Visual Basic

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.

אם ברצונכם לערוך ספר זה, אנא זכרו לשנות את תבנית:Visual Basic בהתאם.


Visual Basic 6.0
Visual Basic הינה שפת תכנות אשר פותחה ע"י תאגיד מיקרוסופט. סביבת הפיתוח המקורית שלה היא Visual Studio, וזו סביבת הפיתוח אליה נתייחס בספר זה (אם כי רוב החומר שנמצא כאן ניתן ליישום גם בסביבות עבודה אחרות). הגרסה הנוכחית של סביבת-עבודה זו היא Visual Studio 2013, המשתמשת ב-Visual Basic .NET. שימו לב כי ספר זה מתייחס לגרסה ישנה יותר, Visual Basic 6.0, שסביבת העבודה שלה היא Visual Studio 6.0.

ספר זה נועד ללמד תכנות ב-Visual Basic והוא מיועד לכל אדם המעונין ללמוד שפה זו. ידע קודם אינו הכרחי, אך כמובן שכל ידע בתכנות - או במחשבים בכלל - יועיל מאוד. כדי לעבוד עם Visual Basic, יש צורך להתקין תחילה סביבת עבודה מתאימה. ניתן לרכוש את סביבת העבודה מחברת מיקרוסופט, או למצוא גרסאות חלקיות של התוכנה שנועדו לצרכי לימוד.

איך להשתמש בספר זה[עריכה]

הספר Visual Basic מיועד ללמד אדם חסר כל ידע קודם בתכנות, כיצד לעבוד בסביבת הפיתוח Visual Studio לתכנות Visual Basic. דרושה גרסה של Visual Studio כדי להשתמש בספר זה (חלק מהחומר המוצג כאן רלוונטי גם לסביבות עבודה אחרות, אך לא כולו).

הפרק הראשון בספר ייתן לקורא מבט כללי על שפת התכנות וסביבת הפיתוח, תוך מתן רקע הסטורי. פרק זה אינו חובה ללימוד השפה, ומיועד למתעניינים. ניתן לדלג עליו.
הפרק השני, יסודות השימוש בשפה, מלמד כיצד להתחיל לעבוד עם Visual Basic. הפרק מיועד לאדם שאין לו כל ידע בשפת Visual Basic (גם אם יש לך ידע קודם בשפה זו, מומלץ לעבור על פרק זה כדי לוודא שאתה אכן מחזיק בכל הידע הדרוש להבנת המשך הספר).

הפרק השלישי, הצהרות ופעולות בסיסיות, מלמד עקרונות נוספים שכל משתמש Visual Basic חייב להכיר, כגון מערכי-משתנים, קבועים, מבני-בקרה ועוד. לא חובה לקרוא פרק זה לפי הסדר, אך הוא מסודר בצורה הגיונית לפי רמת הקושי של הנושאים והחשיבות שלהם.

הפרקים הבאים כוללים מידע בתחומים שונים ומתקדמים של שפת Visual Basic. הפרקים מחולקים לפי נושאים ולא חובה לקרוא אותם לפי הסדר (אם ידע קודם כלשהו דרוש עבור פרק מסוים, הדבר יצויין בראש הפרק).

בסוף הספר נמצאים מספר נספחים שיכולים להועיל למתכנת, כגון טבלאות.

בכל אחד מעמודי הספר, מופיע מצד שמאל תוכן-העניינים הראשי של ספר (ניתן לראות אותו גם בעמוד זה). השתמשו בו כדי לנווט בין עמודיו השונים של הספר. כמו-כן, בתחתיד כל עמוד יהיה קישור לעמוד הקודם ולעמוד הבא באותו הנושא.

בספר זה יעשה שימושים בסמלילים שונים לציון חלקים שונים בספר. הסמל Hands-On המופיע משמאל יציין מקומות בהם תקבל ניסיון ישיר בעבודה ב-Visual Basic - תקבל הוראות מפורטות שיתארו פעולות אותן תצטרך לבצע, במקביל להסברים על מהותה של כל פעולה. הסמל i המופיע מתחתיו, ייצג מקומות בהן תלמד מושג חדש כלשהו ואת משמעותו.

בתיאור של הליכים וקטעי-קוד, הטקסט יכתב בסגנון מכונת-כתיבה, כאשר מילים שחייבות להופיע בטקסט יהיו מודגשות, פרמטרים שיש לקבוע יהיו כתובים בכתב נטוי, ופרמטרים אפשריים ייכתבו בתוך סוגריים מרובעים []. בנוסף, כאשר יש לכתוב אחת ממספר אפשרויות, רשימת האפשרויות תוקף בסוגריים מסולסלים {} כאשר בין אפשרות לאפשרות יופיע קו אנכי |. בבלוקים ארוכים של קוד, יופיע הסבר ליד חלק מהשורות - הסבר זה יופיע לאחר סימן הגרש '. בנוסף, שורות-קוד ארוכות יפוצלו למספר שורות; כדי לציין שכל השורות הן למעשה חלק מאותה שורה, יופיע קו תחתון _ בסוף כל שורה פרט לאחרונה, וכל השורות פרט לראשונה יוזחו מעט ימינה. לדוגמא, תיאור פקודת הצהרת-פונקציה יראה כך:{Private|Public} Function FunctionName ([ExpressionList]) _
As
Type 'Declares a Function.

כאשר יופיע בספר קטע-קוד או תוכנה שעליך לכתוב, המילים יסומנו בצבעים שונים, על-פי קונבנציה של כתיבת-קוד בשפת Visual Basic. הצבעים מסמנים חלקים שונים של הקוד - למשל, מספרים בסגול, שמות בשחור ועוד. דוגמא לסימון הזה מופיעה להלן, אבל הוא אינו חשוב לצורך למידת השפה, וניתן להתעלם ממנו.

Private Sub optLeft_Click()
    lblText.Alignment = 0
End Sub

נראה מסובך? אל דאגה! בעזרת ספר זה, מהר מאוד תהיה מסוגל להבין שורות שלמות כאלה בדיוק כמו שאתה מבין משפט פשוט בעברית. בכל מקרה, תהיה חזרה על סטנדרט-הכתיבה שפורט כאן, כאשר הדבר יהיה רלוונטי.