לדלג לתוכן

ויקיספר:טרול

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

טרולים באינטרנט הם אנשים שמחבלים באתרי תוכן. עד כה לא היתה ויקיספר נתונה להתקפות של יותר מטרולים בודדים, אך ייתכן שתהיינה כאלה בעתיד. לכן, כדאי לגבש מדיניות אחידה לגבי דרכי ההתמודדות עימם.

מיהו טרול?[עריכה]

טרולים מחבלים באתרי תוכן בשיטות שונות. בפורומים מתרכזים הטרולים בחרחור ריב ומדון. בוויקיספר הדבר מתבטא בהכנסת תוכן שגוי, מתלהם או סתם מעצבן. ההתמודדות עם הטרול קשה ואף כפוית טובה, בפרט בסגנון הפתוח והחופשי שבו מתנהלת ויקיספר.

אף שמשחיתים יש לא מעט, הרי הטרולים נדירים בוויקיספר. מאפיין מובהק של טרול הוא נחישותו: הטרול מנסה שוב ושוב להשחית את ויקיספר, בעוד שהמשחית המצוי נעלם לאחר ניסיונות מעטים. מובן מכך שמשחית יוכרז כטרול רק לאחר שקיבל אזהרה ברורה שהתנהגותו אינה רצויה. כיוון שהתנהגותו של טרול נמשכת זמן רב, סביר שתיווצר הסכמה בין ויקיסופרים אחדים על עובדת היותו טרול. בכל מקרה אין להכריז עצמאית על היותו של משתמש מסוים טרול, מאחר ולהכרזה כזו יש משמעות מרחיקת לכת.

כאמור לעיל, בוויקיספר לא היו, עד היום, יותר ממקרים ספורים של התקפות טרולים, אולי בגלל סוג המיזם והעובדה שכאן נדרשת השקעה רבה מאוד פר ערך.

למה הוא עושה את זה?[עריכה]

טרולים לא מגיעים לאתרי תוכן כדי לתרום להם תרומה חיובית. מטרתם של הטרולים היא ליצור אינטראקציה עם חברי הקהילה בדרך של ריב ועצבנות. הם משיגים זאת על ידי הפרובוקטיביות שבתרומותיהם לשיח הכללי. למשל, הם יכולים לפתוח במזנון דיון בנושא "למה מחקו לי את הספר? ממש דיקטטורה!" ולנסות לשלהב את קהל הכותבים. כל אותן תגובות זועמות שהטרולים מצליחים לחלץ מחברי הקהילה הן הדלק שמניע אותם.

פסיכולוגים עשויים לטעון שההתנהגות הטרולית היא תחליף להתנהגות חברתית נורמטיבית של אנשים שאינם מסוגלים לאינטראקציה חברתית נורמלית, אבל אנו נסתפק בהגדרה שאומרת ש"טרולים לא יודעים לשחק עם אחרים כראוי".

אז מה אפשר לעשות?[עריכה]

חסימתו של טרול עקשן במיוחד לא תמיד עובדת, שכן הוא יכול להשתמש בשירותים שונים כדי להחליף כתובת IP, או לחילופין לפתוח חשבון משתמש אחר חשבון משתמש וכו'. טרול מתוחכם גם יצור ערכים לגיטימיים כדי לטעון שאינו טרול, ולהאחז בהם כתירוץ כמו טובע בקש.

אל תאכילו את הטרול

ההנחה היא שהדרך הטובה להתמודד עם טרול היא מדיניות של "אין דיאלוג". ברגע שמתברר שמדובר בטרול אין לפצוח איתו בדיאלוג, לעודד אותו לשפר את דרכיו, או לכתוב לו תגובות נזעמות. לכן, אין טעם להיכנס למלחמת עריכה עם טרול ולמחוק כל ערך שהוא הכניס דקה לאחר שהוסיף אותו, כי סביר להניח שהטרול עדיין בסביבה ויבחין שהערך שלו נמחק, ומייד יעלה אותו לאתר שוב. על כן, עדיף להמתין שעה-שעתיים כדי שהוא יאבד עניין (שכן כבר קבענו שהוא בעצם מחכה לאותה "אינטראקציה" - מחיקת הערך שלו, רק כדי לשאול בדף השיחה או במזנון "למה מחקתם? אתם דיקטטורים!") ורק אז למחוק את התרומות שלו. בדרך פעולה כזו אנו משיגים שתי מטרות. ראשית, הטרול לא זוכה באותה תשומת לב ממנה הוא ניזון. שנית, נחסך זמנם של הוויקיסופרים, שלא מבזבזים את זמנם על מלחמת עריכה.

מתי בכל זאת יש לנקוט פעולה מיידית?[עריכה]

דרך הפעולה לעיל תקפה במקרה של הוספת ערכים שאינה בולטת מדי. אם הוסיף הטרול בספר כלשהו פרק על כוכבת פורנו, למשל, בניגוד למדיניות של הוויקיספר בעברית, הרי שהסיכוי שמשתמש מן היישוב יתקל בה במקרה תוך שעה-שעתיים הוא נמוך. ההצעה לעיל אינה תקפה במקרים של השחתה נראית לעין. למשל, בוויקיפדיה היה מקרה שבו טרול החליף את התמונה של הערך המומלץ (מקביל ל"ספר החודש" בוויקיספר) בתמונה פורנוגרפית. במקרה כזה אין ברירה אלא לטפל מיידית בהשחתה, גם במחיר של מלחמת עריכה, ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הוויקיסופרים ומפעילי המערכת.