לדלג לתוכן

יוונית קלאסית/תורת הצורות/שם תואר

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

שמות תואר (בקיצור: adj)

נטייה
גזע
זכר
נקבה
סתמי
נטייה ראשונה ושנייה

שמות תואר שמסתיימים באלפא ובאומיקרון מאחר וסיומות נקבה יכולים להיות באלפא ארוכה או אטא יש אפשרויות שונות לנטייה

עם אטא בנקבה

ἀγαθός, ή, όν

μέσος, μέση, μέσον

ἄλλος, η, ο

עם אלפא ארוכה בנקבה [1] νέος, α, ον

ἄξιος , ία, ιον

מיזוגי אפסילון (εος)

χρύσεος, η, ον ; contr. χρυσοῦς, χρυσῆ, χρυσοῦν [2]

ἀργύρεος, α, ον ; contr. ἀργυροῦς, ἀργυρᾶ, ἀργυροῦν (כיווץ עם אלפא קצרה)

מיזוג גזעי אומיקרון (οος)

ἁπλόος , η, ον, contr. ἁπλοῦς , ῆ, οῦν

εὔνους, εὔνουν
(ניב יוונית אטית) ἵλαος, ον...Att. and later: ἵλεως, ἵλεων
שמות תואר מורכבים ἄδικος, ον
נטייה שלישית וראשונה

מילים שמסתיימות בעיצור

ἡδύς, ἡδεῖα, ἡδύ
μέλας, μέλαινα, μέλαν [3]
εὔφρων, εὖφρον
ἅπας, ἅπᾶσᾰ, ἅπαν
ἀσθενής, ἀσθενές
αὐτάρκης, αὔταρκες
γλυκύς, εῖα, ύ

πᾶς, πᾶσα, πᾶν
ἑκών , ἑκοῦσα, ἑκόν

Participles

גזע הווה (λύων, λύουσα, λῦον)

גזע הווה אתמאטי (διδούς, διδοῦσα, διδόν)

גזע הווה של δείκνυμι (δεικνύς, δεικνῦσα, δεικνύν)

גזע אוריסטי אקטיבי (λύσας, λύσασα, λῦσαν)

גזע אוריסטי פאסיבי (λυθείς, λυθεῖσα, λύθεν)

גזע פרפקטי (λελυκώς, λελυκυῖα, λελυκός)

גזע העתיד

λαθών (λαθόντος), λαθοῦσα, λάθον

הבינוני השני זהה בסיומותיו (פעיל, מידאלי-סביל) לצורת הבינוני הווה.
ההבדל הוא בגזעו (גזע שלישי) ובמובן שלו.

Irregular

πολύς, πολλή, πολύ μέγας, μέγας, μέγα

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שולים[עריכה]

  1. ^ ביוונית אטית אלפא ארוכה אחרי אפסילון, יוטא ורו.
  2. ^ במילון מופיעה המילה הלא מכווצת ורק אחריה מצוין הצורה המכווצת!
  3. ^ Voc = nom