עזרה:חופשת ויקי

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

חופשת־ויקי היא מונח המתאר מצב בו שרוי ויקיסופר. המשמעות היא עזיבה זמנית של הפרויקט ממניעים הקשורים לפרוייקט עצמו או מאילוצים חיצוניים. הוויקיסופר אינו עוזב את ויקיספר באופן סופי אלא לוקח פסק זמן מסיבות כאלה ואחרות.

חופשת־ויקי יכולה להמשך מספר ימים, אך אין לחופשה שכזו גבול מוחלט. חופשת-ויקי תמשך עד שהוויקיסופר יחליט אם הוא עוזב את ויקיספר באופן סופי או לא.

חופשת־ויקי היא דרך טובה להרגע ממלחמת עריכה, ערכים בעיתיים, טיפול בטרולים וכיוצא באלה. ראו גם: עצבנות-ויקי.

ויקיסופרים מסורים במיוחד יתקשו לצאת לחופשת־ויקי, ולכן הם לעיתים מודיעים על יציאה לחופשה שכזו, אך לבסוף מוצאים את עצמם עורכים וכותבים בניגוד לרצונם. חלקם יוצאים לחופשות־ויקי מצומצמות יותר, ובהן הם לוקחים חלק רק בפעילויות מסוימות בוויקי, לרוב בצדדים המקצועיים בלבד.

חופשת־ויקי כתופעה חברתית[עריכה]

חופשת-ויקי כתופעה חברתית מתייחסת להחלטה ההתנדבותית של חבר קהילת הוויקי להפסיק ולהשתתף בה לפרק זמן מסוים. ההשעיה הזמנית עשויה לארוך שבוע, שבועיים, שלושה ואפילו יותר, והיא בדרך כלל קשורה לרמות גבוהות של עצבנות-ויקי.

הסיבות לצורך ב"חופשה" הן רבות ומגוונות. השחתות, חוסר הסכמה, תרבויות שונות, דעות, עמדות ומחשבות עשויים לגרום למשתמש לרצות לקחת לעצמו חופשת-ויקי. מתחים בעולם האמיתי עשויים גם הם להשפיע על התנהגותו של המשתמש באינטרנט, מה שעלול להוביל להפרות סדר שבסופו של דבר ייאלצו את כל הצדדים לקחת לעצמם חופשת־ויקי.

סיבה אחרת יכולה להיות צורך פסיכולוגי של משתמש לקבל תשומת לב. צורך זה עשוי להוביל משתמש ליצור מריבות וסכסוכים בין חברי הקהילה, מה שעשוי להוביל יציאת משתמשים מסוימים לחופשת־ויקי.

ניתן להודיע על חופשת־ויקי על ידי כתיבת הודעה בראש הדף, עדיף באמצעות תבנית:חופשת ויקי.

ראו גם[עריכה]