לדלג לתוכן

Blender 3D ממתחיל למתקדם/זיכרון הניהול של בלנדר

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מאגרי נתונים ומשתמשים

[עריכה]
הפרק הקודם:
חלון התצוגה
זיכרון הניהול של בלנדר
תרגילים
הפרק הבא:
מהי סבכה?


זה שימושי להבין את הזיכרון הניהולי של בלנדר (Blender manages memory). רק על כל דבר של מסך בלנדר - אובייקטים בסצנה, הסצנות בעצמם, חומרים, מרקמים, וכל דבר - זה מאוחסן במאגרי נתונים (Datablocks) . כל מאגר נתונים יכול להתיחס לאחד או יותר מקומות, הכי הרבה במאגרי נתונים אחרים - בשפה של בלנדר, יש אחד או יותר משתמשים. לדוגמא, כמה אובייקטים שונים יכולים לשתף את אותו החומר, אז מתי שאתה משנה מאפין באותו החומר, זה אוטומטי ישנה את ההופעה של כל האובייקטים הללו.

אם המספר של המשתמשים במאגר נתונים נופל ל-0, זה עדיין ישאר סביב בזיכרון, אבל זה לא ישמר מתי שהמסמך נשמר, אם אתה שמרת וטענת שוב את המסמך, כל מאגרי הנתונים של אפס משתמשים יעלמו.

אבל עד הנקודה הזאת, מאגר הנתונים ימשיך להופיע בתפריט הנפתח הרלוונטי, כך שתוכל להציב כאן מחדש משתמשים נוספים.

אתה יכול להקצות משתמש מדומה (fake user) למאגר הנתונים; זה מה שכפתור "F" שבשביל בתפריט הנפתח שרושם את מאגר הנתונים של הנושא הזה. זה מבטיח שהמשתמשים שיספרו לעולם לא יהיו אפס, כך שמאגר הנתונים תמיד ישמר במסך אפילו אם אין שום משתמש אמיתי. זה שימושי למסמכי "library" (ספריה), שיכולים לכלול אוסף של חומרים וטקסטריות שמושיים, נגיד, שזה להיות מקושר או מיובא למסמך אחר, בלי ללקחת בכלילה חומר מדומה הספריה רק כדי להיות בטוח שהחומרים והטקסטורות האלו ישמרו.

לדוגמא, הנה אופצייה שנותנת לך לבחור חומר בשביל אובייקט:

החלק המרכסי מראה את החומר הנוכחי, שניתן לערוך אותו . כפתור ה-X שובר את הקישור לחומר הזה ומפחית את מס' המשתמשים לאחד, מתי שכפתור F מקצה משתמש מדומה לחומר הזה. כפתור ה-+ נותן לך ליצור חומר חדש.

סמל החומר משמאל פותח רשימה של חומרים קיימים כדי לבחור מהם, בנוסף לתיבת חיפוש כדי לחפש חומרים קיימים:

שים לב לערך עם סמל 0 ליד זה, זה אומר שיש לו משתמש שנספר כאפס, ויעלם מתי שהמסמך ישמר ויטען מחדש, אם אין לזה יותר משתמשים.

האפשרויות גם מציגה את המשתמשים הנוכחיים אם הם נספרו יותר מ-1:


<המשך לא תורגם. תוכלו לתרגם מן הגרסה האנגלית>