ויקיספר:טיפול בהשחתה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
ונדליזם

אחד העקרונות של ויקיספר הוא היותו ספר לימוד שיתופי, שכל גולש יכול לעדכן אותו, ללא כל צורך בהזדהות. לעתים מגיעים גולשים המנצלים יכולת זו לרעה, ומשחיתים ערכים קיימים. יש המגיעים לערך ריק וכותבים בו שורה של הבל - זו התנהגות שלילית, אך נזקה מועט, וניתן להתייחס אליה בסלחנות. אך באלה שמגיעים לערך בעל תוכן, ומוחקים את תוכנו או מכניסים בו שיבושים קטנים יש לטפל בחומרה:

  • לחסום מיידית את הגולש. היכולת לחסום נתונה למפעיל מערכת. לפני החסימה יש להזהיר את המשחית. ניתן להפנות את תשומת לבם של מפעילי המערכת בדף השיחה של אחד מהם שנראה כפעיל באותו הזמן.
  • לזהות את הספק שדרכו הגיע הגולש, למשל באמצעות האתר DShield, שבו ניתן להקיש כתובת IP ולקבל כתובת URL. דוגמה: לכתובת IP שערכה 212.199.155.85 יתקבל URL שערכו forward.012.net.il. (לא תמיד זה מצליח). לאחר זיהוי הספק, יש לפנות למחלקת ה-abuse (שימוש לרעה) שלו ולהגיש תלונה. לכל ספקי האינטרנט בישראל יש מחלקת abuse, שמתייחסת בחומרה למעשי השחתה, שהם עבירה פלילית בהתאם לחוק המחשבים. לפעמים אפשר למצוא את הכתובת רשומה כבר בדו"ח של DShield.
    (אתר נוסף שאפשר להשתמש בו הוא Convert IP Address to Host Name).

אם נתקלתם בדף מושחת שמכיל תוכן אמיתי (שקדם להשחתה) אנא תקנו אותו!

תלונה רשמית על משחית[עריכה]

בדרך כלל יש למחלקות ה-abuse כתובת e-mail מהצורה abuse@provider.
להלן רשימה מפורטת:

  • abuse@012.net.il ‏(012 קווי זהב)
  • abuse@aquanet.co.il (אקוונט)
  • abuse@bezeqint.net (בזק בינלאומי)
  • abuse@inter.net.il (אינטרנט זהב)
  • abuse@netvision.net.il (נטוויז'ן)
  • abuse@013barak.net.il ‏(013 ברק)

בתלונה יש לפרט את כתובת ה-IP של המשחית, ואת השעה המדויקת שבה אירעה ההשחתה (שימו לב שאם לא הזדהיתם, השעון של ויקיספר הוא GMT +2, כלומר מפגר בשעתיים). רצוי לצרף צילום של דף שינויים אחרונים שמוכיח את הפרטים הללו, או קישור מדויק להשוואת גירסאות המראה את העריכה ואת כתובת ה-IP.

דוגמה למכתב[עריכה]

שלום רב,

בתור אחד ממפעילי המערכת של אתר he.wikibooks.org, ברצוני לדווח לכם על השחתת דפים באתר זה שנעשתה על-ידי גולש שהוא לקוח שלכם. ההשחתה נעשתה ביום שבת, 6 בדצמבר 2003, בין השעות 19:22 עד 19:27 (שעון ישראל), מכתובת IP שערכה 212.199.155.85. לאחר שזיהיתי את ההשחתה חסמתי גישה מכתובת IP זו, ומנעתי את המשך ההשתוללות. כפי שניתן לראות מצילום דף הלוג המצורף, הגולש נכנס לכארבעה דפים באתר ומחק את תוכנם או החליפו ב"זבל". כידוע לכם, פעולה זו היא עבירה פלילית לפי חוק המחשבים. אבקשכם לטפל בגולש המשחית במלוא החומרה שלה ראויה התנהגות זו.

נא לדווח לי על הטיפול בגולש זה.

בכבוד רב,

דוד שי

טלפון: 059-9999999

ניתן לנטר את השינויים המבוצעים בידי משתמשים לא רשומים בדף השינויים האנונימיים.

משתמשים שהוגשה תלונה נגדם[עריכה]

עם הגשת תלונה נגד משחית, במחלקת ה-abuse של ספק האינטרנט, במשטרת ישראל או בכל גורם אחר, נא לציין זאת כאן.

המשחית תאריך הגשת תלונה מגיש התלונה מען התלונה טיפול
192.114.67.113 השחתות חוזרות ונשנות 17/3/06 עוזי ו. בזק בינלאומי אנשי בזק בינלאומי הסבירו שהכתובת שייכת למסנן-תוכן המשרת עשרות או מאות בתי ספר. בעקבות פנייתי, ויקיפדיה היא מעתה אתר 'לגיטימי' שאינו צריך לעבור דרך המסנן, ועריכות עתידיות של אותם בתי ספר יופיעו תחת כתובותיהם שלהם. (הדברים מתייחסים למסנן זה בלבד; יתכן שיהיה צורך לבקש טיפול דומה במסננים אחרים).
62.0.201.30, 62.0.201.34, 62.0.201.36, 62.0.201.37, 62.0.201.42, 62.0.201.47 10/12/06 Odedee מנהל מערכות מידע, רשת אורט ארבעה תלמידים הודו במעשה, הבינו את חומרת מעשיהם, התנצלו והבטיחו שהמקרה לא יישנה. הורי התלמידים זומנו לשיחה בנושא, התלמידים יכינו עבודה בנושא וכמו כן יעזרו לטכנאי המחשבים במידת הצורך במהלך השנה.

משתמשים שנבדק מספר ה-IP אך לא הוגשה תלונה לספק האינטרנט[עריכה]

שם הנבדק תאריך הבדיקה שם הבודק הסיבה לבדיקה

ראו גם[עריכה]