ספרדית/העבר הבלתי מושלם

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

העבר הבלתי מושלם[עריכה]

בעבר הבלתי מושלם (Preterito Imperfecto) נשתמש כאשר אנו רוצים:

  • לתאר פעולות בעבר שהסתיימו, אך איננו יודעים מתי התחילו או הסתיימו.

...Araba a tu propiedad hasta

  • לתיאור הרגלים בעבר, כאשר אין אנו מציינים תקופה מוגדרת.

לדוגמה: cuando vivía en parís, yo estudiaba en una escuela muy buena. המשפט אינו מסגיר פרט זמן ישיר, אך מתבסס על פריז.

  • לתיאורים או לרקע של פעולות בעבר.

לדוגמה: Eran las ocho de la noche. Yo miraba la tele y mi mama limpiaba la casa cuando mi papa llegó.
llegó הינו הבסיס, שעליו מונחות שלוש הפעולות הבלתי מושלמות.

  • לתיאור פעולה ממושכת בעבר שנקטעת ע"י פעולה אחרת (הפעולה הקוטעת תהיה בזמן אחר).

Enseñaba al niño todas las tardes.

  • לתיאור זמן וגיל.

לדוגמה: .yo tenia diez años cuando mi abuelo murióשימו לב להחלפת הזמנים.

  • לתיאור שינויים בין העבר להווה (לעיתים נשתמש בפעלים אבסטרקטים)

Antes no me gustaba hacer deporte, hoy yo corro todos los días por el parque. פעם/עכשיו.
נשתמש בעבר הפשוט במקומו כאשר:

  • מתואר זמן ספציפי או תקופה ספציפית (למשל אתמול, שש שנים, קיץ שעבר).

Pesé viente Kg hace diecisies años. לעומת זאת- Pesaba viente Kg hace mucho.

  • מסופרים התחלה או סיום של פעולה.

הטייה רגילה[עריכה]

סיומת ar-:
R הפועל מתחלף בba+הסיומת של הגוף. גוף ראשון הינו ba ולא bo.
סיומת er-; ir-:
סיומת מתחלפת בía+הסיומת של הגוף. גוף ראשון הינו ía ולא ío/


Flaga Hiszpanii
Gramática - El Preterito Indefenido
גוף -ar -er -ir
Infinitivo hablar aparecer invertir
תרגום לפטפט להופיע למנות
Yo hablaba aparecía invertía
Tu hablabas aparecías invertías
El,Ella,Usted hablaba aparecía invertía
Nosotros hablábamos aparecíamos invertíamos
Vosotros hablabais aparecíais invertías
Ellos,Ellas,Ustedes hablaban aparecían invertían



הטיית פעלים חריגים[עריכה]


בעבר הבלתי מושלם ישנם שלושה פעלים חריגים בלבד: "Ver", "Ir ו"Ser".


Flaga Hiszpanii
Gramática - El Preterito Indefenido
Infinitivo ir ser ver
תרגום ללכת להיות לראות
Yo iba era veía
Tu ibas eras veías
El,Ella,Usted iba era veía
Nosotros íbamos éramos veíamos
Vosotros ibais erais veías
Ellos,Ellas,Ustedes iban eran veían




הפרק הקודם:
הטיית פעלים בזמן העבר הפשוט
העבר הבלתי מושלם הפרק הבא:
צורת Gerundio