לדלג לתוכן

Blender 3D ממתחיל למתקדם/חומרים מרובים לכל אובייקט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


הפרק הקודם:
מידול מהיר
חומרים מרובים לכל אובייקט
תרגילים
הפרק הבא:
תמונת מרקם


המטרה שלך

בפרק הזה, אתה תיצור כדור חוף עם שני צבעים מתחלפים לסירוגין. לאורך הדרך, אתה תלמד איך להחיל חומרים מרובים לאובייקט יחיד.

הרבה אובייקטים בחיים האמיתיים יש חלקים שהם בצבעים שונים, או שהם אפילו נוצרו מחומרים שונים. דרך אחת למדל אובייקט כזה היא להפוך כל חלק לאובייקט יחיד בבלנדר. לעומת זאת, בלנדר גם מאפשר לכם להקצות חומרים שונים לחלקים באובייקט יחיד.

הגדרת הסצנה[עריכה]

נתחיל עם פתיחת בלנדר והסרת קוביית ברירת המחדל. אז נבחר את המנורה ונשנה את זה מ-'Spot' ל-'Hemi' בהגדרות האור בחלון המאפיינים (כפתור Object Data), יש לזה את היתרון של נתינה של יותר אור.

עכשיו צור סבכה בשביל כדור החוף:

  1. עם חלון ה-3D פעיל, לחץ SHIFT+A ובחר Add > Mesh < UV Sphere
  2. הגדר את הבקרים מתחת "Add UV Sphere" בתחתית של מדף הכלים ל-8 מקטעים (Segment) ו-4 טבעות (Rings).
התוצאות הראשוניות יהיו גסות, אבל סבכות עם פחות קודקודים קלות יותר לעריכה.


כדי ליצור את הסבכה יותר עגולה, לך להקשר המשנים (Modifires) בחלון המאפיינים (סמל מפתח ברגים) ותוסיף משנה מחלק שטח פנים (Subsurf Modifire). הגדר את הערך ב'View' ו'Render' ל-2. וכדי להיפטר מהמראה הבלוקי הזה, לך לכלי המדף והגדר את ההצלה כחלקה (Smooth).

זמן להוספת צבע[עריכה]

עכשיו אתה מוכן להוסיף צבעים לאובייקט:

  1. לחץ TAB כדי לעבור למצב עריכה.
  2. בחר את כפתור "Materials" (חומרים) ולחץ 'New' (חדש).
כמה שורות נוספות יכולות להופיע בחלון המאפיינים.
  1. בסרגל "Material", הגדר את צבע הפיזור (Diffuse) לאחד משני הצבעים שנבחרו ברצועה, כלומר, צהוב.
בנקודה הזאת, הכדור יהיה צהוב.

בסרגל "Material" לחץ על כפתור ה-"+" (מצויין בעזרת התיבה האדומה בתמונה, מתחת) קרוב ללמעלה של הלושנית ולימין מרשימת החומרים. זה יצור משבצת חדשה ריקה ברשימת החומרים. כפתור "+New" יופיע (מצויין בעזרת התיבה הכחולה, בתמונה שלמטה).

לחץ על כפתור +NEW וחומר חדש יופיע ברשימת החומרים. מבטיח שזה נבחר ברשימה של החומרים ומשנה את צבע הפיזור לצבע השני של הבחירה שלך (התמונות במדריך זה משתמשות בכחול). שום דבר לא יקרא לכדור, עדיין.

כל הקודקודים אמורים להיות עדיין בחורים, לחצו A כדי לבטל את הבחירה בהם. החליפו למבט קידמו עם NUM1, ולמצב בחירת פאות עם לא הוגדר כפתור. ראו {{כפתור}} לרשימת ה"כפתורים" המלאה.

ואז לא הוגדר כפתור. ראו {{כפתור}} לרשימת ה"כפתורים" המלאה.

.כדי להימנע מתאונה, וודא שיש לך "Limit selection to visible" פעיל. עכשיו בחר עמודה של ארבע פאות שיצרו רצועה אחת של כדור החוף: בחלון המאפיין חומר, מודגש החומר הנבחר השני (Material.001) ברשימת החומרים, ולחץ על כפתור "Assign" (הֵקְצֶה).

עכשיו סובב את התצוגה כך שתוכל לדלג על קו צהוב סמוך לפס כחול, ובחר את העמודה שנייה שתהפוך לרצועה כחולה. עבוד את דרכך סביב הגדור הכחול כדי לעשות זאת עוד שתי פעמים (נ.ב. אפשר גם לבחור את כל הרצועות שאתה רוצה מההתחלה ולעשות זאת בצעד אחד). זכור שיצרנו שמונה מקטעים, ארבעה בשביל הרצועות הצהובות: יותר טבעות יכולות ליצור עוד פאות בכל רצועה, ויותר לחיצות על כל אחד.


הפרק הקודם:
מידול מהיר
חומרים מרובים לכל אובייקט
תרגילים
הפרק הבא:
תמונת מרקם