שלבי החייאה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הבהרה: המידע בוויקיספר אינו מהווה ייעוץ רפואי.

החייאה היא פעולה רפואית מלאכותית הנעשית באדם המצוי בדום לב- מצב בו הלב שלו כושל לייצר זרימת דם, ומטרתה להשיב קצב לב תקין ונשימה ספונטאנית. הפעולות העיקריות הכלולות בה פתיחת נתיב האוויר, הנשמה מלאכותית, עיסויי חזה ודפיברילציה (שוק חשמלי). באנגלית- CPR, ראשי תיבות של Cardio Pulmonary Resuscitation.

מאמר זה נכתב על-פי הנחיות איגוד הלב האמריקאי מ2005 (American Heart Association guidelines for cardiopulmonary resuscitation and emergency cardiovascular care 2005) ועל-פי הנחיות ה-(ERC (European Resuscitation Council, גם הן משנת 2005. הנחיות אלה הן מבוססות על מחקרים ועובדות (evidence based) ועל החלטות של ועדות קונצזנוס המורכבות ממומחים בכירים בתחום הקרדיולוגיה, הרפואה הדחופה, ההחייאה, החינוך, ועוד, המשתייכים לאיגוד הלב האמריקאי ול-ERC. את ההנחיות המלאות ניתן למצוא בלינקים הבאים-


ההנחיות המלאות של איגוד הלב האמריקאי ב"Circulation", עלון האיגוד

סיכום ההנחיות ב"currents", עלון של מדריכי האיגוד

ההנחיות המלאות של ה-ERC

משתמשים מתבקשים שלא לערוך את המאמר בצורה שנוגדת הנחיות אלה, או לחילופין להביא סימוכין לכל שינוי שאינו תואם הנחיות אלה.

שלבים בהחייאה בסיסית[עריכה]

בטיחות ופעולות מקדימות

 1. הבטח כי אתה והנפגע בטוחים
 2. לבש כפפות
 3. בדוק האם הנפגע מגיב- קרא לו בקול, וטלטל את כתפו.
 4. אם הנפגע אינו מגיב, או שזקוק לטיפול רפואי, התקשר 101 או הפעל נוכח לעשות זאת

נתיב האוויר

 1. פתח את פיו של הנפגע, והבט אם ישנם הפרשות או גופים זרים- דם, קיא, פיסות מזון. אם יש, סלקם בזריזות
 2. הנח שתי אצבעות אחת הידיים מתחת לסנטר הנפגע ואת כף היד השניה על מצחו. הטה את הראש אחורה והרם את הסנטר. פעולה זאת תרחיק את בסיס הלשון מפתח קנה הנשימה.
  הטיית הראש והרמת הסנטר מביאות להרחקת בסיס הלשון מפתח קנה הנשימה

נשימה

 1. חשוף את החזה של הנפגע
 2. כשנתיב האוויר פתוח, הצמד אוזנך לפה הנפגע. במשך עד 10 שניות, האזן לתנועת אוויר, נסה להרגיש אותה על אוזנך והבט אם בית החזה עולה. אם לא הבחנת בוודאות בנשימה נורמאלית, יש להנשים את הנפגע.
 3. הנשמה- שמור על נתיב האוויר פתוח. הצמד פיך לפי הנפגע, או השתמש במחסום/מסכת כיס. אטום את אפו בשתי אצבעות, ונשום לתוך פיו בעדינות עד לעליית בית החזה. הרפה את את הפה, וחזור על הפעולה כעבור 2 שניות. אם אינך מעוניין להנשים אדם זר, עבוד מיד לשלב "מחזור הדם".

מחזור הדם

 1. אם הינך איש מקצוע רפואי המנוסה במקרי חירום, בדוק דופק בעורק הקרוטיד, משך 5-10 שניות. התחל עיסויים בכל מקרה של ספק. אם אינך איש מקצוע רפואי המנוסה במקרי חירום, המשך מיד לעיסויים.
 2. חשוף לחלוטין את חזה הנפגע. וודא שהוא שוכב על מצע קשיח ושגופו אינו גבוה מברכיך.

הנח שורש כף יד אחת במרכז החזה של הנפגע, בין הפטמות. הנח את ידך השניה,עליה. כעת התחל במתן העיסויים: שמור על ידיים ישרות, מרפקים נעולים, ועמוד בזווית של 90 מעלות מעל לחולה. בצע 30 לחיצות רצופות. לחץ חזק- לעומק של 5 ס"מ, מהר- קצב של 100 בדקה, והרפה לחלוטין לאחר כל לחיצה. לאחר 30 עיסויים, חזור לביצוע 2 הנשמות, וחוזר חלילה. אם אינך מבצע הנשמות, בצע עיסויים רצופים בקצב של 100 בדקה. המשך עד להשתלטות צוות בכיר, חיבור דפיברילטור, או שהנפגע מתחיל לזוז.

מאמר זה אינו מהווה כל תחליף למעבר קורס בהחייאה. את הקורס ניתן לעבור במגן דוד אדום, במרכז הרפואי תל-אביב, או במספר חברות פרטיות.