סוסים - המדריך המלא/טיפול בסוסים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
אנו יכולים להוביל סוס אל השוקת, אך לא להכריחו לשתות.
-- פתגם אנגלי


פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.סוס עם ראשייה

האכלה[עריכה]

הסוס זקוק לחציר בבוקר+ בצהריים+ בערב, ותערובת מביאים קצת לסוסים בהתאם לגודל. (לא חובה כי זה עושה מרץ לסוסים וסוס שצריכים אותו רגוע לא חובה להביא לו תערובת)

שטיפה[עריכה]

שוטפים את הסוס עם צינור ארוך. עדיף לא לשטוף את הסוס עם סבון רגיל אלא עם שמפו שמיועד לסוסים. רצוי לשטוף סוס פעם ב3 ימים, מפני שכאשר שוטפים אותו כל יום, (במיוחד עם שמפו) נשטפת ממנו שכבת שומן דקה המגנה על גופו של הסוס. אפשר לשטוף אותו עם זרם מים בינוני כדי שהלכלוך יצא ולאחר מכן להבריש טוב טוב עם מברשת ולשטוף שוב. אחר כך, רצוי להוריד את המים עם מגב מסוים המתאים לסוסים כדי שהסוס יתייבש יותר מהר. מי שבאמת רוצה לגרום הנאה לסוס (במיוחד בקיץ), יכול לשטוף לו את הפנים עם זרם חלש. (יש לזכור: לסוסים אוזניים רגישות, נא להקפיד לא להרטיב אותן.) כמו כן, אסור להכניס הרבה מים לפרסה מלמטה כדי שלא יווצר ריקבון בפרסה.

מיקום השמיכות[עריכה]

הקצה הקדמי של השמיכות אמור להיות בקו של אמצע הרגליים הקדמיות של הסוס.

איכוף[עריכה]

את האוכף קושרים בקשר מיוחד(קשר עניבה), אשר אין אפשרות ללמדו כאן, ויש לחזקו במידה חזקה, אך סבירה,

הלבשת ראשייה[עריכה]

בראשייה יש מידה לסוס, הראשייה צריכה להיות צמודה כדי שהראשייה לא תיפול לסוס באמצע רכיבה.

הרכבת מתג[עריכה]

לאחר שנלביש לסוס את המתג, יש לוודא שהוא במידה הנכונה - לא הדוק ולא רפוי מדי.

הברשה[עריכה]

יש לבצע הברשה פעם ביום, לפני הרכיבה. את ההברשה יש לעשות ביסודיות, במעגלים, נגד כיוון השיער כדי שהלכלוך יצא טוב יותר ומהר יותר. מתחילים בה מכיוון הצאוור לכיוון הזנב. בהתחלה משתמשים במברשת קשה (פלסטיק, גומי) כדי להוציא לכלוך, לאחר מכן לוקחים מברשת רכה ומורידים מלמעלה למטה את הלכלוך. רצוי לסרק לסוס את הרעמה והזנב כדי: 1. שלא יהיו קשרים 2. שיהיה יותר קל לטפל 3. שהרעמה והזנב יצמחו מהר יותר. אולם אם מסרקים את הזנב לעיתים תכופות מדי שערות רבות עלולות לנשור בעת הסירוק, ולוקח להם כמה שנים לצמוח בחזרה לאורכן הרגיל.

ניקוי פרסות[עריכה]

ניקוי הפרסות חשוב מאוד. אם מצטבר כמות רבה של לכלוך עלולות לצוץ מחלות רבות (למשל: כניסת אבנים לתוך הפרסה).כאשר מרימים את רגלו של הסוס ומסתכלים על הפרסה, אפשר לראות כמו צורה של משולש. לצורה זו קוראים "מחוג". כאשר מנקים את הפרסה צריך להזהר לא ללחוץ חזק על המחוג מפני שאזור זה רגיש אצל הסוסים ועלול להכאיב להם ולגרום נזק.

הולכה[עריכה]

כאשר מוליכים סוס, יש לשים לב לעמוד משמאלו של הסוס, בקו של רגליו הקדמיות, ולהחזיק את יד ימין ישרה - כך נמנע ממנו לדרוך על הרגל שלנו.

כיוון ארכובות[עריכה]

הארכובות צריכות לאפשר רכיבה נוחה, עם רגליים כפופות מעט, שהברכיים לא יצאו מהאוכף (מה שאומר שאורך הארכובה קצר). יש לשים לב שהארכובות יהיו באותו האורך בדיוק.