לדלג לתוכן

Blender 3D ממתחיל למתקדם/משטח ח"מ

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מהו משטח ח"מ[עריכה]

על כל סבכה (mesh) אפשר להפעיל אלוגריתם מתמטי הידוע בכינויו "Catmul-Clark Subdivision surface" ובדרך זו ליצור משטח ח"מ (חלוקת משנה) – SubSurf. כתוצאה מכך תוחל על הסבכה חלוקת משנה והיא תיראה מוחלקת ואורגנית יותר. בעזרת השיטה הזו אפשר להשתמש בסבכות פשוטות יחסית לצורך יצירת משטחים חלקים ברזולוציה גבוהה. באיור שלפניכם הסבכה ב(1) היא לוח פשוט ללא משטח ח"מ, ב(2) הוחל על הלוח משטח ח"מ ברמה 1, ב(3) הוחל על הלוח משטח ח"מ ברמה 2, ו(4) משטח ח"מ ברמה 3. שימו לב שכל ארבעת המשטחים מבוססים על הלוח המקורי (1) בעל ארבעת הקודקודים. כך אפשר ליצור משטח מעוגל וחלק כמו ב(4) המבוסס על לוח בעל ארבעה קודקודים בלבד.

תרגול: פעירת חור שאפשר לסגור במשטח ח"מ[עריכה]

  • צור לוח וחלק אותו לחלוקות משנה 3 פעמים (w>subdivide)
  • החל עליו משטח ח"מ ברמה 2 (לחץ על SubSurf בכפתורי העריכה (F9), והזן את הערך 2 לכפתור subdiv שמתחתיו על-ידי לחיצה על צידו הימני של הכפתור) שימו לב לפינות המעוגלות שנוצרו ללוח באיור.
  • בחר ריבוע של 5X5 קודקודים במרכז הלוח. ריבוע זה יהיה החור שניצור. (הקש על A כדי לבטל את הבחירה מכל הקודקודים ואז הקש על B וגרור מלבן בחירה סביב הקודקודים שבמרכז)
  • הקישו על P ובחרו selected, כדי להפריד את החלק שזה עתה בחרתם מהלוח המקורי. קיבלנו שני עצמים מופרדים. בחרו את הלוח הקטן (לאחר שתעברו למצב-עצם (object mode) בעזרת הקשה על המקש tab) והזיזו אותו כאוות נפשכם. שימו לב שמרגע שהפרדנו את החלק הפנימי נוצרו פינות מעוגלות גם בחור וגם בפינות של החלק המופרד.


כעת נחזיר את החלק ללוח ונסגור את החור הרמטית. ודאי שמתם לב שכשביצעתם את ההפרדה הוזהרתם שמפעולה שכזו אין דרך חזרה (no undo). ובכן, במקרה שלנו דווקא יש:

  • בחרו את הלוח המחורר ומקמו את סמן ה3D בדיוק במרכזו, באמצעות הקשה על shift+s ובחירת Curs>Sel.
  • בחרו את החלק הקטן ומרכזו אותו סביב סמן ה3D, באמצעות הקשה על shift+s ובחירת Sel>Curs.
  • הוסיפו לבחירה את החלק הגדול ואחדו את שני החלקים. (הקשה על ctrl+j ובחירת join meshes)

כעת רק נותר לנו לבטל את ההחלקות שנותרו בגבולות של החור לשעבר. החלקות אלו נובעות מקיומם של קודקודים כפולים בנקודות החיבור:

  • הכנסו למצב עריכה באמצעות הקשה על מקש tab, בחרו את כל הקודקודים באמצעות הקשה על A, הקישו על W ובחרו בremove doubles.


הפרק הקודם:
מידול מבנה-מורכב
משטח ח"מ
תרגילים
הפרק הבא:
הוספת עצמות לגוף