לדלג לתוכן

מפוחית פה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.מפוחית כרומטית (עם הכפתור בצד) ומפוחית דיאטונית (בלי הכפתור)

מפוחית פה (המכונה "מפוחית" או בתרגום מגרמנית "נבל פה") היא כלי נשיפה מעץ. למפוחיות יש טווח ניגון עשיר באופן בלתי ייאמן, אחיזה קלה, מכיון שאין בהם שימוש באצבוע,ועוד. הם מנגנים כמה תווים בו זמנית (שניים או יותר תווים) אשר קשה או בלתי אפשרי להרבה כלי נשיפה אחרים. זה עובד גם טוב מאד בסביבת המוזיקה המודרנית, שבו אחד צריך לנגן הרבה מוזיקה עם מגבר או רמקול. נגן מפוחית יכול בקלות להתאים זאת על ידי שימוש במיקרופון כאשר הוא מחזיק את המפוחית בידיים, מבלי להקריב כל יחס אחר לנגינה.

המפוחיות מאד חשובות למוזיקת הבלוז - בכדי להשיג את הייחודיות הזאת, הצליל מלא הרגש, צריך מפוחית. המפוחיות חוצות הרבה סגנונות מוזיקה - המפוחית הדיאטונית משמשת לעיתים קרובות לרוק, קאנטרי, מוזיקת פולק וג'יגס אירי; והמפוחית הכרומטית בדרך כלל משותפת עם מוזיקת הג'אז, ולאחרונה, מוזיקה קלאסית. מפוחית הטרמולו בדרך כלל משמשת לשירי פולק יפנית.

המפוחית היא גם כלי נגינה נייד. היא יכולה להיכנס בקלות לכיס מעיל בגודל סביר, דבר שמאד נדיר לכלי נשיפה.

בנוסף לכך, לימוד המפוחית יכול לשפר את הנשימה שלך, ובכך, גם את הבריאות שלך. הנשיפה והשאיפה במפוחית נותנת תרגול משמעותי לסרעפת, וזו הסיבה שלעתים מפוחיות משמשות לשיפור הנשימה.

התחלת העבודה[עריכה]

נגינה במפוחית[עריכה]

איך לאחוז נכון ולסדר את השפתיים, ודיון על התאמת הטכניקות הקשורות לכך

טכניקות נוספות[עריכה]

תאוריית מפוחית כללית[עריכה]

ניקיון ותחזוקה[עריכה]

נספחים והערות[עריכה]