לדלג לתוכן

הגות הנפש/יסודות/החוויה/בעלי החוויה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
הדף נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.בעלי החוויה - למי יש חוויה כמוני?הדף נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.בעלי החוויה - מיהם השותפים שלנו לרגשות

החי בהשוואה למכני ולתנועה טבעית[עריכה]

תנועת האבן - דומם חסר שכל[עריכה]

לאבן אין נפש: תנועת אבן במורד הר היא בוודאי לא התנהגות שכלית, ולא נתאר את האבן, אפילו לא יחד עם מיתאר ההר לאורך מסלול נפילתה, כבעלת נפש. לא. האבן היא חפץ דומם בסביבה דוממת עליהם פועלים חוקי הטבע, או במילים מדוייקות יותר, האבן וסביבתה פועלים באופן המתואר היטב על ידי חוקי טבע קשיחים, פשוטים, ובדרך כלל גם סבירים ומובנים מאליהם. אנחנו מכירים את החוקים האלה מהעולם המורגש בחושינו ובעזרת מכשירינו.

(כל זאת כמובן עד שמתבוננים בפרטים הקטנים. עד שאנחנו מתחילים לנתח את המרחב את הזמן ואת הפעולה, ברמה הזעירה וההמשכית או ברמה הבדידה, ואז הכל מתפרק. שום דבר כבר לא מובן מאליו, לא סביר, ולמעשה איננו מכירים אותו. אבל נניח לזאת.)

המודעוּת לכאורה של האמבה ותנועתה - וההסבר המכני לחלוטין[עריכה]

לאמבה אין נפש: בספרו "חיות ללא עמוד שדרה" על חסרי החוליות שיצא בשנת 1928, כותב ראלף בוכהולץ על האמבה, יצור פשוט מאוד בצורת שקית, החיה במים, ומתנועעת על ידי הקשחה של הנוזל הפנימי שלה לצורת צינור, שבטרם התקשותו זורם בתוך "רגל" הנשלחת קדימה, ותוך כדי זה הנוזל הקשוח בחלקה האחורי של האמבה "נמס" מחדש וזורם קדימה. אמבה זו תשנה כיוון, ותתרחק מחפץ חד הדוקר אותה, היא מתכדררת ומפסיקה לנוע כאשר היא מותקפת מכל הצדדים, וכשהיא מזהה טרף חי ומתנועע היא מקיפה את הטרף בזהירות בטרם היא תבלע את הטרף בבת אחת. לכאורה פעולות שיש אחריהם הכרה כלשהי, החלטה, תכנון, או אפילו מוּדעוּת, ורגש.

אלא שלטענתו של בוקסבוים, ניתן לקבל את אותן ההתנהגויות מטיפת פרפין המוכנסת למים, והמואכלת בטיפת יין וחתיכות זכוכית. כיום בעקבות המדען הזה וחבריו, אנחנו יכולים לבנות אמבה מכמה חומרים כימיים כמו סוללת כוח עשויה חלבון אדנוזין תלת אשלגני - ATP, וחלבון אקטין היוצרים שלד צומח במהירות מצדו הקדמי החד והמתפרק מקצהו השני השטוח. נוסיף לזה חלבוני מנוע קטנים מסוגים שונים, שאפשר לייצר בקלות יחסית ללא תא חי, ונקבל "התנהגות אמבואית" (מוטיליות אמובאוית), שאותה יש להניח שנקבל יותר כמו אבן שנופלת במסלול מסובך מראש הר על פי תוואי השטח המקרי, ופחות נחשוב עליו כיצור המחליט החלטות על סמך התנהגות הסביבה. במילים אחרות, לאחר הניסוי המכני, אם אכן הוא משכנע כפי שנטען, לא נראה באמבה "נפש" או שכל כלשהו, אלא מכונה פשוטה המגיבה מאליה (בלעז: באופן אוטומטי) לגירויי הסביבה.

המחשב וידיעת מחוג המאזניים או מחוגי השעון[עריכה]

באופן דומה מחשבון שבלחיצת כפתורים מורה על תוצאה חשבונית דומה למחוג המאזניים המסמן את המשקל, אך כמובן שאינו יודע דבר על משקל זה ומשמעותו, וכך גם מחוגי השעון. אלה הם מכשירים הפועלים על פי חוקי הטבע והמכניקה ואין בהם כל תחכום, ידיעה עצמית, החלטה או תכנון. גם תכנית מחשב הפועלת להסיע רובוט ימינה או שמאלה על פי עינית חשמלית פשוטה ולעצור על פי מגע של חיישן לא ייחשב בעל דיעה עצמית, בעל נפש או בעל מוּדָעוּת, ונדמה אותו למטבע הנופל, ואינו יודע או מחשב חישוב כלשהו לגבי מה שרשום על צידו הגלוי.