מפוחית פה/סוגי המפוחית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
הדף נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.


בפרק זה נלמד על שלושת הסוגים הבסיסיים של המפוחית: כרומטית, דיאטונית, והטרמולו.

המפוחית הכרומטית[עריכה]

מפוחית "Hohner Super-Chromatic"(בתרגום חופשי: הונר סופר-כרומטית)

בסוג המפוחית הזה אפשר לנגן בקלות חצאי-טונים. בספר זה נתייחס לגרסה המסורתית (עם הכפתור בצד), ומפוחיות ההחלקה של טומבו (Tombo). מפוחיות קרן (מפוחיות חצוצרה) הם קטגוריה אחרת לגמרי, ונכון לעכשיו, לא נלמד עליהם (מאחר שזה פופולרי רק במזרח אסיה, ורק למטרות תזמורת). באופן כללי חסרים חומרי למידה עבור המפוחית הכרומטית לא משנה איפה אתה נמצא(בעברית כמעט אין למעט חוברות בודדות), ולכן מומלץ ללמוד אותו אחרי למידת יסודית של מפוחית דיאטונית 10 חורים או מפוחית טרמולו. עם זאת אתה מצליח למצוא חומרי למידה טובים, זה קל באותה מידה כמו מפוחית דיאטונית או טרמולו.

הדיאטונית[עריכה]

מפוחיות דיאטוניות

יש לה עשרה נקבים שמאפשרים לנגן 19 תווים (10 פעמים לנשיפה ושאיפה פחות תו אחד שחוזר על עצמו פעמיים) בטווח של שלוש אוקטבות. המפוחיות הדיאטוניות הסטנדרטיות עוצבו לאפשר לנגן אקורדים ומלודיה בסולם אחד. בגלל שהם עוצבו רק לסולם אחד, המפוחיות הדיאטוניות זמינות בכל הסולמות.

זה הכי נפוץ בצפון אמריקה ובאירופה והיא תכונה עיקרית במוזיקת הבלוז.

גרסאות[עריכה]

  • נגנית הבלוז - אחת הדרכים הנפוצות ביותר לנגן תווים כרומטיים במפוחית דיאטונית הוא למקם את העלים שבנקבים 1-6 בשאיפה ובנקבים 7-10 בנשיפה. וכך אפשר לכופף את כל התווים כדי להשיג סולם כרומטי
  • Suzuki Overdrive - הOverDrive יכול לשמש כמאמן לנשיפות יתר, שבו יש חורים בשני הכיסויים כדי לאפשר לנגן לסתום חורים מתאימים, המאפשרים למפוחית לנגן נשיפות יתר בקלות
  • Hohner XB-40 - הXB-40 הוא למעשה שילוב בין מפוחית כרומטית לדיאטונית. יש לו 40 עלים; 20 מהם מאפשרים לנגן תווים רגילים, וה20 האחרים פועלים כאשר מתרחש כיפוף. הסולם הכרומטי פועל בזמן כיפוף.


טרמולו מזרח אסייתי[עריכה]

מפוחית טרמולו.

הגרסה הזו של המפוחית הטרמולו היא הגרסה הסטנדרטית של המפוחית הדיאטונית במזרח אסיה אשר יש לה יותר חומרים. למתחילים שגרים במזרח אסיה, זהו הסוג הטוב ביותר.

סוגים אחרים[עריכה]

מפוחית אוקטבית

סוגים אחרים של מפוחית הם: הטרמולו האירופי, המפוחית האוקטבית, והנדירים ביותר - מפוחית האקורדים ומפוחית הבסים. הם עוצבו לנגינה בלהקה. נגן מתחיל לא צריך לדאוג ללמוד את סוגי המפוחית הללו.

נגינת תווים כרומטיים במפוחית - מהו הסוג הטוב ביותר?[עריכה]

באופן כללי, יש חמישה דרכים כדי להשיג תווים כרומטיים: להשתמש במפוחית כרומטית, לכופף דיאטונית, שיסתום דיאטונית, להשתמש בHohner XB-40, ולהשתמש בשתי נקבים צמודים מ24 הנקבים של מפוחית הטרמולו. באשר לשאלה איזה הוא הטוב ביותר, להלן היתרונות והחסרונות:

אוקטבות אקורדים מעבר מהיר בין סולמות גודל רמת קושי הלמידה דיוק הצלילים איכות הצלילים טווח נגינה מחיר
כרומטית כל הנשיפות והשאיפות I, ii, vii אפשרי גדול קלה מדויק בכל התווים מרובע (הצלילים משתנים מעט) הכי נפוץ שלוש אוקטבות;

נפוץ גם ארבע

יקר
OverBend

(מפוחית בלוז)

כל הנשיפות, חלק מהשאיפות I,ii,V-7(מפוחית רגילה)

I,IV,v (מפוחית משולבת)

אפשרי קטן קשה מאד לנשוף נשיפות יתר(קל אם

אתה משתמש בSuzukiOverdrive)

אבל כשמבינים את הטכניקה לא

צריכים מפוחית מיוחדת

נשמע שונה בכיפוף צלילים מאד דינאמי נפוץ מאד שלוש אוקטבות;

זמין גם ארבע אלא שזה נדיר מאד

זול (אבל

צריך כיול

נכון)

נגנית הבלוז כל הנשיפות, חלק מהשאיפות I,ii,V-7(מפוחית רגילה)

I,IV,v (מפוחית משולבת)

אפשרי קטן קצת קשה נשמע "בלוזי" בכיפוף תווים דינאמי מדי נפוץ מאד שלוש אוקטבות;

זמין גם ארבע אם שסתום אחד שלו

זול.

יקר אם אתה קונה

Suzuki MS-350v

Hohner XB-40 כל הנשיפות, חלק מהשאיפות I,ii,V-7(מפוחית רגילה)

I,IV,v (מפוחית משולבת)

אפשרי כמעט

קטן

קשה (הכיפוף קל מדי וקשה להגיע

לתו מדויק)

מדויק בכמה תווים, "בלוזי"

לאחרים

הרבה מהצלילים דינאמיים;

האחרים משתנים מעט

שלוש אוקטבות בלבד יקר
טרמולו עם שורה כפולה כל הנשיפות והשאיפות I,ii לא אפשרי גדול קל מדויק מוגבלת שלוש אוקטבות בלבד זול יחסית

נגנים מתחילים, לא צריכים לדאוג לנגינת תווים כרומטיים. עם זאת אם אתה מחפש מידע מעמיק יותר על ניגון תווים כרומטיים עיין בטבלה דלעיל.

נובע מהטבלה, שאם אתה מעוניין בכלי שמסוגל לעבות את הקול ולנגן הרבה טריקים ובעצם "כלי אחד שמתאים להכל" אבל לא מסוגל לנגן אקורדים ו"יללות בלוזיים" (כיפוף תווים), אז מפוחית כרומטית, במיוחד בגרסת הארבע-אוקטבות היא התואמת היחידה. הסיבה לכך היא שהאוקטבה הנמוכה, מאפשרת טרנספוזיציה (העברה מסולם לסולם) לאוקטבות נמוכות יותר; בנוסף לכך יגרום למוזיקה להיות דומה יותר לסקסופון בתווים הנמוכים יותר.

עם זאת, אם אתה רוצה לשיג הרגשה של בלוז (כיפוף תווים למשל), אז זה רעיון טוב להשתמש במפוחית דיאטונית או ללמוד OverBends; אולם יש צורך בהרבה למידה מאחר שהטכניקות הללו דורשות אימון.

לחלופין, XB-40 הוא די קל לכיפוף אך אולי קל מדי לכיפוף; הנגן צריך שליטה מדויקת בכיפוף כדי לכופף חצי טון למטה ולא טון שלם למטה. עם זאת יש לו את האיכות והדיוק הטונאלית של הכרומטית והדיאטונית אם הנגן מאומן כראוי; בנוסף לכך הוא מסוגל לעשות כמה צלילים "אמיתיים" וכיפוף עלים כפולים בגלל העלים הנוספים שלו. לכן, זה יכול לכל הפחות להתאים לנגינה ללא ידיים, ולנגנים שרוצים להשמיע מוזיקה עם הרגשה "בלוזית"; לבסוף משום שיש דרכים רבות להפיק צלילים שונים מאותו נקב קל יותר לנגן בXB-40 בלגאטו (צלילים צמודים).