שיחה:חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי לתלמידי תיכון/נגזרות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשוב לזכור שאנחנו יוצרים פה ספר לימוד, לא ערך אנציקלופדי.
המשמעות היא שההסברים צריכים להיות מובנים ואינטואיטיביים יותר משהם צריכים להיות מדוייקים וטכניים.
אם אפשר, רצוי גם לדאוג שקריאת הטקסט תהיה מהנה ושהניסוח לא יהיה יבשושי ורשמי.

שימו לב גם שהטקסט שנוצר לנו כאן הוא ברמה תיכונית - עד רמת הבגרות.
באוניברסיטה נושא החשבון הדיפרנציאלי, בעיקר למתימטיקאים ומהנדסים, מכוסה בצורה שונה, הרבה יותר נרחבת, ועם הרבה יותר פרטים בנוגע להגיון שמאחורי העקרונות.
ייתכן שעם הזמן ייצטרכו להיווצר שלושה ספרים נוספים:
1)רפרנס (reference) תיכוני, שכולל את החומר מאוד מתוקצר, ללא ההסברים הארוכים, הדאחקות, וההערות. ספר למי שלמד כבר את החומר.
1) ספר לימוד אוניברסיטאי, שכולל את החומר ברמת עומק של תואר ראשון במתימטיקה, עם כל המשפטים, ההוכחות, וההסברים. כולל פונקציות מרובות משתנים, נגזרות כיווניות ומשטחיות, אינטגרלים כפולים ומשולשים, פונקציות וקטוריות, ונושאים נוספים שאינם כלולים בכלל בחומר התיכוני.
3)רפרנס אוניברסיטאי, ראה הסבר לreference התיכוני.

אגב, הוויקיספר האנגלי של החשבון הדיפרנציאלי (calculus) יכול להיות מתורגם ולשמש הבסיס לספר הלימוד האוניברסיטאי. יש שם הרבה מידע.

- the_duke/עופר ולדמן -

בגדול אתה ממש צודק בכל מה שאתה אומר, אבל עוד חזון למועד... אני מקווה שנצליח להביא חבר'ה מהויקיפדיה שאוהבים לכתוב על מתמטיקה גם לפה. חוץ מזה אתה מוזמן להירשם ולחתום עם שם המשתמש שלך. עידן ד 13:22, 6 אוגוסט 2005 (UTC)

בנוגע לשאלה על כלל השרשרת[עריכה]

בנוגע לשאלה על כלל השרשרת (שנכתבה משום מה בשינויים ולא בשיחה): תשים סוגריים לv או u:

תסתכל בספרי לימוד, שם זה אמור להיות מנוסח בצורה המקובלת
the_duke/עופר ולדמן 04:48, 25 אוגוסט 2005 (UTC)

הסבר בנוגע לשחזור[עריכה]

מבחינה היסטורית, מושג הנגזרת הומצא זמן רב לפני המצאת מושג הגבול, שפותח רק בידי קושי. הכלי ה"מקורי" שבו השתמשו בשביל גזירה ואינטגרציה היה האינפיניטסימל. גדי אלכסנדרוביץ' 06:45, 25 פברואר 2006 (UTC)

הנך טועה טעות, אם איני טועה ליבניץ וניוטון שעבצם הם האבות המקוריים של החדו"א חישבו נגזרות עם גבולות בין x ל-x1. בקרוב אקבל מהמורה שלי את ספר ההיסטוריה של המתמטיקה ונבהיר כמה דברים.

ציטוט מהספר "An introduction to the history of mathematics" של Howard Eves:
"Much of the treatment in our present-day college calculus texts, such as the basic concepts of limit and continuity, is due to Cauchy" (ע"מ 488).

אשמח לשמוע מה יש לספר ההיסטוריה של המורה שלך לומר (ובפרט אשמח לדעת את שם הספר - הייתי רוצה עוד מקורות בעצמי). עוד אישוש לטענה שלי אפשר לראות כאן: [1]. מה שכן, אני מודה שאני לא בטוח אם ניוטון השתמש באינפיניטסימלים או במשהו אחר. זכור - גבול פירושו אפסילונים ודלתות.

אגב, הלוואי שרק חוסר הדיוק ההיסטורי היה הבעיה בפסקה שלך. באופן כללי היא מאוד לא ברורה ולא מסייעת להבנה על מה מדברים. גדי אלכסנדרוביץ' 18:14, 26 פברואר 2006 (UTC)

שיוך הפרק[עריכה]

לשמחתי הרבה, בזמן האחרון נוספו פרקים רבים בוויקיספר. לצערי הרב, רבים מהם אינם משוייכים לשום ספר.
אודה מאוד לכותב הדף על שינוי שם הפרק כך שיבהיר לאיזה ספר הוא שייך. למשל: "מתמטיקה לתיכון/חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי/נגזרות", וכולי. רותם 18:35, 26 פברואר 2006 (UTC)

מחיקה[עריכה]

הנושא פוצל לשני נושאים :

--Illuyanka 21:59, 28 בפברואר 2009 (IST)תגובה[תגובה]

נגד אז מה, חזרה נוספת על החומר לא תזיק, כמו בכול סיפרי המטמטיקה דן אבנר 20:16, 1 במרץ 2009 (IST)תגובה[תגובה]

פתחתי הצבעת מחיקה, והעברתי לשם את תוכן הדיון. Johnny Zoo 00:03, 2 במרץ 2009 (IST)תגובה[תגובה]