לדלג לתוכן

ויקיספר:משתמש רשום

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
(הופנה מהדף עזרה:משתמש רשום)

ויקיסופרים הם אנשים הכותבים ועורכים ספרים בוויקיספר.

היררכיית הויקיסופרים[עריכה]

כל הוויקיסופרים שווים, ודעתם נחשבת באותה מידה, בין אם בדיונים העוסקים בערכים, במחיקה או בקביעת מדיניות. אם יש מחלוקת, מתקבלות החלטות באמצעות הצבעה דמוקרטית בין הוויקיסופרים.

עם זאת, קיימת היררכיה מסוימת בין הוויקיסופרים השונים. ההבדלים אינם מתבטאים בסמכות, אלא ביכולות עריכה טכניות.

  • משתמש אקראי – כל משתמש שלא נרשם במערכת. גם משתמש אקראי יכול לקרוא ערכים ולערוך אותם.
  • משתמש רשום – משתמש שנרשם בוויקיספר. הרישום מקל על הוויקיסופרים האחרים להכיר את המשתמש וליצור איתו קשר. בדרך כלל, עבודתו של משתמש רשום תוערך יותר על-ידי הוויקיסופרים האחרים. בנוסף, הרישום תורם לפרטיותו של המשתמש: בעוד שמשתמש אקראי מיוצג בוויקיספר לפי כתובת ה-IP שלו, משתמש רשום מוצג באמצעות הכינוי (Nickname) שבחר לעצמו. לאחר ארבעה ימים הופך המשתמש הרשום למשתמש ותיק המעניק לו הרשאות עריכה מורחבות מלמשתמש אנונימי: יש באפשרותו להעלות תמונות, לשלוח הודעות דואר אלקטרוני למשתמשים אחרים ולהעביר (לשנות) את שמם של דפים. לפרטים נוספים ראו: ויקיספר:למה ליצור חשבון?.
  • מפעיל מערכת – משתמש שניתנו לו הרשאות מורחבות המאפשרות לו להתמודד עם השחתות בוויקיספר. למשתמש בעל הרשאה זו יש היכולת למחוק דפים מהשרת, לשחזר אותם, למנוע ממשתמשים אחרים את היכולת לערוך דפים, לנעול דפים וכדומה. לתפקיד זה מתמנים ויקיסופרים ותיקים ומנוסים, המכירים היטב את הנפשות הפועלות ואת כללי ויקיספר. לפרטים נוספים ראו: מפעיל מערכת.
  • ביורוקרט – למשתמש בעל הרשאה זו ניתנות כל הסמכויות של המפעילים, בתוספת האפשרות להפוך משתמשים רשומים רגילים למפעילים. רשימת הביורוקרטים בוויקיספר נמצאת כאן.
  • דייל – משתמש זה מסוגל לעבור בין כל המיזמים של קרן ויקימדיה ולמנות את עצמו לאיזה תפקיד שיבחר: מפעיל, ביורוקרט ואף מפתח (ראו להלן). בנוסף, דיילים יכולים למנות כל משתמש בכל מיזם לכל תפקיד באשר הוא.
הדיילים (שמונה במספר) ממונים על התחזוקה של המיזמים השונים. הם אינם עוסקים בבעיות טכניות, ואי אפשר לפנות אליהם בבקשות לטיפול בבאגים.
לוויקיספר העברי אין נציגים בקרב הדיילים. לפרטים נוספים ראו מטא-ויקי:דיילים.
  • מפתח – למשתמשים אלו יש גישה לכל מסד הנתונים, והם מסוגלים לטפל בכל הבעיות הטכניות. המפתחים אינם מטפלים בבעיות פנימיות של אתרי ויקימדיה, אלא רק בנושאים הטכניים. לפרטים נוספים ראו מטא ויקי:מפתח.

ויקיסופרים רשומים[עריכה]

רשימה אוטומטית של כל מי שיצרו חשבון בוויקיספר נמצאת כאן, אך יש לציין שרבים מאנשים אלו רק יצרו חשבון ומעולם לא ביצעו עריכות בויקיספר. רשימת הויקיסופרים הפעילים ביותר נמצאת כאן. אם אתם זקוקים לעזרה ורוצים לפנות לאחד הפעילים באופן אישי, ייתכן שתעדיפו לפנות לאחד ממפעילי המערכת. רשימת מפעילי המערכת נמצאת כאן.

ראה גם[עריכה]

  1. תיוג