שיחה:ספר מתכונים/בלאדי מרי

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הערך הועבר מהויקיפדיה, נכתב שם על ידי אלמוני. עידן ד 09:28, 17 ספטמבר 2005 (UTC)

מה מצב זכויות היוצרים של מתכונים? אמיתי 15:57, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
כנראה עוד שאלה לדרור. מן הסתם אסור להעתיק מתכון מספר (אני חושב) אבל אם באמת אסור, מה עושים עם הערך? מוחקים? דרך אגב, תיכף אני אעלה מתכון לקוגל ירושלמי - חבר שלי העלה את זה בבלוג שלו, ואישר לי להעתיק את זה לכאן (לא מתכון מספר). עידן ד 22:17, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
אני לא בטוח שאתה צודק. נשאל את דרור. אמיתי 15:32, 19 ספטמבר 2005 (UTC)
ראשית יש לי בעיה עם העלאת מתכונים בכלל לויקי ספר - מתכון הוא דבר ייחודי (שמוגן, כמובן בזכויות יוצרים) וכל שינוי בו יכול להרוס את התבשיל. שינוי של כף סוכר לכפית משנה לחלוטין תבשיל ויוצר למעשה תבשיל אחר. אני הייתי מגן על כל דף ומאפשר רק תיקוני טעויות.
ולשאלתכם. הנוסחה של המתכון אינה מוגנת. כמו נוסחה כימית או מתמטית: 2 ביצים + 1 כף סוכר - זה עובדה ואין זכויות יוצרים על עובדות.
הניסוח עצמו הוא מוגן. כאשר נירה רוסו בספרה "אוכלים בירושלים" מתייחסת לעירבוב המרכיבים בחמין כאל "מעשה מרכבה" - יש לה זכויות יוצרים על בחירת המילים וניסוחן. כך גם למתכון לקוגל. אם החבר ויתר על הזכויות בניסוח אפשר להשתמש במתכון. אבל יש לוודא שהוא לא מועתק מספר בישול אחר.
כעיקרון, כל עוד הניסוח מקורי אין בעיה. דרור
אני לא מבין את הבעייתיות שנובעת מכך ש"מתכון הוא דבר ייחודי וכל שינוי בו יכול להרוס את התבשיל". גם משפטים מתמטיים הם דבר ייחודי וכל שינוי בניסוח שלהם יכול להרוס אותם לגמרי ולגרום להם להגיד משהו שהוא בכלל לא נכון. אז מה, לא כותבים מתמטיקה? דברים לא משתנים בכזו קלות למרות שהעריכה פתוחה לכולם (בפרט אם מי שכתב את הערך טורח לעקוב אחריו). גדי אלכסנדרוביץ' 17:04, 19 ספטמבר 2005 (UTC)
מסכים עם גדי. חוץ מזה, העניין , לעתים קרובות, באתר וויקיספר זה הרישיון, ולא אפשרות העריכה.
ובחזרה לעניינו. אחד מאחיי, חקר ומצא את ההתייחסות הזאת לנושא הנידון. מצוטט שם פסק דין המסכים עם דרור (באופן לא מפתיע). אמיתי 19:45, 20 ספטמבר 2005 (UTC)