מורה נבוכים לסטודנט בגבעת רם/שלל עצות לסטודנטים בשנה א' בפיסיקה (גרסה מקוצרת)

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

זוהי רשימת עצות מצומצת שגובשה על סמך גירסה ארוכה בהרבה. הרשימה הראשונית נהגתה על ידי מספר סטודנטים בחוג לפיסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים.

 1. למידה: חשוב מאוד למצוא קבוצה של אנשים שאתה יכול ללמוד אתם, כלומר: גם שתבינו אחד את השני וגם שתדרבנו אחד את השני לשבת וללמוד. אחד הדברים הקשים ביותר להרבה סטודנטים בשנה א' הוא להיכנס חזרה להרגלים לימודיים.
 2. מד"ר: משוואות דיפרנציאליות זה לא כזה עסק מסובך, הכי טוב שתמצאו מישהו משנה ב' שיסביר לכם ברוגע במה מדובר (זה נכון גם לכל תחום אחר בשנה א'). לכו קנו לעצמכם טבלת אינטגרלים (תשעה ש"ח) באקדמון (אם אתם לומדים בעברית) או במכלול (אם אתם לומדים בטכניון) או בדיונון (אם אתם לומדים בת"א) או ב... טוב, הבנתם את הרעיון. בכלל, אל תיבהלו מהמתמטיקה, אבל תלמדו אותה ממש ממש טוב.
 3. שעות ריכוז: תחקרו את שעות הריכוז שלכם. שעות הריכוז של רוב בני האדם הם מהבוקר עד 14:00 ונמשכות בין 18:00 ל-22:00. אבל לא אצל כולם זה ככה. סדרו את השעון שלכם כך שתשנו 6 שעות לפחות. במחשבה שנייה - רצוי 8.
 4. עוד על שינה: אל תשנו עד שעה מאוחרת מדי בסופי שבוע!!! לא תוכלו אח"כ לקום ביום ראשון! מה גם, שלקראת סוף הסמסטר הרבה מרצים ירצו לקבוע הרצאת השלמה דוקא ביום הזה.
 5. תרגולים והרצאות: אין טעם להיתקע בקבוצת הרצאה או תרגול שאתם רשומים אליה. לרוב, אף אחד לא יגיד לכם כלום אם תעברו לקבוצה אחרת. הדבר חשוב כיוון שהרבה פעמים יש מרצה או מתרגל בקורס מסוים שמשמעותית טוב מן האחרים (כדאי להתבונן ברשימת המרצים המצטיינים המשקפת לא רע את דעת רוב התלמידים – המרצים הזוכים נוטים להישאר ברשימות אלה שנים). כמו כן, בררו עם כל מי שאתם יכולים על כל המרצים שבקורס. מאידך: אצל מרצה פופלרי "מדי" ייתכן ויהיו גם 400 אנשים בהרצאה (במיוחד בפיזיקה 1מ' ו-2מ'), כך שלעיתים עדיף ללכת למרצה הפחות פופולרי ולזכות בהרצאה כמעט אישית.
 6. תרגילים: כדאי להשתדל לפתור את רוב התרגילים (לבד ו)בזמן. אחרת מתחילה שרשרת של גרירות ואתם מוצאים את עצמכם מכלים את כל זמנכם במרדף אחרי תרגילים. אם פתרתם רק חלק מהתרגיל ותאריך ההגשה כמעט הגיע, אל תחששו להגיש תרגיל חלקי (זה יותר טוב מכלום). גם לא יזיק למצוא עתודאי ולהעתיק ממנו את התרגיל, בתנאי שאתם מבינים את מה שאתם מעתיקים. עם הזמן, תלמדו להכיר את המושג "רפרנס" היכרות מעמיקה, ולשכלל את שיטות ההעתקה שלכם. והערה לסטודנטים בעברית: בקורסים שיש בהם חובת הגשה של תרגילים, אל תפחדו להגיש מדי פעם את התרגיל בקבוצת תרגול מאוחרת יותר בשבוע. אם אתם רואים שאתם לא מספיקים - זה עדיף מאשר לא להגיש בכלל.
 7. התמצאות בחומר: אם יצאתם מהלופ אל תתרגשו. אתם לא היחידים. קחו את ספר הקורס ותקראו 20 דפים ליום. זה יספיק ותראו שתוך שבוע אתם יודעים יותר מכולם, או לפחות שאתם מבינים מי זה הברקלי הזה שכולם מדברים עליו ואיך אומרים באנגלית "תנע זויתי".
 8. ספריה: כדאי לפתוח חשבון בספריה בשלבים המוקדמים של השנה, גם אם לא תשתמשו בשירותיה. זה חינם ואם תצטרכו – שיהיה.
 9. אוכל: לירושלמים: זה הזמן להכיר את "איציק המפנק" (או "מר נחמד") אין מקום עם שירות טוב יותר. מחירים זולים במיוחד לאוכל צמחוני מצוין, תוצרת המקום. תמצאו במפה את ברגמן ותשאלו שם. לכל השאר - לפי מקורותינו, אין שום אוכל טוב בטכניון (אולי פיצה סבירה בבית הסטודנט).
 10. בילויים: שלא יהיו לכם נקיפות מצפון כאשר אתם נוטשים הכול פעם בשבוע ויוצאים לבלות. במהרה תשימו לב על נקלה שזוהי תרבות רעה מאוד בקרב רוב אנשי הפקולטה (לבלות באמצע הסמסטר, או רחמנא ליצלן, בתקופת המבחנים), אבל אין ספק שזה בריא לרוח ולנפש (ולאחוזי האלכוהול בדם).
 11. לחץ בלימודים:
 • פאניקה היא דבר רגיל ופופולארי בקרב סטודנטים למדעי הטבע. אם יום לפני המבחן אתם מרגישים ששום דבר לא ממוקד, ששום דבר לא ברור – קחו נשימה ארוכה ותירגעו. לחץ בטח ובטח שלא יעזור. במבחן סביר להניח שיהיה יותר טוב. תתפלאו כמה אדרנלין טוב יכול למקד את המחשבה.
 • בשביל להפחית את החרדה, פשוט פותרים הרבה תרגילים ומבחנים משנים קודמות. אם לא מצליחים, אז עושים תרגילים יותר קלים וקוראים את החומר שוב, עד שמבינים. אם זה עדיין לא עוזר - רק אז מבקשים עזרה. חשוב לא להתייאש מיד כי אי אפשר ללמוד מתמטיקה או פיסיקה כשנותנים לך את התשובות לשאלות.
 1. ערעורים: גם אם קיבלתם ציון המספק אתכם לכו לפתיחת מחברות. נקודה אחת נוספת בכל מקצוע היא נקודה אחת נוספת לציון הסופי – לפעמים זוהי הנק' המפרידה ביניכם לבין המלגה. למי שתוהה, "פתיחת מחברות" הוא מנהג הערעורים באוניברסיטה העברית. בטכניון, הזמינו צילום מכל מבחן שעשיתם, ולכו להסתכל על בוחן האמצע.
 2. סוף מעשה במחשבה תחילה: תחשבו קדימה. תיזהרו לא לתת גז בניוטרל או לעשות קיק דאון. במילים אחרות הלימודים באוניברסיטה זה לא עניין של שנה אחת. אתם צריכים לשמור על הקצב הזה שלוש או ארבע שנים. יחד עם זאת, זכרו כי לתואר שני, ברוב המקצועות, צריך 85 ממוצע סופי מינימאלי בתואר ראשון.
 3. קשיים בלימודים:אם אתם רוצים ללמוד ולא מצליחים, ייתכן שיש לכם בעיית למידה מסוג כלשהו. סטודנטים בטכניון יכולים לקבל יעוץ אצל אורה (היועצת של פיזיקה) ביחידה לקידום סטודנטים, אולמן 400 ליד המעליות. יכול להיות גם שאתם פשוט בשוק - לא לדאוג, זה קורה לכולם! בשביל זה יש גם סדנתונים ובחני סימולציה. והכי חשוב: אל תיבהלו מפיזיקה 2מ'. זה פשוט הרבה מאוד מתמטיקה.
 4. פרישה?: אל תחששו יותר מדי לפרוש. רוב אוכלוסיית העולם המערבי לא מסתדרים / אוהבים / מתעניינים / רוצים מתמטיקה ו/או פיסיקה. אם אתם לא מוצאים עניין, מוטיבציה, סבלנות, רצון או כל דבר אחר שיגרום לכם ללמוד את רוב הנושאים הנלמדים בשנה הראשונה תוותרו, אבל לא מהר (למי שיש ספק קל שבקלים - כוסיות אין בפקולטה, בכל הדורות, אז תוותרו מראש מי שבנה על המחזור של השנה הבאה). יש עוד המון אופציות של לימודים ותעסוקה אפשריים. אפשר גם לקחת סמסטר או שניים הפסקה, כדי להכניס דברים קצת לפרופורציות.


הפרק הקודם:
עצות לסטודנטים בשנה א' בפיסיקה (ולא רק להם)
שלל עצות לסטודנטים בשנה א' בפיסיקה (גרסה מקוצרת) -