לדלג לתוכן

Blender 3D ממתחיל למתקדם/תצוגות אורטוגרפיות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


הפרק הקודם:
טרנספורמציה בקורדינטות
תצוגות אורטוגרפיות
תרגילים
הפרק הבא:
תצוגות פרספקטיביותבלנדר מספק שני סוגים שונים של הצגת סצנת תלת-ממד:

  • תצוגה אורתוגרפית
  • תצוגה פרספקטיבית

כדי להשתמש בתצוגות הללו ביעילות, צריך להבין את התכונות שלהן:

תצוגה אורתוגרפית של סצנת תלת ממד היא תמונת דו-ממד בה הקווים המקבילים נראים מקבילים. תכונה נוספת של תצוגות כאלו היא שכל הצלעות בניצב לכיוון הראיה מופיעות בפרופורציה, ביחס תואם.

בדרך כלל תצוגות כאלו מיושרות עם הצירים המרכזיים של הסצנה. צלעות המקבילות לציר המבט נעלמות, אלו המקבילות לצירים המרכזיים האחרים מופיעים אופקית או אנכית. בדרך כלל משתמשים בתצוגה אורתוגרפית במבט מקדימה, מהצד ומלמעלה. זה גם אפשרי לצפות מאחור ומלמטה.

עיוות אחיד גורם לתצוגה האורתוגרפית להיות מאוד שימושית בבניית אובייקטים תלת-ממדיים - לא רק בגרפיקה ממוחשבת, אלא גם בייצור ואדריכלות.

הנה דרך אחת לראות את התצוגה האורתוגרפית:

דמיינו תצלום של אובייקט תלת ממדי קטן דרך טלסקופ ממרחק גדול מאוד. לא תהיה שום פרספקטיבה. כל התכונות יהיו בעצם מעוותות אותו דבר. ללא קשר לשאלה אם הם יהיו קרובים או רחוקים לצד של האובייקט. תן שתי (או יותר טוב שלוש) תצוגות מבט, לאורך צירים שונים, ואתה תוכל לקבל רעיון מדוייק לגבי צורה של האובייקט - טוב בשביל "קבלת הרגשה" של אובייקט תלת-ממדי בעולם וירטואלי כאשר אתה לא יכול לגעת ביד בשום דבר.

דוגמא

[עריכה]

הנה ציור של גרם מדרגות:

תצוגה איזומטרית של גרם מדרגות

והנה תצוגות אורטוגרפיות של אותו גרם מדרגות, כל שירטוט מוקף באדום:

מספר 1: תצוגות אורטוגרפיות של גרם מדרגות
מספר 1: תצוגות אורטוגרפיות של גרם מדרגות

התצוגות הם מקדימה (front), למעלה (top) ושמאלה. קוים מקווקוים מסמלים כי הצלעות הללו, בחיים האמיתיים, יהיו מוחבאים מאחורי משהו, למשל הקיר הימני של גרם המדרגות (דמיינו שכל תצוגה היא כאילו בקרני-רנטגן).

הצלעות מקדימה של החלקים הם נראות גם מקדימה וגם מלמעלה. שימו לב שהם מופיעים במקביל ובאורך שווה בדו-ממד, בדיוק כמו שהם בתלת-ממד במציאות.

מקורות נוספים

[עריכה]


הפרק הקודם:
טרנספורמציה בקורדינטות
תצוגות אורטוגרפיות
תרגילים
הפרק הבא:
תצוגות פרופורציונליות