לדלג לתוכן

תכנות לילדים באמצעות Game Maker/יצירת משחק פשוט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מהו אובייקט?[עריכה]

אובייקט הוא דמות כלשהי הנמצאת על המסך, אף שאת חלק מהאובייקטים אי אפשר לראות. לרוב האובייקטים יש פקודות, שעל חלק קטן מהן נלמד בפרק זה.

איך מוסיפים אובייקט?[עריכה]

פשוט מאוד. מוצאים את תיקיית האובייקטים (objects) בתפריט הצדדי, לוחצים עם כפתור העכבר הימני ובוחרים create object, האפשרות הראשונה. עכשיו עליך לתת לו שם. את השמות בכל דבר בתוכנה מומלץ לתת באנגלית, ושם של אובייקט נותנים בדרך כלל כך:obj_aaaa (כתוב שם במקום כל אותיות הA. אפשר לתת לשם איזה אורך שרוצים). אם אתה רוצה שלאובייקט תהיה דמות, כמו לרוב האובייקטים, אתה צריך דבר ראשון להוסיף דמות בתיקייה sprites, (תוכל לראות בפרק הקודם), ואז להיכנס לאובייקט. מתחת לתיבת השם תראה את המילה "sprite", דמות, ומתחתיה תיבה נוספת. לחץ על התיבה ובחר את הדמות שיצרת.

איך נותנים פקודות לאובייקט?[עריכה]

אם תנסו להוסיף את אחד הבלוקים שמימין, לא תצליחו לעשות זאת.

מדוע? מפני שלא אמרנו לאובייקט מתי לעשות זאת! לדוגמה, אני רוצה שכשאלחץ עם הלחצן הימני של העכבר על האובייקט, הוא יזוז ימינה חמישה צעדים. לפעולת הלחיצה עם העכבר קוראים Event, אירוע. ישנם כמה סוגי אירועים, שעל חלקם נלמד עכשיו.

איך מוסיפים אירוע?[עריכה]

מצאו את כפתור ה"וי" של האובייקט, ולכו מעט ימינה. תראו שם כפתור שנקרא Add event. לחצו עליו ואז תראו חלון קופץ קטן שעליו יש כמה וכמה כפתורים (שימו לב שבכפתור הTrigger אפשר להשתמש רק בגסת הpro, הגרסה הקנויה של התוכנה). לא מעט מהכפתורים האלה פותחים תפריט אם לוחצים עליהם. למשל הכפתור Alarm פותח תפריט של 11 הזעקות, לבחירתכם.

בואו ניצור משחק![עריכה]

הגיע הזמן ליצור משחק. בואו נעשה זאת לפי הסדר:

א. אלו דמויות עומדות להיות במשחק, ומה הם יעשו[עריכה]

זהו משחק פשוט ביותר, ולכן נצטרך רק ספרייט בצורת סמיילי, שאם לוחצים עליה, היא תזוז במהירות 3 לכיוון בלתי מוגדר.

ב. יצירת המשחק[עריכה]

ראשית נצטרך דמות- הוסיפו ספרייט פשוט בצורת סמיילי או משהו אחר(אל תשכחו למרכז אותו, בעזרת הכפתור center, אמצע). קראו לדמות כך: spr_smaily (הקיצור spr הוא sprite, דמות).

עכשיו צריך להוסיף אובייקט ולשנות את דמות האובייקט לסמיילי. קראו לאובייקט כך: obj_smaily.

כעת אנחנו צריכים להוסיף אירוע. האירוע שלנו נמצא בכפתור mouse. לחצו על האפשרות הראשונה בתפריט. כעת, אם לוחצים על האובייקט, ורק על האובייקט, האירוע יופעל, אך כרגע לא יקרה כלום כיוון שלא אמרנו לו לעשות משהו.

מה אנחנו צריכים לעשות עכשיו? להוסיף פקודה בתוך האירוע. אנחנו צריכים פקודה שגורמת לסמיילי לזוז לכיוון כלשהו. הסתכלו על הלשוניות בצד ימין. אם אתם על move(תזוזה), הלשונית הראשונה, טוב מאוד. אם לא, עברו לשם. הלשונית מחולקת לארבעה. אנחנו צריכים את החלק הראשון, שגם הוא נקרא move. מצאו את הבלוק עם תשעת החיצים האדומים עליו וגררו אותו לתוך האירוע של הלחיצה. עכשיו לחצו על הבלוק פעמיים, וסמנו את כל הצדדים מלבד האמצע. זה גורם לכך שהדמות תפנה לכיוון רנדומלי. אנחנו צריכים גם לקבוע את המהירות. בתיבה מתחת לחיצים, שנקראת speed, כתבו 3.

יופי, גמרנו עם הפקודה של הדמות, אבל עדיין לא סיימנו לבנות את המשחק. אנחנו צריכים חדר! סמנו "וי" באובייקט, והוסיפו לתיקייה rooms חדר חדש.

נסו להפעיל כעת את המשחק (בעזרת החץ הירוק). אמור להופיע לפניכם חדר אפור וריק. למה?! נסו לגלות.

שיבוץ הסמיילי בחדר: היכנסו לחדר. לחצו על המרחב האפור המשובץ, והסמיילי שלכם יופיע. תוכלו ליצור כמה סמיילים שתרצו. אם אתם רוצים ליצור כמה אובייקטים אחד על השני, בטלו את ה"וי" שבתיבת ה"וי" שלידה כתוב delete underlying. שני מקשי עזר:

  • לחצו על alt בכדי למקם אובייקט ללא קשר למשבצות.
  • לחצו על shift בכדי לשים אובייקטים ברצף.

בשביל למחוק, לחצו על אובייקט בעזרת הלחצן הימני של העכבר.


עשו בדיקה! בדקו אם המשחק עובד כמו שצריך. במשחק פשוט כמו זה לא סביר שיהיו טעויות, אך במשחקים מסובכים יותר ייתכנו טעויות רבות.


כדאי לדעת:

כשיש מלים עם קו מקווקו מתחתן (למשל create object), אפשר להצביע עליהן בעכבר ולחכות רגע, ואז תראו הסבר של המלים האלה.