תנ"ך/חומר הלימוד בתנ"ך לבגרות/נושא בחירה : נושא - גג : מלכים ונביאים (משלמה עד צדקיהו)/מלכים ב' פרק כ"ב

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

רפורמה = שינוי דת.

פסוק 1, הסיפור מתחיל בך שיאישהו מתחיל למלוך בגיל 8 והוא מולך 31 שנים. כשמלך מתחיל למלוך בגיל צעיר, עד שהוא מגיע לבגרות (גיל 18), השרים מנהלים את המדיניות בממלכה.

פסוקים 1-10, מגיל 18 יאשיהו מחליט לבצע שיפוצים בבית המקדש מכסף שהעם תרם לבית המקדש. עצם הרצון של יאשיהו לשפץ את בית המקדש מלמד על אמונתו בה', כיוון שמנשה שם בבית המקדש פסלים של עבודה זרה.

פסוקים 11-13, בשלב מסוים, בזמן השיפוצים נמצא בבית המקדש, ספר תורה שנקרא גם "ספר הברית" שכנראה היה חבוי (=גנוז). הפרשנים אומרים שכנראה מנשה החביא את ספר התורה כיוון שהיה חוטא גדול ולא רצה שהעם ידעו את החוקים האמיתיים.

כאשר יאשיהו שומע את תוכן ספר התורה, הוא קורע את בגדיו לאות אבל. כנראה, שתגובה זו, היא בעקבות כל אותם עונשים שמופיעים בספר דברים, למי שלא יקיים את חוקי התורה.

פסוק 14, בשלב הבא, יאשיהו שולח לשליחים לחולדה הנביאה, כדי שתקבל נבואה מה', כדי לדעת מה יקרה לממלכת יהודה, כי לפי העונשים צפוי חורבן וגלות.

פסוקים 13-20 : תשובת חולדה הנביאה. העונש שרשום בספר התורה שנמצא יתקיים בגלל כל החטאים הקשיים (חטא מצטבר), אבל כיוון שיאשיהו הוא מלך צדיק הוא יקבל גמול אישי חיובי בכך שהעונש לא יתקיים בימיו ויבוא בדורות הבאים.