לדלג לתוכן

ג'ומלה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.

ניתן למצוא מידע רב באתר הישראלי של ג'ומלה


מבוא[עריכה]

צד המנהל של ג'ומלה 1.5 בגרסה עברית. בתמונה ניתן לראות שהוא תומך בתפריטים נגללים וישנה שורה של סרגל כלים גרפי. מתחת ניתן לראות את רשימת דפי התכנים מסודרים בטבלה. שני הדפים הראשונים נעולים לשימוש, מכיוון שמשתמשים אחרים עורכים אותם. לעיתים יצירה לא מסודרת מעריכה, גורמת לנעילתם של פרטים.

ג'ומלה הינו מחולל אתרים ומנהל תכנים (CMS) ויזואלי רב פלטפורמי ועטור פרסים, המבוסס על שפת PHP ובסיס נתונים MySQL, וניתן להתקינו בשרת אפאצ'י על מערכות לינוקס כמו גם על שרת חלונות (אף מקומי) שמותקן עליו IIS. הג'ומלה מופץ תחת רישיון של הקוד הפתוח, ומבוסס על מחולל האתרים ממבו והתפצל ממנו לאחר שהחברה שתמכה בפיתוח הממבו ביקשה להופכה לתוכנה מסחרית.

התפיסה הבסיסית הקיימת במחולל אתרים ג'ומלה היא ליצור כלי שישמש בסיס ותשתית יעילה למנהל תכנים, שיהיה פתוח וגמיש לפיתוח רכיבים בידי צד שלישי ויאפשר להקים אתר ללא כל ידע תכנותי. כמו מחוללים רבים הוא מורכב מצד של מנהל ומצד של משתמש הגולש באתר. כל הפריטים בכל היבט של הג'ומלה בצד המנהל, מאורגנים במבנה טבלאי. ניתן להקים אתר בג'ומלה בקלות ובזמן קצר מבלי לדעת תכנות, הבנה בבסיסי נתונים, או קוד HTML, תוך שימוש בו ברכיבים מוכנים שמשתלבים בג'ומלה.

לג'ומלה פתיחות וגמישות חזקה. כך למשל אפשר להתקין במערכת כמה עורכי מעבד תמלילים ויזואלים, ולהגדיר שמשתמש מסוים יקבל כבררת מחדל עורך מסוים. ניתן שכמה אנשים בו זמנית יערכו את התכנים של האתר, בשל קיום מערכת נעילות שמבקרת התנגשויות עריכה. לג'ומלה קיים מאגר שלם של סקינים ("תבניות"), וניתן לשנות מראה של אתר מיום ליום בכמה הקלקות עכבר, ניתן להקצות סקינים שוני לדפים שונים, וניתן אף להקצות סקינים לפי גולשים.

הג'ומלה כמו מנהלי תכנים אחרים פועל באופן דינמי. כלומר הדפים וכל פרטי הרכיבים השונים, נמצאים בטבלאות של מסד נתונים והוא מחולל אותם ביעף בזמן הגלישה ויוצר דפי HTML מהנתונים הנמצאים בטבלאות המערכת שלו.

יכולות עיקריות המובנות בג'ומלה:[עריכה]

 • תפריטים. אפשר ליצור מספר רב של אובייקטים תפריטים, שכל אחד מהם מורכב מפריטים של תפריטים, שיכולים להצביע על תוכן, קישור, רכיב וכדומה. בכדי ליצור תפריט יש שני דרכים: לגשת לתפריט תפריטים בצד המנהל, להכנס לאחד מתפריטי העל, וליצור תפריט חדש. או ליצור תפריט חדש בתוך אחד הרכיבים הקיימים למשל בדף תוכן.
 • תכנים (דפים). ישנם שני סוגים של תכנים. סטאטיים ודינמיים. סטטיים מופיעים באתר כאשר התפריט שמצביע עליהם נלחץ. הדינמיים מורכבים יותר ויכולים להיות מסווגים, לפי קטגוריות, ולהופיע בכל מיני הקשרים. בכדי ליצור דף חדש יש לבחור את תפריט "תכנים", ומתוכו לבחור את סוג התוכן. תופיע טבלה ובה רשימת הדפים, אפשר ליצור דף חדש או לערוך דף קיים. לאחר יצירת הדף יש ליצור לו תפריט מפני שאחרת הוא לא יוכל להופיע.
 • אזורים. עמוד האינטרנט כפי שנראה לגולש מורכב מהרבה מאוד אזורים, עליון, תחתון, מרכזי, חלק ימני, חלק שמאלי ועוד. ואפשר לקבוע במודולים כל מודול באיזה אזור יופיע ובאיזה עמודים. עמוד בית, חלק או הכל.
 • מנהל משתמשים - מנהל את כל המשתמשים באתר כולל מנהלים, לפי קטגוריות ואת ההרשאות שהם מקבלים. כאשר אדם נרשם בעמוד האינטרנט הוא רשום באתר תחת הסיווג הנמוך ביותר שקיים.
 • מנהל אשפה - מנהל את התפריטים והתכנים שהושלכו לאשפה, ומאפשר למחזר אותם במקרה של חרטה.
 • מנהל באנרים (Banner Manager) - מנהל באנרים, כולל רישום של מספר הקליקים, על כל באנר.
 • מנהל קשר - (Contact Manager) - בתפריטים אפשר לבחור למי רוצים לשלוח הודעה.
 • רשימת תפוצה - (Mass Mail) - משלוח רשימת תפוצה באימייל מהאתר למשתמשים לפי קבוצות.
 • מנהל תבניות (Template Manager) - מנהל תבניות של האתר. אפשר לערוך את קובצי הCSS והHTML של כל טמפלט, ולהוסיף טמפלטים שנוצרו בידי אחרים.
 • מנהל לינקים (Weblink Manager) - מנהל של לינקים לפי קטגוריות. משתמש רשום יכול להוסיף לינקים. לכל לינק קיים מונה הסופר את ההקלקות עליו.
 • מנהל סקרים - (Poll Manager) - אפשר לרשום מספר רב של סקרים, לשמור ולהראות תוצאות לגולשים. גולש לא יכול להצביע פעמיים מאותו מחשב.
 • סטטיסטיקה - נותן התפלגות של גלישה לפי דפדפנים ומערכות הפעלה. מספר כניסות לכל העמודים. והתכנים שאנשים חיפשו באתר באמצעות רכיב החיפוש.
 • מנהל תוספים - מאפשר להוסיף רכיבים תכנותיים להרחבת התפקודיות של האתר. הרכיבים התכנותיים מורכבים משלשה סוגים: תוספים שכוללים לוגיקה תכנותית, מודולים שמתבססים על תוספים וניתן לשלב באזורי דף, וממבוטים שניתן לשלב בתוך עורך הטקסט.

תוספים בג'ומלה[עריכה]

לג'ומלה ישנם כ-10,000 תוספי הרחבה שונים (יוני 2012), שניתן באמצעותם להרחיב את היכולות של האתר. החל מלוח שנה ופורום וכלה בחנות אלקטרונית ואתר ויקימדיה. יש לציין כי התוספים רוב רובם מתאימים רק לשפה האנגלית, ישנם תוספים ספציפיים שעברו התאמה לעברית. התקנת התוספים כשלעצמה קלה מאוד יש להוריד אותם למחשב, לגשת לתפריט התקנת תוספים, לבחור קובץ והוא יותקן במערכת הג'ומלה. ישנם תוספים שהתקנתם, או יותר נכון השימוש בהם, דורש לעיתים בקיאות מקצועית כדי לשלב אותם באופן תקין באתר, אבל עדיין לא צריך ידע תכנותי. במדור זה נסקור את הרכיבים החשובים והפופולריים ביותר לבניית אתר.

קישורים חיצוניים[עריכה]