שיחה:ארמית/אלף בית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מי כתב את השטויות האלה? ארמית נכתבה בשלושה סוגי כתב שונים.
ביניהם הכתב האשורי והכתב הסיני הנבדלים מן הכתב העברי שהיה מקובל בקרב קהילות מסויימות.
עד היום משתמשים בכתב האשורי בקהילות דוברות ארמית בסוריה והיא גם נלמדת בבתי ספר סוריים.
הסיבה שאין אזכורים כל כך מוכרים לשימוש בשפה הארמית היא שהדוברים עצמם אינם מפותחים טכנולוגית ואינם נגישים לרשת האינטרנט YaronSh 17:19, 17 באוקטובר 2008 (IST)

על מה אתה מסתמך? אתה לא יכול לצעוק ולטעון טענות בלי סימוכים.(לא מי שצועק הכי חזק, צודק... צריך ביסוסים) וחוץ מזה כולם יודעים שהעיברית היתפתחה מארמית .... והכתב הסיני (שהוא לא כתב פונטי) ממש לא דומה. אז אם לך יש דעה אחרת תביא רשימה של מקורות עליהם אתה מסתמך היות שבלשנים לא מסתמכים על האינטרנט כדי לחקור את מקור השפות אלא על מגילות ומקורות ארכיאולוגים 19:57, 17 באוקטובר 2008 (IST)


נתחיל מויקיפדיה http://he.wikipedia.org/wiki/ארמית, איני זוכר את שמות הספרים בהם עיינתי במכללה אבל גם בהם מופיע המידע הזה, מלבד זאת, חיפוש קצרצר ביוטיוב אחר המילה Aramaic מוביל לשלל סרטונים בהם השפה המדוברת לא מופיעה באותן האותיות, כמו כן, קישור נוסף מיוטיוב מציג את הסרטון הבא: http://www.youtube.com/watch?v=lOD1JC5JLDw

ארמית מדוברת עד היום במספר כפרים נידחים בסוריה, מספר הדוברים הוא כ־445 אלף לפי ויקיפדיה. מבירורים נוספים שערכתי מסתבר שישנו גם בית ספר ארמי המלמד את כלל תוכן הלימוד בשפה הארמית בכתב האשורי.

טיעונים רבים אומרים כי הסורים הדוברים כיום את השפה הם אינם צאצאים של דוברי השפה המקוריים וכי הם מושפעים עקב מסחר וקרבה לדוברי ארמית קדומים.

באתר "הפסיון של ישו" נתקלתי לראשונה בכתב הארמי האשורי, הסרט שנאסר לצפיה בישראל עקב חשד להסטה ולהוצאת דיבה כנגד העם היהודי נכתב גם בשפה הזו ויש אף הטוענים כי מל גיבסון דובר את השפה ויודע לכתוב בה בעצמו.

בכותרת הסרטון כתוב בשלוש שפות כאשר בערבית כתוב: אלאבג'דיית אלארמיה (אבג'ד זה אלפבית, אל ארמיה - הארמי) ובארמית אשורית כתוב - אתותא ארמיא (אותיות ארמיות)

באמת שאני מדבר מנסיון והרבה ממנו, אבקש לתקן את הספר, תודה רבה! --YaronSh 00:06, 26 באוקטובר 2008 (IST)

אתה מוזמן לתקן את הספר. בברכה, Johnny Zoo 10:43, 26 באוקטובר 2008 (IST)
מלבד ציון העובדה כי זהו כתב ארמי מהמאה החמישית לספירה אין לי הרבה מה לתרום, הכתב הארמי המודרני הנהוג בפי אותם העמים הסורים הינו ארמית חדשה מבוססת אשורית (סורית) ומקור הכתב ותרבות הוא אומנם נוצרי (יש הטוענים כי ישו דיבר את השפה) אך כיום ישנו מספר גדול של דוברים מוסלמים ואילו מספר הדוברים הנוצרים הולך וקטן, לא היתה לי כוונה לכתוב מדריך, אני רק חושב שהוא מטעה במתכונתו הנוכחית ושעד שלא ימצא נוסח מוצלח ויעיל יותר אין כל סיבה להשאיר את המדריך הזה כאן YaronSh 01:22, 27 באוקטובר 2008 (IST)