברור לי איך זה קשור לחד-חד ערכיות של הפונקציה. הכוונה היא לחד-חד ערכיות לפי y דווקא? בכל מקרה, אני חושב שצריך לשכתב טיפה.

דוגמת האינטגרל[עריכה]

בחלק ה"דוגמאות" מופיעה גם דוגמה של אינטגרל. אני לא בטוח האם זה דבר נכון להציג כאן את הדוגמה הזו לפני שאנשים למדו על אינטגרל (למרות שלכאורה הם צריכים להכיר את הנושא מהתיכון). יהיה זמן להציג להם רעיונות משונים כמו פונקציות שמוגדרות בעזרת אינטגרל ולא בטוח שצריך "להפיל" את זה עליהם עכשיו.

אני מסכים. לדעתי האינטגרל צריך ללכת. CommandoGuard 22:13, 17 באוקטובר 2006 (IST)תגובה

טווח[עריכה]

לדעתי הצגת מושג הטווח מפספסת חלק מהרעיון הבסיסי בו - טווח לא חייב להיות קבוצת הערכים שהפונקציה נותנת, אלא כל קבוצה שמכילה אותה. צורת ההגדרה הנוכחית מפספסת את ההבדלה בין פונקציות שהן על ופונקציות שאינן על, נושא שלדעתי יש להתייחס אליו כאן.

פונקציה הופכית[עריכה]

ההתעלמות מקיום פונקציות על מרדדת, כאמור, את ההצגה של מושג הפונקציה ההופכית, אבל עוד דבר שיכול מאוד לבלבל בהמשך הוא השימוש ב-x כדי לציין את המשתנה הבלתי תלוי הן של פונקציה והן של ההופכית שלה. לדעתי יש לציין את המשתנה הבלתי תלוי של ההופכית בתור y ולחדד את המשמעות הגיאומטרית של ההופכית (זו הפונקציה שמתקבלת מגרף הפונקציה המקורית על ידי סיבוב ושיקוף של הצירים).

שרטוט פונקציות[עריכה]

לדעתי החלק המתאים להציג את ההסבר על שרטוטי פונקציות הוא לפני ההסברים שמשתמשים בגרפים של פונקציות להמחשה. אנחנו הרי רוצים שאנשים יבינו מה הם רואים.


בסך הכל הערך מצויין לדעתי (אם כי תמיד יש מקום לשיפורים). המשך כך! גדי אלכסנדרוביץ' 07:54, 24 דצמבר 2005 (UTC)

ועוד הערה שלי: אם כבר הוסבר מה זו פונקציה חח"ע והופכית (לא קוראים לזה הפוכה, דרך אגב?), ראוי גם להסביר מה זו פונקציה על, כדי להימנע מהסברים מיותרים מאוחר יותר בספר. CommandoGuard 21:23, 26 באוגוסט 2006 (IDT)תגובה
ועוד שני דברים: ראוי לציין את השיקוף של פונקציות הופכיות סביב הישר y=x. כמו-כן, כדאי להוסיף הסברים לגבי מה זה פונקציה וזוגית ופונקציה אי-זוגית. CommandoGuard 00:31, 27 באוגוסט 2006 (IDT)תגובה