חומרי בניה/חומרי מליטה/גבס

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגבס הינו חומר מליטה אווירי, המשמש בעיקר בגימור ועיצוב פנים.

מקור ויצור[עריכה]

הגבס מופק משני מקורות שונים: הפקה מתוך מחצב גבס טבעי, או כמוצר לוואי של התעשיות השונות.

אבן גבס טבעית[עריכה]

אבן גבס טבעית

אבן הגבס מורכבת מדי-הידרט . היא מחצב טבעי המצוי בארץ באזור הגלעד, בשכבות סלע במדבר יהודה, וכמינרל עיקרי במשקעי הלשון. מאבן הגבס ניתן ליצר המי-הידרט ואן-הידרט על ידי קליה.

גבס מטיפול בשפכים תעשייתיים[עריכה]

גבס מתקבל בתעשיה מסתירה של חומצה גפרתית ע"י תגובה עם אבן גיר בתהליך מתקבלת דו תחמוצת הפחמן וגבס. מקור בתחנות כח פחמיות, מקור החומצה הוא דו-תחמוצת הגופרית שמופרדת מזרם גזי הפליטה. סוג הגבס שמתקבל תלוי בטמפרטורה, בחוזק היוני של התמיסה וב- pH. לכן עשויים להתקבל כל סוגי הגבס.

סוגי הגבס השונים[עריכה]

קיימים סוגים שונים של גבס הנבדלים ביניהם מבחינת הרכבם, מקור חומר הגלם וכן בשיטת קלייתם. הבדלים אלו באים ליידי ביטוי בתכונתיהם. נדע להבדיל בין סוגי הגבס השונים ע"פ כמות המיים הקשורה אליהם, כלומר-

דיהידרט-

המי הידרט-

אן- הידריט-

ככל שנעלה את טמפ הקלייה כך למעשה נוריד את כמות המיים הקשורים. (חשוב לזכור כי חוזקו של הגבס תלוי במידה רבה בכמותם של המיים המוספים, כלומר ביחס מיים גבס.)


המי-הידרט [עריכה]

קליית אבן גבס טחונה דק בטמפרטורה של כ- 150 מעלות (תחום טמפ' נמוך), גורם לדיהידרציה חלקית של הדיהידרט ומתקבל המיהידרט (המעורב בד"כ בגבס בלתי קלוי). זהו למעשה סוג הגבס היחידי בו משתמשים כיום בארץ.

אן-הידריט [עריכה]

קליית אבן גבס בטמפ' של 200 מעלות בקירוב מספיקה כדי לגרום לדיהידרציה של הדיהדרט ומתקבל חומר מליטה המורכב בעיקר מגבס "חסר מיים" הגדלת הטמפ' של הקלייה מקטינה את מסיסותו, ובטמפ' של כ- 600 מעלות מתקבל גבס בלתי מסיס, כלומר אינו מגיב עם מיים ועל כן אינו מהווה חומר מליטה.

אי התאמה בין גבס לחומרי בניה אחרים[עריכה]

קורוזיביות למתכות[עריכה]

אחד החסרונות הבולטים של גבס הוא קורוזיבות למתכות. הגבס הוא מלח, ולכן בנוכחות רטיבות הוא מגביר את אינטנסיביות הקורוזיה של מתכות. בלחות יחסית מעל 80%, מים מתעבים על הגבס. לכן אין להשתמש בגבס במגע ישיר עם מתכות ברזליות בלתי מוגנות. באקלים לח, אין להשתמש אף באבץ ובנחשות במגע עם גבס.

קורוזיביות לצמנט[עריכה]

הגבס הוא מלח של סולפט ולכן הוא תוקף את הטריקלציום אלומינט שבצמנט. מסיבה זו אסור שגבס יבוא במגע עם בטון או מלט טריים מצמנט פורטלנד

שימושים[עריכה]

לבני ולוחות גבס יכולים להגיע במספר צבעים:

  • לבן/חום/אפור - גבס רגיל
  • כחול/ירוק - גבס עמיד בלחות. רכיב גבס כזה עמיד בהרטבה אקראית. העמידות מושגת ע"י שימוש במוספים דוחי מים, כגון: שעווה, פרפין, שמנים סיליקוניים.
  • אדום/כתום - גבס מגן אש. רכיב גבס זה נועד להגן על רכיבים קונסטרוקטיביים מעליית הטמפרטורה במקרה שריפה, לזמן המספיק לפינוי/כיבוי המבנה. עמידות לאורך זמן רב יותר של הלוח מושגת ע"י שימוש בסיבי זכוכית, ואגרגטים קלים מבודדים.

לוחות גבס[עריכה]

לבני גבס[עריכה]

אלמנטים דקורטיביים[עריכה]