לדלג לתוכן

GIMP/שכבות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
שמירה כ - JPG GIMP
שכבות
נתיבים
דיאלוג השכבות של גימפ

שכבות בגימפ הן כלי רב כוח אך פשוט בבסיסו, שמאפשר לעשות דברים רבים. הדרך האינטואיטיבית ביותר להסביר מה הן שכבות היא אולי זו: נסו לדמיין משטחי זכוכית מונחים אחד מעל השני, שביכולתכם לצייר על כל אחד בדרגת שקיפות חלקית או מלאה, להחליף את הסדר ואף להוציא משטח זה או אחר מהערימה. התמונה הסופית היא מה שתראו אם תעמדו כשפניכם אל ערימת המשטחים.

תמונה 2: הוספת דיאלוג השכבות כטאב לארגז הכלים

חלון ניהול שכבות (Layer Dialog)

[עריכה]

לחלון ניהול השכבות 2 מצבים: כטאב בחלון ארגז הכלים, או כחלון נפרד.

  • לפתיחת החלון כטאב: בחלון ארגז הכלים, יש להצביע על החץ הקטן כפי שמוצג בתמונה 2 ולבחור Add tab > Layers. הטאב ניתן להסרה או הפרדה לחלון נפרד.
  • לפתיחת דיאלוג השכבות בחלון נפרד: בתפריטים שבראש חלון התמונה יש לבחור: Windows > Dockable Dialogs > Layers

איך מתחילים

[עריכה]

פתחו את דיאלוג השכבות, והוסיפו שכבות כרצונכם. שימו לב שפעולות עריכה, פילטרים ורוב כלי העבודה יפעלו רק על השכבה או השכבות הפעילות.

שקיפויות

[עריכה]

שנתת השקיפות (Transparency) משנה את דרגת השקיפות שבה מוצגת שכבה מסוימת, מבלי להשפיע על ערוץ האלפא הפנימי של אותה שכבה.

מסכת שיכבה (Layer Mask)

[עריכה]

שכבת מסיכה היא שכבה בשחור לבן, ששולטת באופן מקומי בדרגת השקיפות של התמונה. זהו אמצעי שימושי להסתרה או הצגה סלקטיבית של חלקים מהשכבה בלי הצורך למחוק את החלקים האלה הלכה למעשה. להוספת שכבת מסיכה בתפריט הראשי בחרו "Layer > Mask > Add layer mask". בחרו איזה סוג שכבה שברצונכם ליצור.

שימוש במסכת שיכבה לעריכה סלקטיבית של תמונה

[עריכה]

מסכת שכבה שימושית ביותר לעריכת חלקים מתמונה תוך הגנה על חלקים אחרים. כדי לעשות זאת, שכפלו את התמונה המקורית לשכבה נוספת, ובצעו את השינויים על השכבה התחתונה מבניהם. כעת הוסיפו שכבת מסכה בצבע שחור לשכבה שנשארה נאמנה למקור. על שכבה זו השתמשו במברשת בצבע לבן, כדי לחשוף את החלקים המקוריים היכן שהם רצויים לכם. אזורים בשחור בשכבת המסכה יקבלו שקיפות מלאה, ואזורים בלבן (RGB 255,255,255) יישארו אטומים לחלוטין (כלומר לא שקופים כלל).

שמירה כ - JPG GIMP
שכבות
נתיבים