גאוגרפיה לבגרות/גאוגרפיה פוליטית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגאוגרפיה הפוליטית של המזרת התיכון[עריכה]

כשאנו שומעים בחדשות על המזרח התיכון למה הכוונה? לאיזה ארצות הכוונה? ולמה הגדירו בשם זה דוקא ארצות אלה? תשובה - המזה"ת הוא לא הגדרה גאוגרפית המסתמכת על נתוני שטח מסויימים או על אוכלוסיה מסוימת. המזה"ת הינו הגדרה פוליטית היסטורית שהוגדרה באופן שרירותי בידי מדינות העולם. כלומר הגדרת המזרח התיכון היא כלל לא מתחום הגאוגרפיה אלא מתחום ההיסטוריה - פוליטיקה.

כיום הכוונה במזרת התיכון היא לטורקיה, סוריה לבנון, עיראק, אירן, ערב הסעודית, כווית, תימן, עומן, איחוד נסיכויות ערביות, קטאר, מצרים, קפריסין וישראל.

שמות קודמים למזה"ת[עריכה]

למזרח התיכון היו במהלך ההיסטוריה שלשה שמות בהם:

 • הלבנט - חופי הים התיכון מיוון ועד מצרים. שם זה הגיע מהצרפתים ששלטו באזור וקראו לחופים הלבנט - ארץ הזריחה בצרפתית. כיום מקובל להשתמש בשם הלבנט כדי להגדיר אזור חופים מצומצם - חופי סוריה ולבנון בלבד.
 • הסהר הפורה - אזור בצורת חצי עיגול / קשת דמיונית המשתרעת בין בצרה שבעירק דרך ירדן ישראל ועד מצרים. שטח זה טוב לחקלאות ולכן נקרא כך.
 • ארצות ערב - שם המתייחס לכל המדינות שרואות את עצמן כשייכות ללאום הערבי. שם זה לא כולל את טורקיה ואירן ששונות מהשאר העולם הערבי.

נסיונות כושלים להגדיר את המזה"ת[עריכה]

נעשו נסיונות להגדרי את המזה"ת לפי חמישה מאפינים גאוגרפים. כדי להגדיר שטח יחודי מבחינה גאוגרפית עליו לעמוד בשני כללים. אחד, שמאפין זה נמצא רק במקום הזה ולא במקומות אחרים - אחרת אין שום יחודיות במקום זה. שנית, שאותו מאפין תקף לכל אותו השטח ואין בו יוצאי דופן. להלן נסיונות להגדיר את המזרח התיכון לפי מאפינים שונים:

 • נפט - אי אפשר להגדיר את המזה"ת לפי מקום שיש בו נפט משום שישנם במזה"ת מדינות רבות שאין בהם נפט כלל כמו כמו לבנון וקפריסין. או שיש בהם ממש מעט כמו טורקיה ירדן וישראל. ומצד שני יש הרבה נפט באזורים שהם לא המזה"ת כמו רוסיה וקנדה. לכן לא ניתן להגדיר את המזה"ת לפי נפט.
 • גשר בין יבשות - המזרח התיכון מחבר בין שלשה יבשות, אסיה, אפריקה ואירופה. דרך היבשה הים והאוויר. ביבשה לפני פיתוח התחבורה היו עוברים במזה"ת בשיירות או ברגל בשני דרכים מרכזיות. דרך הים - לאורך הים התיכון מעיראק דרך סוריה וישראל למצרים. ודרך המשי מסין לאירופה דרך טורקיה ואירן. צומת ימי - תעלת סואץ ומיצר באב אל מנדב המפרידים בין ים סוף לאוקינוס ההודי. דרכם עוברים אוניות מהמזרח הרחוק לאירופה במקום להקיף את כל יבשת אפריקה. מיצרי הבוספורס והדרנדלים המחברים את הים השחור לים התיכון. כיום כך שולטת טורקיה על היציאה לים התיכון של רוסיה. מיצרי הורמוז שולטים על היציאה של אוניות מהמפרץ הפרסי לאוקינוס ההודי. באוויר - הדרך הקצרה ביותר המחברת את ארופה לאסיה ואפריקה עוברת מעל המזה"ת. לא ניתן להגדיר לפי מאפין זה את המזה"ת משום שרוב המעברים הם מעל סוריה וישראל ולעומת זאת כמעט ולא עוברים דרך מדינות המפרץ הפרסי.
 • אסלם - מדינה בה יש יותר מ 75 אחוז מהאוכלוסיה מאמינים בדת המוסלמית. לא ניתן להגדיר לפי זה את המזרח התיכון משום שמדינת ישראל אינה בעלת רוב מוסלמי. ואילו ישנים מדינות מוסלמיות נוספות שאינם במזה"ת כמו אינדונזיה.
 • מדבר - שטח בו יורדים פחות מ 200 מ"מ גשמים בשנה. מקום שאי אפשר להקים חקלאות עקב מיעוט המשקעים. לא ניתן להגדיר לפי מאפין המדבר את המזרח התיכון עקב כך שהגדרה זו לא מושלמת. ישנם מדינות במזה"ת שאינם מדבריות כלל כמו טורקיה קפריסין ולבנון. ומצד שני ישנם מדינות שרובם מדבריות והם אינם נכללות במזה"ת כמו סודן ולוב. לכן אי אפשר להגדיר את המזה"ת לפי מאפין המדבר.
 • שליטת האימפריה העותומנית - בעבר שלטו הטורקים על חלקים גדולים במזה"ת. אולם אי אפשר להגדיר את המזה"ת לפי הגדרה זו משום שאזורים גדולים במזה"ת של ימינו לא היו כלל בשליטת האמפריה.

חשיבותו העולמית של המזה"ת[עריכה]

למה המזרח התיכון כל כך מעסיק את מדינות העולם. למה אנו שומעים בחדשות כל הזמן דיווחים רק על המזרח התיכון?

 • סיכון - העולם המערבי מפחד מטרור היוצא ברובו מהמזה"ת. אירן מנסה לפתח נשק גרעיני שיאיים על כל העולם. קבוצות איסלמיות קיצוניות מתחזקות ומגבירה את החשש של של העולם המערבי מפגיעה באינטרסים שלהם. כניסת ארצות הברית לעירק לצורך השמדת נשק להשמדה המונית והפלת המשטר של סדאם חוסין. הסכסוך הישראלי פלסטינאי הכולל מלחמות רבות
 • פוליטיקה - גשר בין שלוש יבשת. המדינות החזקות בעולם תמיד ניסו לשלוט על המעברים הימיים כדי לאפשר לאוניות שלהם מעבר קצר וזול יותר. כמו כן גם כח פוליטי נגד מדינות אחרות. סגירה בעבר של נתיב תחבורה עולמי - תעלת סואץ עקב המלחמה של ישראל עם מצרים בזמן מלחמת ההתשה. אירן סגרה את מיצרי הורמוז עקב מלחמתה עם עיראק בעבר.
 • נפט - מבחינה כלכלית האזור חשוב מאוד. הרבה מדינות רוצות שליטה במזה"ת וזה גורם למתח גדול. משבר האנרגיה העולמי בו מדינות ערב העלו את מחירי הנפט בעולם במחאה על תפיסת שטחים חדשים בידי ישראל במלחמת ששת הימים וגרמו לקריסה של מפעלים בכל העולם.
 • דת - במזה"ת יש אתרי קדושים לכל הדתות, יהדות, איסלם ונצרות שמהווים עניין של כל העולם ומוקד עלייה לרגל של הרבה מאוד תיירים. ירושלים מכה ומדינה בערב הסעודית. פטרה בירדן, הפרמידות במצרים ועוד.


- גאוגרפיה פוליטית הפרק הבא:
מבוא להידרוגרפיה