לדלג לתוכן

GIMP/שמירה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
צבעים GIMP
שמירה
שמירה כ - JPG

כדי לשמור תמונה יש ללחוץ עכבר ימני על התמונה ולבחור File > Save. בגרסאות החדשות של גימפ תפריטים אלו נגישים גם מראש חלון התמונה. בעת שמירת התמונה ניתן לבחור את הפורמט הרצוי מתפריט, אך באופן ברירת מחדל פורמט הקובץ ייקבע ע"י סיומת שם הקובץ (לדוגמה, שמירת התמונה בשם image.jpg יגרום לשמירת הקובץ בפורמט JPG ). פורמטים נפוצים: JPG ו - PNG

לאחר בחירת הפורמט הרצוי עשוי להיפתח דיאלוג נוסף עם אפשרויות שמירה ספציפיות לעבור הפורמט שבחרנו. למשל עבור תמונת JPG ייפתח חלון שדרכו אפשר לקבוע את דרגת דחיסת המידע. זה שימושי שגימפ מאפשר לנו לשנות נתון זה, שכן דחיסה גבוהה גורמת לעתים לאיבוד איכות מסוים אך מייצרת קובץ קטן יותר. דוגמה נוספת היא שבעת שמירת תמונה שמכילה מס' שכבות בפורמט שאינו משמר את תכונת השכבות, כגון JPG ו PNG, ייפתח חלון שיאפשר לבחור כיצד יש למזג את השכבות.

פורמטים של תמונה הנתמכים ע"י גימפ

[עריכה]

גרסת גימפ 2.2.13 וגרסאות מאוחרות יותר

Significant file formats
פורמט הקובץ סיומת תיאור
XCF .xcf/
.xcf.gz/.gz/.xcfgz/ .xcf.bz2/.bz2/.xcfbz2/ .gbr/.gih/.pat
הפורמט הטבעי (Native) של גימפ. שמירה בפורמט זה יישמר את כל המידע של התמונה כולל שכבות, אזור הבחירה הפעיל, ערוצים, הגדרות שקיפות שונות, נתיבים וקווי רשת וקווים מנחים, אך לא יישמר את היסטוריית הפעולות של עריכת התמונה. קבצי XCF תופסים הרבה מקום, וכן אינם נתמכים ע"י תוכנות הצגת תמונה הנפוצות, כלומר פורמט זה מיועד לשמירת התמונה עבור המשך עריכה בגימפ. תכנות עריכה פופולריות כגון פוטושופ אינן תומכות בפורמט זה. קיימת אפשרות לשמור את התמונה בפורמט XCF מכווץ, ע"י כיווץ GZIP (סיומות xcf.gz/gz/xcfgz ) או BZIP (סיומות xcf.bz2/bz2/xcfbz2 ) . פורמטים טבעיים נוספים לגימפ כוללים את (GIMP Brush (.gbr), GIMP Animated Brush (.gih), ו - (GIMP Pattern (.pat .
BMP .bmp/.dib Bitmap הוא פורמט בלתי מכווץ, והוא הפורמט הטבעי של מערכות הגרפיקה של WINDOWS השונות וכן של OS/2.
GIF .gif Graphic Interchange Format משמש לעתים קרובות לצילומי מסך וגרפיקת מחשבים. זהו פורמט משמר (lossless) במקרה שהתמונה מכילה פחות מ 256 צבעים, אחרת הוא הופך ל פורמט בלתי משמר. פורמט זה מאפשר מסכת שקיפות כלומר מצב שקיפות בינרי לכל פיקסל: שקוף או אטום.
HTML .htm/.html Hypertext Markup Language. כשבוחרים בפורמט זה גימפ ישמור קובץ HTML שמכיל טבלה שבה התמונה שנשמרה. כשבוחרים לשמור כ HTML נפתח דיאלוג שמאפשר להתאים הגדרות כמו גבולות הטבלה ומלל.
ICO .ico Icon Image File Format הפורמט של מערכות WINDOWS עבור צלמיות (icons).
JPEG .jpg/.jpeg/.jpe Joint Photographic Experts Group פורמט המשמש רבות עבור תצלומים. הוא משתמש בכיווץ שאינו משמר (lossy), דבר היוצר איבוד פרטים, תופעה המכונה בעגה המקובלת "artifacts". ה"artifacts" מובחנים יותר בתמונות המכילות שינויים חדים בצבעוניות, ופחות מובחנים בתמונות עם שינויי צבע הדרגתיים.
PNG .png Portable Network Graphic פורמט המשמש לעתים קרובות לצילומי מסך וגרפיקת מחשבים. מאפשר שקיפות משתנה של אזורים שונים בתמונה.
PNM .pnm/.ppm/.pbm/ .pgm/.pam Portable Pixmap. PNM (Portable Any Map, קיצור ל ppm, pbm, ו - pgm format), PPM (Portable Pixel Map), .pbm (Portable Bit Map), .pgm (Portable Gray Map) ו- .pam (Portable Arbitrary Map).
PS and EPS .ps/.eps Postscript Document and Encapsulated Postscript
PSD .psd Photoshop Document, הפורמט הטבעי של אחת מתכנות עריכת התמונה הפופולריות ביותר: פוטושופ (Adobe Photoshop). בעוד שפוטושופ אינו מסוגל לקרוא קבצי גימפ (XCF) , גימפ מסוגל לייצר קבצי PSD.
TGA .tga Truevision Graphics Adapter, הפורמט הטבעי של Targa .
TIFF .tif/.tiff Tagged Image File Format
XBM .xbm X Bitmap 2-bit, מפת סיביות מונוכרומטית עבור X Window System
XPM .xpm X Pixelmap מפת סיביות צבעונית עבור X Window System

פורמטים פחות נפוצים הנתמכים ע"י גימפ

[עריכה]
Extension(s) Description
.pix/.matte/.mask/.alpha/.als Alias/Wafefront תמונת Pix
.fli/.flc Autodesk FLIC Animation, אנימציה
.c/.h C/C Header Sourcefile Format
.dcm/.dicom Digital Imaging and Communications in Medicine Image, פורמט המשמש בהדמיות רפואיות
.fit/.fits Flexible Image Transport System
.cel KISS Cel
.sgi/.rgb/.bw/.icon Silicon Graphic IRIS Image
.im1/.im8/.im24/im32/.ras/.rs SUN Rasterfile Image
.pcx/.pcc ZSoft PCX Image
.xwd X Windows Dumpפורמטים נוספים, שגימפ מסוגל לקרוא, אך לא לייצר

[עריכה]
Extension(s) Description
.g3 G3 Fax Image
.wmf/.apm קובץ של WMF של מיקרוסופט
.psp/.tub Paintshop Pro
.pdf באנגלית: Printable Document File . פורמט נפוץ לקבצים שמיועדים להדפסה או שימור מראה המסמך בצורה סטנדרטית .
.svg באנגלית: Scalable Vector Graphic . פורמט וקטורי שמיועד לתמנונות שיעברו הגדלה/הקטנה קיצוניים למשל.
.fit/.fits Flexible Image Transport System

תמונות GIF

[עריכה]

פורמט שהיה רשום כפטנט ע"י Unisys. מאחר ותוקף הפטנט פג, בגרסאות חדשות של גימפ ניתן לשמור קבצים בפורמט זה. אם הגרסה שברשותכם מעודכנת מגרסה ישנה יותר ואתם נתקלים בבעיה בשמירת תמונות כ GIF ייתכן ועדכון ספריות התמונה עבור פורמט GIF יפתור את הבעיה.

צבעים GIMP
שמירה
שמירה כ - JPG