סוסים - המדריך המלא/סגנונות רכיבה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
רק סוסים הולכים באמצע הרחוב, בני אדם הולכים בקצוות.
-- רבי מנחם מנדל מקוצק

לרכיבה על סוסים יש סגנונות רבים. הנה תקציר על כל אחד מהם:

רכיבה מערבית[עריכה]

ריינינג[עריכה]

רוכבת מבצעת סליידינג-סטופ

ריינינג (אנגלית: Reining) היא תחרות רכיבה המציגה אילוף סוסים בסגנון מערבי, בה הרוכב מוביל את הסוס לסדרה של תרגילים קבועים. התרגילים אמנם קבועים ואינם משתנים ממקצה למקצה, אך הסדר שלהם יכול להשתנות. במהלך מקצה ריינינג, יבצע הסוס עצירה במקום והחלקה (Slide Stop), הסתובבות על רגל ציר (Spin Rollback), החלפות רגלים (Flying Lead Change) ומעגלים. כל העבודה במהלך המקצה נעשית בדהרה מהירה (Gallop) ובדהרה איטית (Lop).

ריינינג מזוהה לעתים כ"דרסאז' של הרכיבה המערבית", ביגלל שהוא דורש מהסוס להיות קשוב ומכוונן אל תנועותיו של הרוכב, אשר צריכות להיות כמעט בלתי נראות ותוך כך עליו (הרוכב) להוביל את הסוס לאורך המסלול בתאום ובדיוק. על הסוס להיראות רגוע ונינוח לאורך כל המקצה; כל תזוזה שמעידה על לחץ או חוסר שקט מצדו (נפנוף בזנב בחוסר שקט, רקיעה ברגלים הקדמיות או האחוריות וכו') ישוקללו לרעה בציון של הרוכב.

רודיאו[עריכה]

רודיאו (Rodeo) הוא ספורט שהתחיל בספרד ומקסיקו ולאחר מכן המשיך לארצות הברית, קנדה, דרום אמריקה ואוסטרליה. מהלך הספורט הוא רכיבה על גבי שור או סוס פראים. המטרה היא להחזיק מעמד על גבו של בעל החיים הפראי כתשע שניות כאשר יד אחת מחזיקה בחבל הקשור מסביב צווארו של בעל החיים ויד אחת באוויר. מיד לאחר שהמתחרה נופל מגב השור או הסוס נכנס לרחבה אדם לבוש בגדים צבעוניים ומשנה את נתיבו של השור כדי שהרוכב יוכל לצאת מהרחבה ללא פגיעה מהשור, וגם זה תפקיד שדורש מיומנות. הרוכבים הם לרוב קאובויים ונדרשות שנים של מיומנות וניסיון לשם כך.

כיום הרודיאו פופולרי במערב ארצות הברית, במחוזות קנדה והספורט הלאומי הרשמי במדינות- טקסס ווויומינג ומהווה את אחד מסמליה של טקסס ודרום אמריקה בכלל.

קאטינג[עריכה]

מטרת מקצה זה היא הפרדת פרה בודדת מעדר פרות ולמנוע את חזרתה (האינסטינקטים שלה מורים לה לחזור לעדר שלה). במקצה זה הסוס צריך להיות אתלטי במיוחד, לעבור אימונים רבים ולהינחן ב"חוש הפרה".

ברל רייסינג[עריכה]

במקצה זה צריך הסוס לבצע מסלול בצורת תלתן מסביב לשלוש חביות בזמן הקצר ביותר.

רכיבה אנגלית[עריכה]

דרסאז'[עריכה]

דרסאז'

רכיבה אומנותית (דרסאז') היא ענף ברכיבה על סוסים בה הרוכב נדרש להפגין שליטה בסוס הבאה לידי ביטוי בהצגה וירטואוזית של תנועות טבעיות של הסוס. צירוף של התנועות ומעבר נכון ביניהם יוצרים ריקוד אומנותי אליו שואפים מאמני הסוסים להגיע. בתחרויות מסוימות נדרש הרוכב לבצע תנועות ומקצבים שונים עם סוסו הקבועים מראש ומתבצעים בהתאם לנקודות קבועות ברחבי המגרש.

תחרויות דרסאז' בדרך כלל מתבצעות לפי מבחנים קבועים והרוכבים וסוסיהם נשפטים על פי הדרך בה בוצעה כל תנועה או מקצב, איכות המקצבים והתנועות, ישיבת הרוכב, הרמוניה ועוד. ישנן תחרויות פריסטייל (freestyle) בהן מרכיב הרוכב קומבינאציה של תרגילים לפי מוזיקה ונשפט על פי יצירתיות, קושי התרגילים, התאמתם למוזיקה ומראה הרמוני כללי של ביצוע התרגילים.

מירוצים[עריכה]

מירוץ סוסים הוא ענף ברכיבה על-גבי סוסים שבו מתחרים סוסים ורוכביהם, כשהמנצחים בתחרות הם הסוס והרוכב שהגיעו ראשונים לקו הסיום.

הרוכב (שנקרא ג'וקי) כורע על אוכף קל משקל (כדי להפריע לסוס כמה שפחות). הסוסים המשמשים לרכיבה זו גדולים ומהירים, והם מהגזעים המתאימים לכך, כגון גזע הטורוברד. גזע נוסף שמתחרה במירוצי הסוסים הוא הגזע הערבי, גזע בעל סיבולת גבוהה מאוד ומרץ רב.

בתחרויות למרחקים קצרים (רבע מייל, כ-400 מטר) הסוסים יכולים לפתח מהירות של קרוב ל-70 קמ"ש. בתחרויות למרחקים בינוניים (מייל וחצי, כ-2.4 קילומטר) כמו למשל מרוץ הדרבי המפורסם, המהירות הממוצעת היא 60 קמ"ש. בתחרויות למרחקים ארוכים ועם מכשולים, למשל כמו מרוץ הגרנד נשיונל, המהירות הממוצעת היא כ-45 קמ"ש.

סוסי מירוץ צריכים להיות מוחזקים בתנאים טובים מאוד כדי שיוכלו להגיע לתוצאה המקסימלית. ענף יקר זה ממומן בעיקר על ידי הימורים.

הסוסים מתחרים בהיפודרומים, ישנם מסלולים מעגליים, ישרים, ומסולסלים. ישנם היפודרומים עם משוכות שהסוסים צריכים לקפוץ מעליהן, תוך כדי הריצה המהירה. בשנת 2006 נפתח היפודרום בישראל (בעמק יזרעאל), אומנם לא הותרה האפשרות להמר אך אנשים רבים עדיין באים להתרשם מהמירוצים וליהנות.

פולו[עריכה]

פולו הינו משחק ספורט קבוצתי המתקיים תוך כדי רכיבה על סוסים. מטרת המשחק היא להבקיע שערים נגד הקבוצה היריבה. הרוכבים מבקיעים שער כאשר הם חובטים את הכדור לרשת בעזרת מחבט מעץ. במשחק הפולו השערים תקפים אך ורק אם מי שכבש את השער כבש אותו רכוב על סוס. לפי מסורת המשחק, משחקים נערכים בשטח פתוח וכל קבוצה מורכבת מארבעה רוכבים.

רכיבה טיפולית[עריכה]

רכיבה טיפולית היא שיטת זואותרפיה (טיפול באמצעות בעלי חיים) המשלבת מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים באמצעות סוסים. הזואותרפיה היא ענף של ריפוי בעיסוק ופסיכותרפיה. קהל היעד של הרכיבה הטיפולית הוא ילדים, מתבגרים או מבוגרים בעלי לקויות או הפרעות רגשיות.

ליחס הנרקם עם בעל החיים תפקיד תמיכתי. חוויות הרכיבה הטיפולית מתורגמות לעולמות התוכן השונים בחייו של המטופל, כאשר המטרה היא השגת התפתחות במישור האישי והחברתי.

הטמעת התכנים הטיפוליים מושגת באמצעות מגע ישיר עם בעל החיים, טיפול בסוס, הדרכתו בביצוע תרגילים שונים ועבודה באורווה.